loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko u nas] Amerykanista Artur W. Wróblewski. Czy doniesienia Onetu to tylko #FakeNews? Niekoniecznie
Opublikowano dnia 08.03.2018 09:01
- Bojkotowanie spotkań z polskimi politykami jest możliwe. Z kolei za całkiem nieprawdopodobne uważam zastopowanie finansowania amerykańskiej brygady stacjonującej w Polsce. To dla władz USA byłby strzał w kolano. Beneficjentem tej sankcji byłaby Moskwa. Taka decyzja byłaby bardzo na rękę Putinowi - twierdzi Artur W. Wróblewski, amerykanista i wykładowca Uczelni Łazarskiego w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

screen yt
Na czym polegają rzekome sankcje Białego Domu skierowane w stronę Polski, o których napisał m.in. Onet?

Mówimy jedynie o nieformalnych sankcjach, które składają się z trzech punktów. Po pierwsze: zamrożenie kontaktów na najwyższych szczeblach władz amerykańskich z władzami polskimi. Po drugie: zamrożenie finansowania oddziałów amerykańskich z Żagania, poprzez nie przekazanie im pieniędzy przez Kongres USA. I po trzecie: wielkie konsekwencje dla polskiego rządu, w sytuacji jeśli dojdzie do oskarżenia jakiegoś obywatela amerykańskiego, czytaj prof. Grossa z nowelizowanej ustawy o IPN. Podobno te punkty znalazły się w notatce, która została sporządzona 20 lutego br. w Ambasadzie Polski w Waszyngtonie i rzekomo wyciekła do Onetu. Wspomniałem, że sankcje byłyby „nieformalne”. Nie ma bowiem w notatce mowy o sankcjach „formalnych”, takich jak odwołanie ambasadora, zawieszenie albo zerwanie stosunków dyplomatycznych.

Czy możliwe jest wprowadzenie nieformalnych sankcji wobec Polski?

Moim zdaniem pierwszy i trzeci punkt są możliwe do zrealizowania. Przedstawiciele władz USA mogą nie chcieć spotykać się z prezydentem Dudą, czy premierem Morawieckim. Bojkotowanie spotkań z polskimi politykami jest możliwe. Jeszcze bardziej możliwe jest bronienie swoich obywateli oskarżonych z ustawy o IPN. Departament Stanu zawsze broni swoich obywateli. Z kolei za całkiem nieprawdopodobne uważam zastopowanie finansowania amerykańskiej brygady stacjonującej w Polsce. To dla władz USA byłby strzał w kolano. Beneficjentem tej sankcji byłaby Moskwa. Taka decyzja byłaby bardzo na rękę Putinowi.


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Konstytucja
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Poderżnął gardło partnerce na ostatniej randce, bo kobieta postanowiła odejść
Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi Z., który podciął gardło swej partnerce, bo ta postanowiła się z nim rozstać. Ofiara na szczęście przeżyła, a mężczyzna odpowiadać będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach za usiłowanie zabójstwa. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.