loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko u nas] Amerykanista Artur W. Wróblewski. Czy doniesienia Onetu to tylko #FakeNews? Niekoniecznie
Opublikowano dnia 08.03.2018 09:01
- Bojkotowanie spotkań z polskimi politykami jest możliwe. Z kolei za całkiem nieprawdopodobne uważam zastopowanie finansowania amerykańskiej brygady stacjonującej w Polsce. To dla władz USA byłby strzał w kolano. Beneficjentem tej sankcji byłaby Moskwa. Taka decyzja byłaby bardzo na rękę Putinowi - twierdzi Artur W. Wróblewski, amerykanista i wykładowca Uczelni Łazarskiego w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

screen yt
Na czym polegają rzekome sankcje Białego Domu skierowane w stronę Polski, o których napisał m.in. Onet?

Mówimy jedynie o nieformalnych sankcjach, które składają się z trzech punktów. Po pierwsze: zamrożenie kontaktów na najwyższych szczeblach władz amerykańskich z władzami polskimi. Po drugie: zamrożenie finansowania oddziałów amerykańskich z Żagania, poprzez nie przekazanie im pieniędzy przez Kongres USA. I po trzecie: wielkie konsekwencje dla polskiego rządu, w sytuacji jeśli dojdzie do oskarżenia jakiegoś obywatela amerykańskiego, czytaj prof. Grossa z nowelizowanej ustawy o IPN. Podobno te punkty znalazły się w notatce, która została sporządzona 20 lutego br. w Ambasadzie Polski w Waszyngtonie i rzekomo wyciekła do Onetu. Wspomniałem, że sankcje byłyby „nieformalne”. Nie ma bowiem w notatce mowy o sankcjach „formalnych”, takich jak odwołanie ambasadora, zawieszenie albo zerwanie stosunków dyplomatycznych.

Czy możliwe jest wprowadzenie nieformalnych sankcji wobec Polski?

Moim zdaniem pierwszy i trzeci punkt są możliwe do zrealizowania. Przedstawiciele władz USA mogą nie chcieć spotykać się z prezydentem Dudą, czy premierem Morawieckim. Bojkotowanie spotkań z polskimi politykami jest możliwe. Jeszcze bardziej możliwe jest bronienie swoich obywateli oskarżonych z ustawy o IPN. Departament Stanu zawsze broni swoich obywateli. Z kolei za całkiem nieprawdopodobne uważam zastopowanie finansowania amerykańskiej brygady stacjonującej w Polsce. To dla władz USA byłby strzał w kolano. Beneficjentem tej sankcji byłaby Moskwa. Taka decyzja byłaby bardzo na rękę Putinowi.


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

19-20 czerwca 1574 r. - ucieczka króla Henryka Walezego z Polski
444 lata temu, w nocy z 19 na 20 czerwca 1574 r., król Polski Henryk z rodu Walezjuszy zbiegł ze stołecznego Krakowa i wraz z kilkoma zaufanymi osobami uciekł do rodzinnej Francji, by objąć tron po zmarłym bracie Karolu IX.
avatar
Portal
Stoczniowy

[Wywiad] Konrad Konefał: PGZ Stocznia Wojenna szuka 150 pracowników i liczy na nowe kontrakty
– Jeżeli pozyskamy kontrakty w takim kształcie, do jakiego dążymy, będziemy potrzebowali nawet 150 nowych pracowników w drugim półroczu tego roku. Poszukujemy głównie pracowników produkcyjnych o różnych specjalnościach stoczniowych. Chcemy również uzupełnić wakaty na stanowiskach projektantów i technologów. Szeroko zakrojoną rekrutację zaczynamy z końcem czerwca – mówi prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej Konrad Konefał w rozmowie z Portalem Stoczniowym.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Coraz więcej krajów Europy Zachodniej przyznaje rację Polsce
Jeszcze kilka miesięcy temu Polska i inne kraje Grupy Wyszehradzkiej były bardzo mocno krytykowane przez establishment europejski za zdecydowany sprzeciw wobec polityki imigracyjnej Unii Europejskiej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.