loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Polska też wydali rosyjskich dyplomatów?
Opublikowano dnia 19.03.2018 15:56
Polska, podobnie jak Wielka Brytania, może wydalić z kraju rosyjskich dyplomatów. Decyzja w tej sprawie może zapaść już dziś - podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

źródło: Screen YouTube

Pytany o tę kwestię wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski nie wykluczył takiego scenariusza. Zastrzegł jednak, że zawsze muszą być ku temu odpowiednie podstawy, związane np. z działalnością szpiegowską.

Czytaj też: [Tylko u nas] dr Rafał Brzeski: Mamy w Polsce służby o niewykorzenionych rosyjskich sympatiach

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział z kolei, że jeszcze w tym tygodniu zapadną decyzje ws. wspólnej reakcji przynajmniej części krajów NATO i Unii Europejskiej na próbę otrucia Skripala. Według ministra strona brytyjska rozmawia ze swoimi partnerami o możliwości wydalenia rosyjskich dyplomatów wzorem Londynu oraz o ewentualnych sankcjach gospodarczych.

Poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 mówi, że bardziej skutecznym działaniem, niż wydalenie rosyjskich dyplomatów z Polski, byłoby skorzystanie przez Londyn z art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego i zwołanie konsultacji w ramach NATO.

– Z propozycją konsultacji, jak traktować użycie gazu bojowego przez rosyjskie służby specjalne na terytorium Wielkiej Brytanii, gdzie śmierć poniosła jedna osoba, a kolejne dwie zostały poszkodowane, w tym jedna jest w stanie krytycznym. Mówimy o podwójnym agencie Skripalu, który niechybnie w najbliższych dniach, jeśli nie godzinach, umrze z racji na skalę porażenia tym gazem bojowym. Użycie art. 4. jest o wiele bardziej skutecznym pokazaniem jedności NATO, aniżeli wydalanie dyplomatów z pojedynczych państw członkowskich, choć jest to oczywiście jakiś element pokazania Rosji sprzeciwu wobec takich, a nie innych działań – zaznacza poseł Rzymkowski.

Czytaj: Były wiceszef NATO: Otruciem Skripala powinno zająć się NATO

Dziś Unia Europejska wyraziła bezwarunkową solidarność z Londynem i wezwała Rosję do pilnej odpowiedzi na pytania zadane jej przez Wielką Brytanię w związku z atakiem z użyciem broni chemicznej w Salisbury.

Wcześniej szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawił swoim odpowiednikom z UE sprawę otrucia Siergieja Skripala i jego córki, wskazując na Rosję jako odpowiedzialną za ten atak.

źrodło: Dziennik Gazeta Prawna
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Hrvatska, ti si lijepa
- Zarabia się w klubach - krótko skwitował tę decyzję kadrowiczów trener Zlatko Daljic.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Apel o apolityczność ZHP
Wzywam Was do opamiętania, druhny i druhowie ze Związku, w którym spędziłem wiele lat harcerskiej oraz instruktorskiej służby.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: „La Pasionarie” i „Pistolety” czyli jeszcze bardziej totalna
Irracjonalna jest radość polityków i zwolenników rządzącej prawicy, że obdarowani zostali przeciwnikiem.którego działania właśnie obserwujemy. To owszem, na pierwszy rzut oka jest śmieszne. Jest też mało skuteczne bo dla większości społeczeństwa a także (co widać z komentarzy w mediach społecznościowych) dla całkiem twardej opozycji wobec władzy po prostu niestrawne i nie akceptowalne. Tyle, że efektem nieskutecznego radykalizmu zazwyczaj jest jeszcze większy radykalizm.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.