loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Morawiecki: Jesteśmy płatnikiem netto. Dostajemy 25mld zł, zagraniczny kapitał czerpie z nas 100mld
Opublikowano dnia 15.05.2018 18:49
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska jest wielkim płatnikiem kapitału z zagranicy w sensie przepływów. 

W. Kompała/ premier.gov.pl
Premier podkreślił, że z UE przypływa do Polski 25 mld zł, jednak to zagraniczny kapitał czerpie z naszego kraju dużo większe profity. Chodzi o dywidendy w wysokości ok. 100 mld zł.
 

Jesteśmy netto wielkim płatnikiem kapitału z zagranicy w sensie przepływów. Nie mówię bilansowo, tylko z punktu widzenia flow, jak ekonomiści mówią, jesteśmy płatnikiem


- powiedział. Wyjaśnił, że chodzi o kapitał z prywatyzacji - w Polsce bardzo tanio wykupiono państwowy przemysł - nawet jego 60 proc., czy handel detaliczny, który w większości jest w rękach zagranicznych koncernów.
 

Zagraniczny kapitał czerpie dywidendy w wysokości łącznej ok. 100 mld zł. A netto z Unii Europejskiej przypływa do Polski 25 mld zł. Więc my jesteśmy netto wielkim płatnikiem kapitału zagranicy w sensie przepływów


- wskazał Mateusz Morawiecki. Dlatego niezbędne jest wspieranie polskiego kapitału.
 

Następne 25 lat chcę wspierać polską własność, chcę wpierać polski kapitał. Chcę przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby było jak najwięcej takich firm małych, które stają się większe, wybijają się na innowacyjność


- podsumował premier.
źródło: wpolityce.pl

raw

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Kukliński patrzy na defiladę
Marzę, aby w roku 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości śp. generał Ryszard Kukliński został wreszcie zaliczony w poczet kawalerów jej najwyższego odznaczenia - Orderu Orła Białego.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukoski: Chwilowa zgoda narodowa
Związek Harcerstwa Polskiego nie będzie narażony na wplątanie go w żenującą rozgrywkę prowadzoną przez reprezentantów dwóch zwaśnionych obozów politycznych.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Konwencja w sprawie Morza Kaspijskiego, czyli jak Rosja rozgrywa Iran.
12 sierpnia na szczycie w kazachskim porcie Aktau podpisano konwencję regulującą status Morza Kaspijskiego oraz zasady współpracy 5 państw mających doń dostęp. Negocjacje trwały 22 lata, odbyło się 5 szczytów liderów państw, setki spotkań na niższych szczeblach i negocjacji eksperckich, a do ostatniej chwili nie było wiadomo czy umowa zostanie podpisana. Irańskie media oceniały, przed szczytem, że szansa jej zawarcia wynosi 50 na 50. Już to, że rozmowy trwały tak długo i ostatecznie doszło do zawarcia jakiejś formy porozumienia każe przyjrzeć się temu, co się stało, z większą uwagą. Przede wszystkim z tego powodu, że kształt kompromisu odbija jak w zwierciadle zmieniający się układ sił w regionie oraz zamierzenia i interesy głównych graczy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.