loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Michał Ossowski, red. naczelny "TS": Poprzemysłowa Polska
Opublikowano dnia 21.05.2018 18:42
Przykład polskiej transformacji stał się przestrogą dla innych krajów. „Mało kto w Polsce wie, że chińskie koła rządowe zajmujące się gospodarką doskonale znają historię likwidacji naszego przemysłu” – pisze Jakub Pacan na łamach najnowszego „TS”. Przez ponad 25 lat Polska była bodaj największym w Europie bazarem z przemysłem na sprzedaż. 

pixabay.com
Motywy wykupu polskiego przemysłu były różne: osłabienie konkurencji, przejęcie co bardziej perspektywicznych zakładów czy chęć przejęcia gruntów położonych w atrakcyjnych lokalizacjach. Jakiekolwiek by zresztą były i tak nikt o nie nie pytał. Liczyło się tylko to, żeby sprzedać jak najszybciej za każdą cenę. Motywy także i tu były różne: korupcja, brak pomysłu czy zwykła niekompetencja. Najgorsze jest jednak to, że na przestrzeni tych lat wyprzedaż polskiego majątku i związany z tym niemal całkowity demontaż polskiego przemysłu były podstawowym elementem polskiego planu gospodarczego. Jednak, kiedy w 2016 roku ówczesny wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zalała go fala krytyki ze strony zwolenników tezy o zbawiennym działaniu niewidzialnej ręki rynku. Czy jest to strategia pozbawiona słabych punktów? Z pewnością nie, ale niewątpliwie stanowi ona pierwszy spójny plan funkcjonowania i rozwoju polskiej gospodarki po ʼ89 roku, dlatego jej główne założenia powinny wyznaczać polską strategię gospodarczą na najbliższe dekady.

Michał Ossowski

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (21/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
ks. Marek
Radomski

Ks. Marek Radomski: Ojciec to ten, co rodzi do wartości
Kilka refleksji wokół gali wyboru Nauczyciela Roku
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Górale i prawosławie
Jan Paweł II dał najkrótszy wykład na temat hierarchii ważności spraw, jaka ma obowiązywać w Kościele rzymskokatolickim.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Kolejny przedstawiciel naszej "elyty" na skargach w niemieckich mediach...
W rozmowie ze "Spiegel Online" autor scenariuszy fimowych, Maciej Karpiński mówi o "obawach (strachach) twórców kina w swoim kraju i o próbach wpływania rządu na produkcję filmową".
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.