[TYLKO U NAS] A. Andruszkiewicz: Chcę, by aresztowanie Kapicy było inauguracją programu „Cela+"
![[TYLKO U NAS] A. Andruszkiewicz: Chcę, by aresztowanie Kapicy było inauguracją programu „Cela+"](https://tysol.pl/storage/files/2026/3/1/028e9ceb-047d-4e8d-9d99-b0785dd269e9/17420.jpg?p=article_hero_mobile)
- Widzę niecierpliwość wyborców w rozliczaniu ekipy PO. Ludzie są rozczarowani, bo widzą w telewizorze uśmiechniętych i bezkarnych posłów Platformy, za których rządów Polacy byli okradani na miliardy złotych. Wierzę, że aresztowanie Kapicy, to początek programu "Cela+" - mówi w rozmowie z Tysol.pl poseł Wolnych i Solidarnych, Adam Andruszkiewicz.
Tysol.pl: Według śledczych w wyniku zaniedbań resortu finansów i osobiście wiceministra Kapicy skarb państwa mógł stracić nawet 21 mld zł. Jak Pan ocenia to zatrzymanie?
Adam Andruszkiewicz: Mnie oczywiście cieszą wszystkie zatrzymania polityków Platformy Obywatelskiej, którzy mają tyle afer na swoim koncie. Tylko po pierwsze jest tych zatrzymań za mało, po drugie są nieefektywne. Ja bym chciał, żeby za tymi zatrzymaniami szły wieloletnie wyroki więzieniu. Te 21 mld zł to suma kolosalna. To się powinno kwalifikować na 25 lat więzienia. Jeśli prawo na to nie pozwala, to powinno się zmienić prawo.
Czytaj także: [PILNE] Wiceminister finansów z czasów PO-PSL zatrzymany w związku z aferą hazardową
Wspomniał Pan o szybkim wypuszczaniu polityków Platformy. Widzi Pan jak poseł Stanisław Gawłowski bryluje w mediach?
Tak. Z aresztu wyszedł prosto przed kamery. Mam nadzieję i będę się tego domagał, by po świętach pan poseł Gawłowski trafił za kratki. Jeżdżę na rozmowy z Polakami, rozmawiam również z wyborcami PiS i widzę ich niecierpliwość w rozliczaniu byłej ekipy. Ludzie są rozczarowani, bo widzą w telewizorze uśmiechniętych i bezkarnych posłów Platformy, za których rządów Polacy byli okradani na miliardy złotych. Obywatele ciężko pracują i wiedzą, że sądy i urzędy są dla nich bezlitosne, a aferzyści pozostają bezkarni.
#NOWA_STRONA#
To może aresztowanie Jacka Kapicy zainicjuje w końcu program "Cela +"?
Chciałbym, żeby to aresztowanie było taką inauguracją programu "Cela +" z przytupem. Wyborcy są zniecierpliwieni, że tych wyroków nie ma. Na co PiS czeka? To właśnie brak programu "Cela +" i rozliczeń poprzedniej ekipy tak rozzuchwaliło opozycję, że stała się totalna, wygaduje bzdury o łamaniu demokracji i skarży na Polskę w Unii Europejskiej. Tutaj PiS dostaje rykoszetem za własną niekonsekwencję.
A jak pan ocenia działalność Jacka Kapicy na stanowisku szefa Służby Celnej?
W czasach rządów PO-PSL przedstawiany był jako skuteczny technokrata, pracowity i merytoryczny. Później okazało się, że nie dawał robić krzywdy wielkim zagranicznym podmiotom, ale Polskie MSP "golił" jak mawiano, do gołej skóry Prawdopodobnie wiceminister Jacek Kapica realizował odgórne wytyczne polegające na tym, że polski kapitał i sieci miały być niszczone. Takie zadanie miała Platforma, a Kapica był jej istotną częścią. Za rządów PO polska obrosła zagranicznym kapitałem do niewyobrażalnych rozmiarów, ktoś musiał nad tym trzymać parasol ochronny, i być może okaże się, że był to m.in., Jacek Kapica.
Rozmawiał Jakub Pacan
Adam Andruszkiewicz: Mnie oczywiście cieszą wszystkie zatrzymania polityków Platformy Obywatelskiej, którzy mają tyle afer na swoim koncie. Tylko po pierwsze jest tych zatrzymań za mało, po drugie są nieefektywne. Ja bym chciał, żeby za tymi zatrzymaniami szły wieloletnie wyroki więzieniu. Te 21 mld zł to suma kolosalna. To się powinno kwalifikować na 25 lat więzienia. Jeśli prawo na to nie pozwala, to powinno się zmienić prawo.
Czytaj także: [PILNE] Wiceminister finansów z czasów PO-PSL zatrzymany w związku z aferą hazardową
Wspomniał Pan o szybkim wypuszczaniu polityków Platformy. Widzi Pan jak poseł Stanisław Gawłowski bryluje w mediach?
Tak. Z aresztu wyszedł prosto przed kamery. Mam nadzieję i będę się tego domagał, by po świętach pan poseł Gawłowski trafił za kratki. Jeżdżę na rozmowy z Polakami, rozmawiam również z wyborcami PiS i widzę ich niecierpliwość w rozliczaniu byłej ekipy. Ludzie są rozczarowani, bo widzą w telewizorze uśmiechniętych i bezkarnych posłów Platformy, za których rządów Polacy byli okradani na miliardy złotych. Obywatele ciężko pracują i wiedzą, że sądy i urzędy są dla nich bezlitosne, a aferzyści pozostają bezkarni.
#NOWA_STRONA#
To może aresztowanie Jacka Kapicy zainicjuje w końcu program "Cela +"?
Chciałbym, żeby to aresztowanie było taką inauguracją programu "Cela +" z przytupem. Wyborcy są zniecierpliwieni, że tych wyroków nie ma. Na co PiS czeka? To właśnie brak programu "Cela +" i rozliczeń poprzedniej ekipy tak rozzuchwaliło opozycję, że stała się totalna, wygaduje bzdury o łamaniu demokracji i skarży na Polskę w Unii Europejskiej. Tutaj PiS dostaje rykoszetem za własną niekonsekwencję.
A jak pan ocenia działalność Jacka Kapicy na stanowisku szefa Służby Celnej?
W czasach rządów PO-PSL przedstawiany był jako skuteczny technokrata, pracowity i merytoryczny. Później okazało się, że nie dawał robić krzywdy wielkim zagranicznym podmiotom, ale Polskie MSP "golił" jak mawiano, do gołej skóry Prawdopodobnie wiceminister Jacek Kapica realizował odgórne wytyczne polegające na tym, że polski kapitał i sieci miały być niszczone. Takie zadanie miała Platforma, a Kapica był jej istotną częścią. Za rządów PO polska obrosła zagranicznym kapitałem do niewyobrażalnych rozmiarów, ktoś musiał nad tym trzymać parasol ochronny, i być może okaże się, że był to m.in., Jacek Kapica.
Rozmawiał Jakub Pacan

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 29.03.2018 19:01
Komentarze
Trwa debata w Sejmie. Siemoniak przekonuje: "Po likwidacji CBA żadna sprawa nie zginie"
11.03.2026 18:25

Komentarzy: 0
W Sejmie trwa spór o projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Rządowa koalicja chce zakończyć działalność CBA jeszcze w tym roku, a minister Tomasz Siemoniak przekonuje, że wszystkie prowadzone sprawy zostaną przejęte przez inne służby.
Czytaj więcej
CBA weszło do Urzędu Miasta Wrocławia
05.03.2026 12:36

Komentarzy: 0
Na polecenie Prokuratury Krajowej agenci CBA prowadzą przeszukania w kilkunastu lokalizacjach, m.in. na terenie Wrocławia i ościennych powiatów - poinformował w czwartek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Służby zabezpieczają dokumentację i nośniki w UM Wrocław.
Czytaj więcej
Prezydent Częstochowy został doprowadzony do prokuratury
25.02.2026 19:48

Komentarzy: 0
Zatrzymany przez CBA prezydent Częstochowy Krzysztof M. został w środę wieczorem doprowadzony do śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie ma usłyszeć zarzuty. Chodzi o śledztwo ws. korupcji, w którym podejrzanych jest już kilkanaście osób, w tym inni samorządowcy z tego miasta.
Czytaj więcej
Prezydent Częstochowy zatrzymany ws. korupcji. Akcja CBA
25.02.2026 13:05

Komentarzy: 0
Prezydent Częstochowy Krzysztof M. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sprawa ma związek z podejrzeniem przestępstwa korupcyjnego – poinformowały służby. Decyzje dotyczące ewentualnych zarzutów jeszcze nie zapadły.
Czytaj więcej
Likwidacja CBA 1 października? Jest projekt ustawy
24.02.2026 21:30

Komentarzy: 0
1 października br. ma przestać istnieć Centralne Biuro Antykorupcyjne - zakłada nowa wersja projektu ustawy przyjęta we wtorek przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych. Kompetencje CBA mają przejąć policja, ABW i KAS, a ochroną antykorupcyjną zajmować się policja, ABW i SKW.
Czytaj więcej