Wiceminister Energetyki: Mamy więcej "mocy" wiatrowych niż Dania

Politycy i menedżerowie zgadzają się, że wdrażanie zmian w przemyśle energetycznym w Polsce, Europie i na świecie jest koniecznością dla dobra klimatu. Problemem jest jednak czasochłonność tych zmian oraz ich koszty - zarówno dla firm, jak i dla konsumentów oraz całych społeczeństw. O wpływie energetyki na klimat dyskutowano podczas osobnej sesji, w ramach odbywającego się w dniach 14-16 maja w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
 Wiceminister Energetyki: Mamy więcej "mocy" wiatrowych niż Dania
/ twitter @MinEnergii

Wiceminister energii Michał Kurtyka zapowiedział, że polski rząd zamierza do końca 2018 roku opracować plan na rzecz energii i klimatu dla Polski. Szczególnie istotna dla Polski jest walka ze smogiem, w tym zwłaszcza ograniczenie emisji zanieczyszczeń z transportu oraz z gospodarstw domowych, korzystających ze złej jakości piecyków i paliwa. Rząd ma świadomość, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, ponad 30 znajduje się w Polsce.

Wiceminister podkreślał podczas panelu wagę przekształcania ciepłowni w elektrociepłownie. Wskazywał na potrzebę przechodzenia gospodarstw domowych z indywidualnych systemów ogrzewania na ciepło systemowe.

Zdaniem Kurtyki, niedoceniany jest ogromny wysiłek włożony przez Polskę przez minione 20 lat w realizację celów klimatycznych, jakie określono w protokole przyjętym w 1997 roku podczas konwencji ONZ w Kioto. Podkreślił, że Polska „znacząco przebiła” te cele. Wskazał w tym kontekście, że już obecnie kraj ma więcej „mocy wiatrowych” niż Dania.

Gérard Bourland, dyrektor ds. energetyki w Grupie Veolia na Europę Centralną i Wschodnią, powiedział, że Veolia od 20 lat - praktycznie od początku swojej obecności w Polsce - inwestuje w efektywność energetyczną. Celem działań firmy jest wdrażanie korzystnych dla klimatu zmian bez podwyższania cen dla odbiorców indywidualnych i przemysłu. W latach 2012-2016 Veolia zainwestowała w efektywność energetyczną w Polsce około 2,4 mld złotych, a w samym tylko 2017 roku - 553 mln.

Według Bourlanda, w przypadku energetyki cieplnej trudno jest technologicznie wykorzystywać np. energię wiatrową, ale biomasa, biogaz czy odpady - to perspektywiczne i przyjazne dla środowiska źródła energii, sprzyjające obniżeniu zanieczyszczeń. Inną możliwością ograniczenia zużycia paliw kopalnych jest optymalizacja wykorzystania ciepła. W tym celu Veolia współpracuje z zarządcami budynków, aby poprawiać izolację termiczną oraz w coraz większym stopniu automatyzować dystrybucję energii.

„Mamy plan inwestycji w Polsce na kolejne 10 lat” - podkreślał Bourland. Apelował przy tym do polityków o przewidywalność obowiązujących przepisów prawnych, przynajmniej w perspektywie rocznej lub dwuletniej. Zwracał też uwagę, na konieczną elastyczność prawa - zarówno w skali Unii Europejskiej, jak i Polski. Według niego, rozwiązania dla dużych i małych miast lub dla mniej czy bardziej rozwiniętych krajów - nie mogą być identyczne, należy dopuszczać możliwość wprowadzania różnorodnych regulacji na poziomie regionalnym.

Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, apelowała do rządu o przygotowanie w ciągu 4-5 miesięcy planu wykorzystania energii wiatrowej na morzu, aby móc uzyskać na ten cel środki z UE. Według niej, „aby móc rozmawiać z instytucjami unijnymi”, Polska powinna też opracować do końca roku strategię rozwoju ciepłownictwa. Zwróciła uwagę na konieczność przyspieszenia decyzji w zakresie energii odnawialnej czy atomowej.

Z kolei członek rady zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i dyrektor Departamentu Strategii PGE Monika Morawiecka podkreślała, że spółka prowadzi już projekty rozwojowe w zakresie energii wiatrowej na morzu. W ciągu kilku lat chce uzyskiwać 1000 megawatów energii z tego źródła, przy czym raporty mówią, że z Bałtyku Polska może uzyskać docelowo 6-10 gigawatów. „Naszym celem jest dywersyfikacja źródeł energii i ryzyka, ale też działamy jak dobry obywatel, przyczyniając się do ograniczenia emisji CO2” - podkreśliła Morawiecka.

Reprezentujący Luksemburg w europejskich działaniach w zakresie energetyki Guy Lentz mówił, że jeżeli Europa nie podejmie wysiłku w zakresie klimatu, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, spowoduje to w dłuższej perspektywie spadek PKB. Europoseł reprezentujący „zielonych” Claude Turmes podkreślał, że obniżenie konsumpcji ropy czy gazu oznacza wzrost bezpieczeństwa energetycznego Europy i obniżenie wydatków na energię. Zwracał uwagę, że dążenie do efektywności energetycznej czy rozwijanie odnawialnych źródeł energii generuje nowe miejsca pracy. Opowiedział się za funduszami europejskimi na wprowadzanie zmian na rzecz klimatu w Polsce i innych krajach. Rozważał też możliwość wprowadzenia ceł na towary, np. stal, importowane do Europy z krajów, gdzie przemysł emituje duże ilości dwutlenku węgla.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl
kos


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka. Jest reakcja wiceministra.

Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii z ostatniej chwili
Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii

Rosja na 100 proc. wykorzystuje przerwę we wsparciu USA dla Ukrainy; nie mamy już prawie w ogóle artylerii - powiedział w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ostrzegł, że bez amerykańskiego wsparcia Ukraina przegra, a wojna bardzo szybko może "przyjść do Europy".

Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry

"Choroba bardzo przyspieszyła. W ciągu miesiąca schudłem 10 kilogramów, pojawiły się bardzo mocne bóle i towarzyszył mi coraz większy problem z głosem" - powiedział w programie "Debata Dnia" o stanie swojego zdrowia Zbigniew Ziobro.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki

Przez ponad 10 lat Polak formalnie nominował do Nagród Nobla z fizyki! To pierwszy przypadek, gdy opinia publiczna się o tym dowiaduje.

Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: Bedzie miał proces z ostatniej chwili
Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: "Bedzie miał proces"

Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski zaatakował na Twitterze [X] Dominika Tarczyńskiego. "Będzie miał proces za publikowanie obrzydliwych fake newsów" - odpowiada europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji z ostatniej chwili
"Adam Bodnar powinien podać się do dymisji"

Radosław Fogiel, poseł PiS uważa, że służby złamały prawo, wchodząc do domu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak mówił w czwartek w Studiu PAP, w jego ocenie prokurator Marzena Kowalska i szef MS Adam Bodnar powinni za to ponieść odpowiedzialność i podać się do dymisji.

Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

Spiegel: Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji z ostatniej chwili
"Spiegel": Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji

Czeski rząd ujawnił poważną rosyjską operację wywierania wpływu na sześć krajów UE. W centrum sprawy znajduje się portal informacyjny Voice of Europe - pisze portal tygodnika "Spiegel" w artykule "Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji".

REKLAMA

Wiceminister Energetyki: Mamy więcej "mocy" wiatrowych niż Dania

Politycy i menedżerowie zgadzają się, że wdrażanie zmian w przemyśle energetycznym w Polsce, Europie i na świecie jest koniecznością dla dobra klimatu. Problemem jest jednak czasochłonność tych zmian oraz ich koszty - zarówno dla firm, jak i dla konsumentów oraz całych społeczeństw. O wpływie energetyki na klimat dyskutowano podczas osobnej sesji, w ramach odbywającego się w dniach 14-16 maja w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
 Wiceminister Energetyki: Mamy więcej "mocy" wiatrowych niż Dania
/ twitter @MinEnergii

Wiceminister energii Michał Kurtyka zapowiedział, że polski rząd zamierza do końca 2018 roku opracować plan na rzecz energii i klimatu dla Polski. Szczególnie istotna dla Polski jest walka ze smogiem, w tym zwłaszcza ograniczenie emisji zanieczyszczeń z transportu oraz z gospodarstw domowych, korzystających ze złej jakości piecyków i paliwa. Rząd ma świadomość, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, ponad 30 znajduje się w Polsce.

Wiceminister podkreślał podczas panelu wagę przekształcania ciepłowni w elektrociepłownie. Wskazywał na potrzebę przechodzenia gospodarstw domowych z indywidualnych systemów ogrzewania na ciepło systemowe.

Zdaniem Kurtyki, niedoceniany jest ogromny wysiłek włożony przez Polskę przez minione 20 lat w realizację celów klimatycznych, jakie określono w protokole przyjętym w 1997 roku podczas konwencji ONZ w Kioto. Podkreślił, że Polska „znacząco przebiła” te cele. Wskazał w tym kontekście, że już obecnie kraj ma więcej „mocy wiatrowych” niż Dania.

Gérard Bourland, dyrektor ds. energetyki w Grupie Veolia na Europę Centralną i Wschodnią, powiedział, że Veolia od 20 lat - praktycznie od początku swojej obecności w Polsce - inwestuje w efektywność energetyczną. Celem działań firmy jest wdrażanie korzystnych dla klimatu zmian bez podwyższania cen dla odbiorców indywidualnych i przemysłu. W latach 2012-2016 Veolia zainwestowała w efektywność energetyczną w Polsce około 2,4 mld złotych, a w samym tylko 2017 roku - 553 mln.

Według Bourlanda, w przypadku energetyki cieplnej trudno jest technologicznie wykorzystywać np. energię wiatrową, ale biomasa, biogaz czy odpady - to perspektywiczne i przyjazne dla środowiska źródła energii, sprzyjające obniżeniu zanieczyszczeń. Inną możliwością ograniczenia zużycia paliw kopalnych jest optymalizacja wykorzystania ciepła. W tym celu Veolia współpracuje z zarządcami budynków, aby poprawiać izolację termiczną oraz w coraz większym stopniu automatyzować dystrybucję energii.

„Mamy plan inwestycji w Polsce na kolejne 10 lat” - podkreślał Bourland. Apelował przy tym do polityków o przewidywalność obowiązujących przepisów prawnych, przynajmniej w perspektywie rocznej lub dwuletniej. Zwracał też uwagę, na konieczną elastyczność prawa - zarówno w skali Unii Europejskiej, jak i Polski. Według niego, rozwiązania dla dużych i małych miast lub dla mniej czy bardziej rozwiniętych krajów - nie mogą być identyczne, należy dopuszczać możliwość wprowadzania różnorodnych regulacji na poziomie regionalnym.

Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, apelowała do rządu o przygotowanie w ciągu 4-5 miesięcy planu wykorzystania energii wiatrowej na morzu, aby móc uzyskać na ten cel środki z UE. Według niej, „aby móc rozmawiać z instytucjami unijnymi”, Polska powinna też opracować do końca roku strategię rozwoju ciepłownictwa. Zwróciła uwagę na konieczność przyspieszenia decyzji w zakresie energii odnawialnej czy atomowej.

Z kolei członek rady zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i dyrektor Departamentu Strategii PGE Monika Morawiecka podkreślała, że spółka prowadzi już projekty rozwojowe w zakresie energii wiatrowej na morzu. W ciągu kilku lat chce uzyskiwać 1000 megawatów energii z tego źródła, przy czym raporty mówią, że z Bałtyku Polska może uzyskać docelowo 6-10 gigawatów. „Naszym celem jest dywersyfikacja źródeł energii i ryzyka, ale też działamy jak dobry obywatel, przyczyniając się do ograniczenia emisji CO2” - podkreśliła Morawiecka.

Reprezentujący Luksemburg w europejskich działaniach w zakresie energetyki Guy Lentz mówił, że jeżeli Europa nie podejmie wysiłku w zakresie klimatu, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, spowoduje to w dłuższej perspektywie spadek PKB. Europoseł reprezentujący „zielonych” Claude Turmes podkreślał, że obniżenie konsumpcji ropy czy gazu oznacza wzrost bezpieczeństwa energetycznego Europy i obniżenie wydatków na energię. Zwracał uwagę, że dążenie do efektywności energetycznej czy rozwijanie odnawialnych źródeł energii generuje nowe miejsca pracy. Opowiedział się za funduszami europejskimi na wprowadzanie zmian na rzecz klimatu w Polsce i innych krajach. Rozważał też możliwość wprowadzenia ceł na towary, np. stal, importowane do Europy z krajów, gdzie przemysł emituje duże ilości dwutlenku węgla.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl
kos



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe