loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dzień Wszystkich Świętych - radosne święto
Opublikowano dnia 31.10.2018 23:25
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wszystkich Świętych.

Wszyscy święci, obraz Albrechta Dürera z ołtarza w Landau z 1511 roku - Wikipedia
Jest to radosne święto. Wspominani dziś są ci, którzy na różnych drogach swojego życia odnaleźli Pana Boga i wypełnili Jego wolę. Uroczystość Wszystkich Świetych wspomina nie tylko tych, którzy zostali wyniesieni do chwały ołtarza: świętych i błogosławionych. To także czas, kiedy pamięcią obejmuje się zmarłych wiernych, którzy już są w niebie. W nich Kościół także upatruje swoich orędowników u Boga.
W kościołach śpiewana jest jedna z najstarszych z litanii do Wszystkich Święty
Świętych.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie wspominano świętych. Jako pierwszą otoczono czcią Matkę Bożą. Następie męczenników, o których w sposób szczególny pamiętano w dniu ich męczeńskiej śmierci.

Dopiero ok. 800 roku zaczęto obchodzić wspomnienie Wszystkich Świętych. Najpierw w Rzymie, Irlandii i Bawarii. W czasie pontyfikatu papieża Grzegorza IV cesarz Ludwik wprowadził święto na całe swoje państwo.

Natomiast w 935 r. Jan XI rozszerzył wspomnienie to na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu - związane z zamienieniem pogańskiej świątyni Panteon na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników - oraz niektórych Kościołów lokalnych stało się świętem Kościoła powszechnego.

Dziś, tak samo jak w dni oktawy Wszystkich Świętych można uzyskać odpust zupełny, który ofiarujemy za osobę zmarłą. Jest to całkowite drowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących.

Można go uzyskać wypełniając zwykłe warunki uzyskania odpustu zupełnego i nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym. W dniach od 1 do 8 listopada wypełniając określone warunki możemy również uzyskać odpust zupełny za modlitwene nawiedzenie cmentarza.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.


IK

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Marcin
Brixen

WTEM!!
Hiobowscy bardzo spokojnie przyjęli to, co dla mamy Łukaszka było ekscytującą sensacją.\n- Peszard-Rytru zakłada nową partię!
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Jak zjeść lokalne konfitury polityczne i nie wylecieć z partii?
Liderzy, a także szefowie wojewódzkich struktur Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego muszą nieustannie przypominać działaczom terenowym, że wykluczone są jakiekolwiek alianse z politycznym wrogiem.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Źdźbło w polskim oku – belka w…
W dniu gdy niemieccy politycy zaczynają drążyć temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce w kontekście sporu Bruksela (czy Luksemburg) – Warszawa, jestem zmuszony przypomnieć, że właśnie jedne z liderów frakcji CDU w Bundestagu, a więc urzędujący polityk został wybrany na wiceszefa Trybunału Konstytucyjnego RFN – już wiadomo, że za rok ma zastąpić prezesa tegoż Trybunału w Karlsruhe, gdy ten przejdzie na emeryturę. Zatem akurat u naszego zachodniego sąsiada ta ingerencja polityków w wymiar sprawiedliwości jest dużo większa niż u nas.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.