loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Morawiecki: Jesteśmy płatnikiem netto. Dostajemy 25mld zł, zagraniczny kapitał czerpie z nas 100mld
Opublikowano dnia 15.05.2018 18:49
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska jest wielkim płatnikiem kapitału z zagranicy w sensie przepływów. 

W. Kompała/ premier.gov.pl
Premier podkreślił, że z UE przypływa do Polski 25 mld zł, jednak to zagraniczny kapitał czerpie z naszego kraju dużo większe profity. Chodzi o dywidendy w wysokości ok. 100 mld zł.
 

Jesteśmy netto wielkim płatnikiem kapitału z zagranicy w sensie przepływów. Nie mówię bilansowo, tylko z punktu widzenia flow, jak ekonomiści mówią, jesteśmy płatnikiem


- powiedział. Wyjaśnił, że chodzi o kapitał z prywatyzacji - w Polsce bardzo tanio wykupiono państwowy przemysł - nawet jego 60 proc., czy handel detaliczny, który w większości jest w rękach zagranicznych koncernów.
 

Zagraniczny kapitał czerpie dywidendy w wysokości łącznej ok. 100 mld zł. A netto z Unii Europejskiej przypływa do Polski 25 mld zł. Więc my jesteśmy netto wielkim płatnikiem kapitału zagranicy w sensie przepływów


- wskazał Mateusz Morawiecki. Dlatego niezbędne jest wspieranie polskiego kapitału.
 

Następne 25 lat chcę wspierać polską własność, chcę wpierać polski kapitał. Chcę przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby było jak najwięcej takich firm małych, które stają się większe, wybijają się na innowacyjność


- podsumował premier.
źródło: wpolityce.pl

raw

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Czy gryzący dym płonącej w śródmieściu hałdy śmieci faktycznie nie miał wpływu na zdrowie mieszkańców?
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przejęła z Zabrza śledztwo mające wyjaśnić faktyczne przyczyny pożaru hałdy śmieci w stacji przetwarzania odpadów przy ul. Cmentarnej na peryferiach śródmieścia Zabrza. Prowadzenie wszelkich działań w tym zakresie zlecono jednak zabrzańskiej policji, a także powołano biegłego z zakresu pożarnictwa. Śledczy chcą sprawdzić czy ktoś celowo nie wywołał zagrożenia, gdyż w ostatnim czasie w całej Polsce odnotowano całą serię podobnych zdarzeń. Tymczasem właściciel obiektu, firma FCC wydała oświadczenie zapewniające, iż było to zdarzenie losowe powstałe na skutek samozapłonu maszyny do rozdrabniania odpadów. Z kolei mieszkańcy uskarżają się, że od czasu całej akcji, fetor roznoszący się po śródmieściu stał się już po prostu nie do wytrzymania.
avatar
Portal
Stoczniowy

Portal Stoczniowy: MON szykuje dokumenty do programu Miecznik
Ministerstwo obrony narodowej przekazało redakcji Portalu Stoczniowego informację, że trwa przygotowanie niezbędnych dokumentów umożliwiających wszczęcie postępowania na pozyskanie okrętów obrony wybrzeża o kryptonimie Miecznik. Czy MON wróci do koncepcji wzmocnienia floty okrętów nawodnych?
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Warszawska wersja "Bajek z mchu i paproci"
Ciekawy jestem, co zaproponują kolejni kandydaci, którzy na pewno też będą pytani o przyszłość stalinowskiego reliktu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.