loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Warsaw Institute: Cios w pralnie rosyjskich pieniędzy
Opublikowano dnia 09.03.2018 00:30
Akcje największego duńskiego banku, Danske Bank spadły o niemal 4 proc., a jego kapitalizacja zmniejszyła się o 1,6 mld dolarów w ciągu doby po pojawieniu się informacji, że filia tego banku w Estonii mogła być wykorzystana do prania kapitału przez Rosjan związanych ze służbami i Kremlem. W podejrzane transakcje miał być zamieszany kuzyn rosyjskiego prezydenta Igor Putin, a także osoby bliskie FSB. Dochodzić do tego procederu miało w latach 2011-2014 – poprzez estońską „córkę” Danske Bank oraz rosyjski Promsberbank, który utracił licencję w 2015 r. Sam Danske Bank miał się dowiedzieć o podejrzanych transakcjach i w 2013 roku zamknął około 20 rachunków spółek związanych z Rosją. Obecnie w banku toczy się wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie. Sprawą zajęły się już też estońskie instytucje regulujące sektor bankowy.

morguefile.com
Sprawa Danske Bank Estonia łączyć się może z ujawnioną wcześniej podobną aferą na sąsiedniej Łotwie. Amerykańska administracja zarzuciła trzeciemu pod względem wielkości aktywów łotewskiemu bankowi ABLV, że służył Rosjanom za pralnię pieniędzy. Bank nie jest wypłacalny i ma zostać zlikwidowany. Na to nałożył się skandal z zatrzymaniem szefa banku centralnego Łotwy Ilmarsa Rimsevicsa pod zarzutem przyjęcia łapówki 100 tys. euro. Rimsevics twierdzi, że jest niewinny i nie zamierza podawać się do dymisji. Nie zmienia to faktu, że niewiele zrobił by zatrzymać proceder transferu rosyjskiego kapitału do UE via łotewski system bankowy. Rozkwit tego nastąpił od 2013 roku, gdy po kryzysie bankowym na Cyprze to Łotwa przejęła rolę „bramy do Europy” dla rosyjskich pieniędzy, często podejrzanego pochodzenia.

Przecieki w mediach, wewnętrzne dochodzenia w bankach, jak też zdecydowane działania władz Łotwy i Estonii wskazują, że USA postanowiły uderzyć w oligarchów i otoczenie Putina w czuły punkt, czyli możliwość na wpół nielegalnego transferowania środków pieniężnych na Zachód.

Źródło: WarsawInstitute.org
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Konstytucja
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Poderżnął gardło partnerce na ostatniej randce, bo kobieta postanowiła odejść
Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi Z., który podciął gardło swej partnerce, bo ta postanowiła się z nim rozstać. Ofiara na szczęście przeżyła, a mężczyzna odpowiadać będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach za usiłowanie zabójstwa. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.