loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Amerykańska "Wilcza Wataha" już w Polsce!
Opublikowano dnia 20.04.2018 15:48
Żołnierze amerykańscy „Wojenne Orły” z 1. Batalionu 2. Pułku Kawalerii z bazy Vilseck w Niemczech przekazali obowiązki 3. Batalionowi 2. Pułku Kawalerii  - „Wilcza Wataha”. W piątek, 20 kwietnia br. w Bemowie Piskim odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Batalionową Grupą Bojową w ramach NATO-wskiej Wzmocnionej Wysuniętej Obecności.

mon.gov.pl
W obecności Marka Łapińskiego, podsekretarza stanu w MON, ppłk. Scott Cheney, przekazał dowodzenie Grupą Bojowa ppłk. Adamowi Lackeyowi, dowódcy przybywającego do Polski 1. Batalionu 2. Pułku Kawalerii.

- Cieszymy się, że możemy Was gościć na polskiej ziemi. Wasza obecność wśród nas jest ważna nie tylko ze względu na udzielone nam wsparcie, ale także na wyznawane wspólne wartości – napisał w liście Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

- Przybyliście do nas by utrwalać poczucie bezpieczeństwa tej części Europy, by podkreślić znaczenie naszej współpracy i pełnej zgodności i interesów. Jesteście tu by bronić Sojuszu. Przybyliście, by podjąć walkę, gdyby nastąpiła taka konieczność. Wasza obecność w Polsce to symbol honoru i dotrzymywania sojuszniczych zobowiązań. A dla Polaków, narodu ciężko doświadczonego przez historię, znaczy to bardzo, bardzo wiele. 

W skład Batalionowej Grupy Bojowej Polska wchodzą żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii, którzy wspólnie z polskimi kolegami z 15. Brygady Zmechanizowanej stanowią element obrony i odstraszania w północno-wschodniej Polsce w ramach NATO-wskiej Wzmocnionej Wysuniętej Obecności.

W ramach wsparcia przez USA bezpieczeństwa europejskiego i zapewnienia elementu odstraszania, każda grupa zadaniowa składa się z ponad 850 żołnierzy stacjonujących na terenie poszczególnych krajów i tworzących grupę bojową wielkości batalionu, wzmocnioną przez wielonarodowy personel z państw sojuszniczych i realizującą 6-miesięczny program pobytu rotacyjnego.

kos
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
ks. Marek
Radomski

Ks. Marek Radomski: Ojciec to ten, co rodzi do wartości
Kilka refleksji wokół gali wyboru Nauczyciela Roku
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Górale i prawosławie
Jan Paweł II dał najkrótszy wykład na temat hierarchii ważności spraw, jaka ma obowiązywać w Kościele rzymskokatolickim.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Kolejny przedstawiciel naszej "elyty" na skargach w niemieckich mediach...
W rozmowie ze "Spiegel Online" autor scenariuszy fimowych, Maciej Karpiński mówi o "obawach (strachach) twórców kina w swoim kraju i o próbach wpływania rządu na produkcję filmową".
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.