loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Warsaw Institute: Cios w pralnie rosyjskich pieniędzy
Opublikowano dnia 09.03.2018 00:30
Akcje największego duńskiego banku, Danske Bank spadły o niemal 4 proc., a jego kapitalizacja zmniejszyła się o 1,6 mld dolarów w ciągu doby po pojawieniu się informacji, że filia tego banku w Estonii mogła być wykorzystana do prania kapitału przez Rosjan związanych ze służbami i Kremlem. W podejrzane transakcje miał być zamieszany kuzyn rosyjskiego prezydenta Igor Putin, a także osoby bliskie FSB. Dochodzić do tego procederu miało w latach 2011-2014 – poprzez estońską „córkę” Danske Bank oraz rosyjski Promsberbank, który utracił licencję w 2015 r. Sam Danske Bank miał się dowiedzieć o podejrzanych transakcjach i w 2013 roku zamknął około 20 rachunków spółek związanych z Rosją. Obecnie w banku toczy się wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie. Sprawą zajęły się już też estońskie instytucje regulujące sektor bankowy.

morguefile.com
Sprawa Danske Bank Estonia łączyć się może z ujawnioną wcześniej podobną aferą na sąsiedniej Łotwie. Amerykańska administracja zarzuciła trzeciemu pod względem wielkości aktywów łotewskiemu bankowi ABLV, że służył Rosjanom za pralnię pieniędzy. Bank nie jest wypłacalny i ma zostać zlikwidowany. Na to nałożył się skandal z zatrzymaniem szefa banku centralnego Łotwy Ilmarsa Rimsevicsa pod zarzutem przyjęcia łapówki 100 tys. euro. Rimsevics twierdzi, że jest niewinny i nie zamierza podawać się do dymisji. Nie zmienia to faktu, że niewiele zrobił by zatrzymać proceder transferu rosyjskiego kapitału do UE via łotewski system bankowy. Rozkwit tego nastąpił od 2013 roku, gdy po kryzysie bankowym na Cyprze to Łotwa przejęła rolę „bramy do Europy” dla rosyjskich pieniędzy, często podejrzanego pochodzenia.

Przecieki w mediach, wewnętrzne dochodzenia w bankach, jak też zdecydowane działania władz Łotwy i Estonii wskazują, że USA postanowiły uderzyć w oligarchów i otoczenie Putina w czuły punkt, czyli możliwość na wpół nielegalnego transferowania środków pieniężnych na Zachód.

Źródło: WarsawInstitute.org
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Mafia w Warszawie wyłudzała pieniądze i kamienice, ze wsparciem z budżetu państwa
Wczoraj Komisja Weryfikacyjna pod przewodnictwem Patryka Jakiego zaprezentowała raport dotyczący wyłudzeń zarówno środków finansowych jak i nieruchomości w naturze przez grupę mecenasa Roberta N. (przez wiele lat dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, brata urzędniczki zatrudnionej w ministerstwie sprawiedliwości za rządów PO-PSL, beneficjentki wielu milionów złotych pochodzących z tego procederu).
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Już nie honorowi
Nie można stawiać na cokole bohaterów i tych, którzy wysługiwali się reżimowi komunistycznemu.
avatar
Barbara
Piela

[video] Nowa animacja Barbary Pieli: "Magiczne sztuczki nadzwyczajnej kasty"
Nowa animacja Barbary Pieli
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.