loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Morawiecki: Jesteśmy płatnikiem netto. Dostajemy 25mld zł, zagraniczny kapitał czerpie z nas 100mld
Opublikowano dnia 15.05.2018 18:49
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska jest wielkim płatnikiem kapitału z zagranicy w sensie przepływów. 

W. Kompała/ premier.gov.pl
Premier podkreślił, że z UE przypływa do Polski 25 mld zł, jednak to zagraniczny kapitał czerpie z naszego kraju dużo większe profity. Chodzi o dywidendy w wysokości ok. 100 mld zł.
 

Jesteśmy netto wielkim płatnikiem kapitału z zagranicy w sensie przepływów. Nie mówię bilansowo, tylko z punktu widzenia flow, jak ekonomiści mówią, jesteśmy płatnikiem


- powiedział. Wyjaśnił, że chodzi o kapitał z prywatyzacji - w Polsce bardzo tanio wykupiono państwowy przemysł - nawet jego 60 proc., czy handel detaliczny, który w większości jest w rękach zagranicznych koncernów.
 

Zagraniczny kapitał czerpie dywidendy w wysokości łącznej ok. 100 mld zł. A netto z Unii Europejskiej przypływa do Polski 25 mld zł. Więc my jesteśmy netto wielkim płatnikiem kapitału zagranicy w sensie przepływów


- wskazał Mateusz Morawiecki. Dlatego niezbędne jest wspieranie polskiego kapitału.
 

Następne 25 lat chcę wspierać polską własność, chcę wpierać polski kapitał. Chcę przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby było jak najwięcej takich firm małych, które stają się większe, wybijają się na innowacyjność


- podsumował premier.
źródło: wpolityce.pl

raw

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
ks. Marek
Radomski

Ks. Marek Radomski: Ojciec to ten, co rodzi do wartości
Kilka refleksji wokół gali wyboru Nauczyciela Roku
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Górale i prawosławie
Jan Paweł II dał najkrótszy wykład na temat hierarchii ważności spraw, jaka ma obowiązywać w Kościele rzymskokatolickim.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Kolejny przedstawiciel naszej "elyty" na skargach w niemieckich mediach...
W rozmowie ze "Spiegel Online" autor scenariuszy fimowych, Maciej Karpiński mówi o "obawach (strachach) twórców kina w swoim kraju i o próbach wpływania rządu na produkcję filmową".
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.