loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Amerykańska "Wilcza Wataha" już w Polsce!
Opublikowano dnia 20.04.2018 15:48
Żołnierze amerykańscy „Wojenne Orły” z 1. Batalionu 2. Pułku Kawalerii z bazy Vilseck w Niemczech przekazali obowiązki 3. Batalionowi 2. Pułku Kawalerii  - „Wilcza Wataha”. W piątek, 20 kwietnia br. w Bemowie Piskim odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Batalionową Grupą Bojową w ramach NATO-wskiej Wzmocnionej Wysuniętej Obecności.

mon.gov.pl
W obecności Marka Łapińskiego, podsekretarza stanu w MON, ppłk. Scott Cheney, przekazał dowodzenie Grupą Bojowa ppłk. Adamowi Lackeyowi, dowódcy przybywającego do Polski 1. Batalionu 2. Pułku Kawalerii.

- Cieszymy się, że możemy Was gościć na polskiej ziemi. Wasza obecność wśród nas jest ważna nie tylko ze względu na udzielone nam wsparcie, ale także na wyznawane wspólne wartości – napisał w liście Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

- Przybyliście do nas by utrwalać poczucie bezpieczeństwa tej części Europy, by podkreślić znaczenie naszej współpracy i pełnej zgodności i interesów. Jesteście tu by bronić Sojuszu. Przybyliście, by podjąć walkę, gdyby nastąpiła taka konieczność. Wasza obecność w Polsce to symbol honoru i dotrzymywania sojuszniczych zobowiązań. A dla Polaków, narodu ciężko doświadczonego przez historię, znaczy to bardzo, bardzo wiele. 

W skład Batalionowej Grupy Bojowej Polska wchodzą żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii, którzy wspólnie z polskimi kolegami z 15. Brygady Zmechanizowanej stanowią element obrony i odstraszania w północno-wschodniej Polsce w ramach NATO-wskiej Wzmocnionej Wysuniętej Obecności.

W ramach wsparcia przez USA bezpieczeństwa europejskiego i zapewnienia elementu odstraszania, każda grupa zadaniowa składa się z ponad 850 żołnierzy stacjonujących na terenie poszczególnych krajów i tworzących grupę bojową wielkości batalionu, wzmocnioną przez wielonarodowy personel z państw sojuszniczych i realizującą 6-miesięczny program pobytu rotacyjnego.

kos
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Co niepełnosprawni sądzą o wczorajszym proteście pod Sejmem?
Przebywające od wielu dni w Sejmie osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mają znakomitą okazję, aby jednoznacznie przekonać opinię publiczną, że ich protest ma całkowicie i wyłącznie apolityczny charakter.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Prezydenci zaproszeni pod pomnik gen. Kuklińskiego
Taka wielka, patriotyczna uroczystość ponad wszelkimi politycznymi podziałami należy się „pierwszemu polskiemu oficerowi w NATO”.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Mon cher Vladimir
Wczoraj, w trakcie Petersburskiego Forum Ekonomicznego, odbyło się główne wydarzenie spotkania – plenarna dyskusja z udziałem prezydentów Rosji, Francji, premiera Japonii, prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Wang Qishana, wiceprzewodniczącego Chin, według oficjalnej hierarchii osoby nr 2 w Państwie Środka.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.