loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Sukces pierwszej wolnej niedzieli. Zdecydowana większość sklepów dostosowała się do nowych przepisów
Opublikowano dnia 20.03.2018 14:15
Pierwsza wolna niedziela okazała się sukcesem. Pracownicy handlu spędzili czas z rodzinami, tak jak miliony Polaków. Zdecydowana większość sklepów dostosowała się do nowych przepisów.  

pixabay.com
Barbara Michałowska   

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek i wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed przestawili efekty kontroli PIP z niedzieli 11 marca. 

- Jesteśmy zadowoleni z wyników – zadeklarował Główny Inspektor Pracy. W pierwszą niedzielę bez handlu większość placówek dostosowała się do nowych przepisów. Sklepy wielkopowierzchniowe były zamknięte. W małych placówkach, które zdecydowały się prowadzić handel, pracowali przeważnie właściciele lub członkowie ich najbliższej rodziny. 

Przestrzegają prawa 
Inspektorzy sprawdzili 7 tys. placówek. Zdecydowana większość z nich była zamknięta. Kontrole przeprowadzono w 2,5 tys. otwartych sklepach. Placówki te typowali sami inspektorzy lub sprawdzali miejsca, odnośnie których otrzymali zgłoszenia  od klientów, pracowników bądź odpowiednich służb za pomocą specjalnie uruchomionej linii telefonicznej (było ponad 300). Jedna czwarta sygnałów okazała się mieć uzasadnienie.  - Zdarzało się, że odbieraliśmy kilka telefonów dotyczących tej samej placówki – mówił Łyszczek. W sytuacji, gdy inspektorzy wykazali, że sklepy działały niezgodnie z prawem, wystawiano mandaty lub przekazywano sprawę do prokuratury. Dokładne dane dotyczące działań tego dnia będą znane, gdy zakończą się wszystkie czynności kontrolne.  - Nie sprawdziły się obawy przeciwników wolnych niedziel, że sklepikarze będą masowo łamać nowe prawo. Przypadków nie dostosowania się do wymogów ustawy było niewiele – podkreślał Stanisław Szwed. 
 
Sklep zamiast wypożyczalni
Zdarzały się jednak przypadki naginania prawa. Zakopane. W witrynie sklepu ze sprzętem sportowym umieszczono szyld z napisem „Usługi”. Pod pozorem wypożyczalni sprzętu prowadzono handel... 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Barbara
Piela

[video] Nowa animacja Barbary Pieli: "Cela+"
Nowa animacja Barbary Pieli
avatar
Graf
Zero

"Wiara" Anna Kańtoch | Recenzja | Grafzero
Tajemnicza zbrodnia w "cieniu Czarnobyla"
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wygląda na to, że Włochy czekają powtórne wybory parlamentarne
Mija już blisko 2 miesiące od wyborów parlamentarnych we Włoszech, a z wypowiedzi liderów ugrupowań, które odnotowały najlepsze wyniki wynika, że jest coraz mniej szans na utworzenie rządu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.