loading
Proszę czekać...
Sukces pierwszej wolnej niedzieli. Zdecydowana większość sklepów dostosowała się do nowych przepisów
Opublikowano dnia 20.03.2018 14:15
Pierwsza wolna niedziela okazała się sukcesem. Pracownicy handlu spędzili czas z rodzinami, tak jak miliony Polaków. Zdecydowana większość sklepów dostosowała się do nowych przepisów.  

pixabay.com
Barbara Michałowska   

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek i wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed przestawili efekty kontroli PIP z niedzieli 11 marca. 

- Jesteśmy zadowoleni z wyników – zadeklarował Główny Inspektor Pracy. W pierwszą niedzielę bez handlu większość placówek dostosowała się do nowych przepisów. Sklepy wielkopowierzchniowe były zamknięte. W małych placówkach, które zdecydowały się prowadzić handel, pracowali przeważnie właściciele lub członkowie ich najbliższej rodziny. 

Przestrzegają prawa 
Inspektorzy sprawdzili 7 tys. placówek. Zdecydowana większość z nich była zamknięta. Kontrole przeprowadzono w 2,5 tys. otwartych sklepach. Placówki te typowali sami inspektorzy lub sprawdzali miejsca, odnośnie których otrzymali zgłoszenia  od klientów, pracowników bądź odpowiednich służb za pomocą specjalnie uruchomionej linii telefonicznej (było ponad 300). Jedna czwarta sygnałów okazała się mieć uzasadnienie.  - Zdarzało się, że odbieraliśmy kilka telefonów dotyczących tej samej placówki – mówił Łyszczek. W sytuacji, gdy inspektorzy wykazali, że sklepy działały niezgodnie z prawem, wystawiano mandaty lub przekazywano sprawę do prokuratury. Dokładne dane dotyczące działań tego dnia będą znane, gdy zakończą się wszystkie czynności kontrolne.  - Nie sprawdziły się obawy przeciwników wolnych niedziel, że sklepikarze będą masowo łamać nowe prawo. Przypadków nie dostosowania się do wymogów ustawy było niewiele – podkreślał Stanisław Szwed. 
 
Sklep zamiast wypożyczalni
Zdarzały się jednak przypadki naginania prawa. Zakopane. W witrynie sklepu ze sprzętem sportowym umieszczono szyld z napisem „Usługi”. Pod pozorem wypożyczalni sprzętu prowadzono handel... 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Padają ostatnie szańce obrony III RP
Tuż po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach, a przed objęciem urzędu prezydenta, zaapelował on do rządzącej koalicji PO-PSL, aby nie podejmowali zmian, które mogą w przyszłości kreować konflikty.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Lotna Czytelnia" nad Wisłą
Często spaceruję tym bulwarem, będę się więc bacznie przyglądał wypoczywającym na nim krakowianom i turystom, aby zobaczyć, czy zagłębiają się w lekturze książek.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: 22 lipca - zwyczajny dzień
Nie ma już dzisiaj fałszywych świąt i rocznic, nie ma ogłupiającej propagandy, nie ma zastępowania prawdy kłamstwem.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.