loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko u nas] Amerykanista Artur W. Wróblewski. Czy doniesienia Onetu to tylko #FakeNews? Niekoniecznie
Opublikowano dnia 08.03.2018 09:01
- Bojkotowanie spotkań z polskimi politykami jest możliwe. Z kolei za całkiem nieprawdopodobne uważam zastopowanie finansowania amerykańskiej brygady stacjonującej w Polsce. To dla władz USA byłby strzał w kolano. Beneficjentem tej sankcji byłaby Moskwa. Taka decyzja byłaby bardzo na rękę Putinowi - twierdzi Artur W. Wróblewski, amerykanista i wykładowca Uczelni Łazarskiego w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

screen yt
Na czym polegają rzekome sankcje Białego Domu skierowane w stronę Polski, o których napisał m.in. Onet?

Mówimy jedynie o nieformalnych sankcjach, które składają się z trzech punktów. Po pierwsze: zamrożenie kontaktów na najwyższych szczeblach władz amerykańskich z władzami polskimi. Po drugie: zamrożenie finansowania oddziałów amerykańskich z Żagania, poprzez nie przekazanie im pieniędzy przez Kongres USA. I po trzecie: wielkie konsekwencje dla polskiego rządu, w sytuacji jeśli dojdzie do oskarżenia jakiegoś obywatela amerykańskiego, czytaj prof. Grossa z nowelizowanej ustawy o IPN. Podobno te punkty znalazły się w notatce, która została sporządzona 20 lutego br. w Ambasadzie Polski w Waszyngtonie i rzekomo wyciekła do Onetu. Wspomniałem, że sankcje byłyby „nieformalne”. Nie ma bowiem w notatce mowy o sankcjach „formalnych”, takich jak odwołanie ambasadora, zawieszenie albo zerwanie stosunków dyplomatycznych.

Czy możliwe jest wprowadzenie nieformalnych sankcji wobec Polski?

Moim zdaniem pierwszy i trzeci punkt są możliwe do zrealizowania. Przedstawiciele władz USA mogą nie chcieć spotykać się z prezydentem Dudą, czy premierem Morawieckim. Bojkotowanie spotkań z polskimi politykami jest możliwe. Jeszcze bardziej możliwe jest bronienie swoich obywateli oskarżonych z ustawy o IPN. Departament Stanu zawsze broni swoich obywateli. Z kolei za całkiem nieprawdopodobne uważam zastopowanie finansowania amerykańskiej brygady stacjonującej w Polsce. To dla władz USA byłby strzał w kolano. Beneficjentem tej sankcji byłaby Moskwa. Taka decyzja byłaby bardzo na rękę Putinowi.


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Mafia w Warszawie wyłudzała pieniądze i kamienice, ze wsparciem z budżetu państwa
Wczoraj Komisja Weryfikacyjna pod przewodnictwem Patryka Jakiego zaprezentowała raport dotyczący wyłudzeń zarówno środków finansowych jak i nieruchomości w naturze przez grupę mecenasa Roberta N. (przez wiele lat dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, brata urzędniczki zatrudnionej w ministerstwie sprawiedliwości za rządów PO-PSL, beneficjentki wielu milionów złotych pochodzących z tego procederu).
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Już nie honorowi
Nie można stawiać na cokole bohaterów i tych, którzy wysługiwali się reżimowi komunistycznemu.
avatar
Barbara
Piela

[video] Nowa animacja Barbary Pieli: "Magiczne sztuczki nadzwyczajnej kasty"
Nowa animacja Barbary Pieli
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.