loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Polska też wydali rosyjskich dyplomatów?
Opublikowano dnia 19.03.2018 15:56
Polska, podobnie jak Wielka Brytania, może wydalić z kraju rosyjskich dyplomatów. Decyzja w tej sprawie może zapaść już dziś - podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

źródło: Screen YouTube

Pytany o tę kwestię wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski nie wykluczył takiego scenariusza. Zastrzegł jednak, że zawsze muszą być ku temu odpowiednie podstawy, związane np. z działalnością szpiegowską.

Czytaj też: [Tylko u nas] dr Rafał Brzeski: Mamy w Polsce służby o niewykorzenionych rosyjskich sympatiach

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział z kolei, że jeszcze w tym tygodniu zapadną decyzje ws. wspólnej reakcji przynajmniej części krajów NATO i Unii Europejskiej na próbę otrucia Skripala. Według ministra strona brytyjska rozmawia ze swoimi partnerami o możliwości wydalenia rosyjskich dyplomatów wzorem Londynu oraz o ewentualnych sankcjach gospodarczych.

Poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 mówi, że bardziej skutecznym działaniem, niż wydalenie rosyjskich dyplomatów z Polski, byłoby skorzystanie przez Londyn z art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego i zwołanie konsultacji w ramach NATO.

– Z propozycją konsultacji, jak traktować użycie gazu bojowego przez rosyjskie służby specjalne na terytorium Wielkiej Brytanii, gdzie śmierć poniosła jedna osoba, a kolejne dwie zostały poszkodowane, w tym jedna jest w stanie krytycznym. Mówimy o podwójnym agencie Skripalu, który niechybnie w najbliższych dniach, jeśli nie godzinach, umrze z racji na skalę porażenia tym gazem bojowym. Użycie art. 4. jest o wiele bardziej skutecznym pokazaniem jedności NATO, aniżeli wydalanie dyplomatów z pojedynczych państw członkowskich, choć jest to oczywiście jakiś element pokazania Rosji sprzeciwu wobec takich, a nie innych działań – zaznacza poseł Rzymkowski.

Czytaj: Były wiceszef NATO: Otruciem Skripala powinno zająć się NATO

Dziś Unia Europejska wyraziła bezwarunkową solidarność z Londynem i wezwała Rosję do pilnej odpowiedzi na pytania zadane jej przez Wielką Brytanię w związku z atakiem z użyciem broni chemicznej w Salisbury.

Wcześniej szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawił swoim odpowiednikom z UE sprawę otrucia Siergieja Skripala i jego córki, wskazując na Rosję jako odpowiedzialną za ten atak.

źrodło: Dziennik Gazeta Prawna
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Barbara
Piela

[video] Nowa animacja Barbary Pieli: "Cela+"
Nowa animacja Barbary Pieli
avatar
Graf
Zero

"Wiara" Anna Kańtoch | Recenzja | Grafzero
Tajemnicza zbrodnia w "cieniu Czarnobyla"
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wygląda na to, że Włochy czekają powtórne wybory parlamentarne
Mija już blisko 2 miesiące od wyborów parlamentarnych we Włoszech, a z wypowiedzi liderów ugrupowań, które odnotowały najlepsze wyniki wynika, że jest coraz mniej szans na utworzenie rządu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.