loading
Proszę czekać...
Polska też wydali rosyjskich dyplomatów?
Opublikowano dnia 19.03.2018 15:56
Polska, podobnie jak Wielka Brytania, może wydalić z kraju rosyjskich dyplomatów. Decyzja w tej sprawie może zapaść już dziś - podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

źródło: Screen YouTube

Pytany o tę kwestię wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski nie wykluczył takiego scenariusza. Zastrzegł jednak, że zawsze muszą być ku temu odpowiednie podstawy, związane np. z działalnością szpiegowską.

Czytaj też: [Tylko u nas] dr Rafał Brzeski: Mamy w Polsce służby o niewykorzenionych rosyjskich sympatiach

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział z kolei, że jeszcze w tym tygodniu zapadną decyzje ws. wspólnej reakcji przynajmniej części krajów NATO i Unii Europejskiej na próbę otrucia Skripala. Według ministra strona brytyjska rozmawia ze swoimi partnerami o możliwości wydalenia rosyjskich dyplomatów wzorem Londynu oraz o ewentualnych sankcjach gospodarczych.

Poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 mówi, że bardziej skutecznym działaniem, niż wydalenie rosyjskich dyplomatów z Polski, byłoby skorzystanie przez Londyn z art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego i zwołanie konsultacji w ramach NATO.

– Z propozycją konsultacji, jak traktować użycie gazu bojowego przez rosyjskie służby specjalne na terytorium Wielkiej Brytanii, gdzie śmierć poniosła jedna osoba, a kolejne dwie zostały poszkodowane, w tym jedna jest w stanie krytycznym. Mówimy o podwójnym agencie Skripalu, który niechybnie w najbliższych dniach, jeśli nie godzinach, umrze z racji na skalę porażenia tym gazem bojowym. Użycie art. 4. jest o wiele bardziej skutecznym pokazaniem jedności NATO, aniżeli wydalanie dyplomatów z pojedynczych państw członkowskich, choć jest to oczywiście jakiś element pokazania Rosji sprzeciwu wobec takich, a nie innych działań – zaznacza poseł Rzymkowski.

Czytaj: Były wiceszef NATO: Otruciem Skripala powinno zająć się NATO

Dziś Unia Europejska wyraziła bezwarunkową solidarność z Londynem i wezwała Rosję do pilnej odpowiedzi na pytania zadane jej przez Wielką Brytanię w związku z atakiem z użyciem broni chemicznej w Salisbury.

Wcześniej szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawił swoim odpowiednikom z UE sprawę otrucia Siergieja Skripala i jego córki, wskazując na Rosję jako odpowiedzialną za ten atak.

źrodło: Dziennik Gazeta Prawna
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Dobre wieści z krakowskiego wzgórza Kaim
Cieszę się, że sprawa przyszłości wzgórza Kaim wydaje się być na dobrej drodze do załatwienia jej zgodnie z historycznym charakterem tego miejsca na obrzeżach Krakowa.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wydarzenie bez precedensu - ratingi Polski w górę, Włoch w dół
1.W ostatni piątek jedna z 3 największych agencji ratingowych Moody’s obniżyła rating Włoch o jeden stopień z Baa2 do Baa3 uzasadniając to wyraźną zmianą strategii budżetowej włoskiego rządu i znacząco podniesionym deficytem, zdecydowanie wyższym niż oczekiwano.
avatar
Resortowy
Renegat

Wyniki sondażowe – subiektywna analiza
Pierwsze wyniki sondażowe po godz. 21:00, które dają zjednoczonej prawicy tylko, tak tylko 32,3 % uważam, mimo wszystko za umiarkowany sukces.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.