loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Michał Ossowski, red. naczelny "TS": Poprzemysłowa Polska
Opublikowano dnia 21.05.2018 18:42
Przykład polskiej transformacji stał się przestrogą dla innych krajów. „Mało kto w Polsce wie, że chińskie koła rządowe zajmujące się gospodarką doskonale znają historię likwidacji naszego przemysłu” – pisze Jakub Pacan na łamach najnowszego „TS”. Przez ponad 25 lat Polska była bodaj największym w Europie bazarem z przemysłem na sprzedaż. 

pixabay.com
Motywy wykupu polskiego przemysłu były różne: osłabienie konkurencji, przejęcie co bardziej perspektywicznych zakładów czy chęć przejęcia gruntów położonych w atrakcyjnych lokalizacjach. Jakiekolwiek by zresztą były i tak nikt o nie nie pytał. Liczyło się tylko to, żeby sprzedać jak najszybciej za każdą cenę. Motywy także i tu były różne: korupcja, brak pomysłu czy zwykła niekompetencja. Najgorsze jest jednak to, że na przestrzeni tych lat wyprzedaż polskiego majątku i związany z tym niemal całkowity demontaż polskiego przemysłu były podstawowym elementem polskiego planu gospodarczego. Jednak, kiedy w 2016 roku ówczesny wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zalała go fala krytyki ze strony zwolenników tezy o zbawiennym działaniu niewidzialnej ręki rynku. Czy jest to strategia pozbawiona słabych punktów? Z pewnością nie, ale niewątpliwie stanowi ona pierwszy spójny plan funkcjonowania i rozwoju polskiej gospodarki po ʼ89 roku, dlatego jej główne założenia powinny wyznaczać polską strategię gospodarczą na najbliższe dekady.

Michał Ossowski

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (21/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Portal
Stoczniowy

Portal Stoczniowy: MON szykuje dokumenty do programu Miecznik
Ministerstwo obrony narodowej przekazało redakcji Portalu Stoczniowego informację, że trwa przygotowanie niezbędnych dokumentów umożliwiających wszczęcie postępowania na pozyskanie okrętów obrony wybrzeża o kryptonimie Miecznik. Czy MON wróci do koncepcji wzmocnienia floty okrętów nawodnych?
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Warszawska wersja "Bajek z mchu i paproci"
Ciekawy jestem, co zaproponują kolejni kandydaci, którzy na pewno też będą pytani o przyszłość stalinowskiego reliktu.
avatar
Jerzy
Bukowski

Dekalog na szkołach
Wójt tłumaczy, że zareagował na to, jak katolicy traktowani są na Zachodzie, gdzie dyskryminuje się ich, a promuje zło moralne w postaci aborcji, eutanazji, związków homoseksualnych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.