loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Warsaw Institute: Cios w pralnie rosyjskich pieniędzy
Opublikowano dnia 09.03.2018 00:30
Akcje największego duńskiego banku, Danske Bank spadły o niemal 4 proc., a jego kapitalizacja zmniejszyła się o 1,6 mld dolarów w ciągu doby po pojawieniu się informacji, że filia tego banku w Estonii mogła być wykorzystana do prania kapitału przez Rosjan związanych ze służbami i Kremlem. W podejrzane transakcje miał być zamieszany kuzyn rosyjskiego prezydenta Igor Putin, a także osoby bliskie FSB. Dochodzić do tego procederu miało w latach 2011-2014 – poprzez estońską „córkę” Danske Bank oraz rosyjski Promsberbank, który utracił licencję w 2015 r. Sam Danske Bank miał się dowiedzieć o podejrzanych transakcjach i w 2013 roku zamknął około 20 rachunków spółek związanych z Rosją. Obecnie w banku toczy się wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie. Sprawą zajęły się już też estońskie instytucje regulujące sektor bankowy.

morguefile.com
Sprawa Danske Bank Estonia łączyć się może z ujawnioną wcześniej podobną aferą na sąsiedniej Łotwie. Amerykańska administracja zarzuciła trzeciemu pod względem wielkości aktywów łotewskiemu bankowi ABLV, że służył Rosjanom za pralnię pieniędzy. Bank nie jest wypłacalny i ma zostać zlikwidowany. Na to nałożył się skandal z zatrzymaniem szefa banku centralnego Łotwy Ilmarsa Rimsevicsa pod zarzutem przyjęcia łapówki 100 tys. euro. Rimsevics twierdzi, że jest niewinny i nie zamierza podawać się do dymisji. Nie zmienia to faktu, że niewiele zrobił by zatrzymać proceder transferu rosyjskiego kapitału do UE via łotewski system bankowy. Rozkwit tego nastąpił od 2013 roku, gdy po kryzysie bankowym na Cyprze to Łotwa przejęła rolę „bramy do Europy” dla rosyjskich pieniędzy, często podejrzanego pochodzenia.

Przecieki w mediach, wewnętrzne dochodzenia w bankach, jak też zdecydowane działania władz Łotwy i Estonii wskazują, że USA postanowiły uderzyć w oligarchów i otoczenie Putina w czuły punkt, czyli możliwość na wpół nielegalnego transferowania środków pieniężnych na Zachód.

Źródło: WarsawInstitute.org
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

19-20 czerwca 1574 r. - ucieczka króla Henryka Walezego z Polski
444 lata temu, w nocy z 19 na 20 czerwca 1574 r., król Polski Henryk z rodu Walezjuszy zbiegł ze stołecznego Krakowa i wraz z kilkoma zaufanymi osobami uciekł do rodzinnej Francji, by objąć tron po zmarłym bracie Karolu IX.
avatar
Portal
Stoczniowy

[Wywiad] Konrad Konefał: PGZ Stocznia Wojenna szuka 150 pracowników i liczy na nowe kontrakty
– Jeżeli pozyskamy kontrakty w takim kształcie, do jakiego dążymy, będziemy potrzebowali nawet 150 nowych pracowników w drugim półroczu tego roku. Poszukujemy głównie pracowników produkcyjnych o różnych specjalnościach stoczniowych. Chcemy również uzupełnić wakaty na stanowiskach projektantów i technologów. Szeroko zakrojoną rekrutację zaczynamy z końcem czerwca – mówi prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej Konrad Konefał w rozmowie z Portalem Stoczniowym.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Coraz więcej krajów Europy Zachodniej przyznaje rację Polsce
Jeszcze kilka miesięcy temu Polska i inne kraje Grupy Wyszehradzkiej były bardzo mocno krytykowane przez establishment europejski za zdecydowany sprzeciw wobec polityki imigracyjnej Unii Europejskiej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.