Jarosław Wilner po raz kolejny szefem "S" Wielkopolski Południowej

23 czerwca br., odbyło się XXII Walne Zebranie Delegatów Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność. Podczas zebrania zostały wybrane nowe władze Regionu, wręczono także państwowe odznaczenia - Krzyż Wolności i Solidarności.
 Jarosław Wilner po raz kolejny szefem "S" Wielkopolski Południowej
/ Andrzej Cieślak

Wprowadzenie historycznych sztandarów: NSZZ Solidarność Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa i Oddziału Ostrów oraz modlitwa poprowadzona przez ks. Bogdana Tyca – kapelana Regionu Wielkopolska Południowa, rozpoczęły obrady XXII Walnego Zebranie Delegatów Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność, które odbyło się 23 czerwca br. w restauracji KTW-Park w Kaliszu – historycznej siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

W zebraniu uczestniczyło 49 na 55 wybranych delegatów oraz wielu znamienitych gości, w tym Jarosław Lange – Przewodniczący ZR Wielkopolska, Zdzisław Nowakowski – Przewodniczący ZR Konin, dr Dariusz Rogut – Dyrektor Oddziału IPN w Łodzi, dr Paweł Perzyna – Naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi, dr Tomasz Kozłowski – Kierownik Okręgowego Inspektoratu PIP Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, ks. Bogdan Tyc – Kapelan Regionu NSZZ „S” Wielkopolska Południowa, a także członkowie ustępującego Zarządu Regionu i Regionalnej Komisji Rewizyjnej. Nad prawidłowym przebiegiem obrad czuwał Jerzy Ewertowski – przedstawiciel Krajowej Komisji Wyborczej.

W pierwszej części obrad, najbardziej podniosłej i wyjątkowej, delegaci uczestniczyli w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych - Krzyż Wolności i Solidarności, nadawanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury  komunistycznej. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonał dr Dariusz Rogut, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Odznaczenia odebrali: Mirosława Mencel, Edward Grzeliński, Ryszard Pluciński i Jan Mosiński.

Dzięki takim ludziom, jak wy, możemy dziś cieszyć się wolną i niepodległą Polską. Cieszę się, że znalazłem się dzisiaj w środowisku ludzi „Solidarności”, które dawniej dla mnie, jako wówczas młodego człowieka, jest symbolem walki o wolność i demokrację w tym kraju. Cieszę się, że chociaż po latach nastąpił moment, kiedy możemy w sposób symboliczny uhonorować osoby, które zaangażowały się w walkę i opórpowiedział dyrektor oddziału IPN w Łodzi Dariusz Rogut do osób odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności.

Poseł PiS Jan Mosiński w imieniu odznaczonych powiedział, że odznaczenie, które otrzymali, nawiązuje do Krzyża Niepodległości bardzo ważnego odznaczenia w okresie międzywojennym, w którym honorowano obywatelstwo tych, którzy walczyli o niepodległość. To jest tym bardziej dla nas ważne w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dobrze, że pamiętamy o cichych bohaterach, bo w tamtym czasie prawda nie wymagała głośności, jej konsekwencją było aresztowanie, co skutkowało więzieniem. Dzisiaj prawda też nie wymaga rozgłosu, odznaczenia przyjmujemy w imieniu tych, którzy byli cisi bezimiennie w tamtym czasie powiedział.

Miłym akcentem było wyróżnienie ustępujących członków ZR i RKR, którzy otrzymali pisemne podziękowania za zaangażowanie w działalność związkową podpisane przez przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudę.

W części sprawozdawczej delegaci wysłuchali informacji Regionalnej Komisji Wyborczej z przebiegu wyborów w Regionie, obszernego sprawozdania Zarząd Regionu z działalności w kadencji 2014 – 2018 oraz sprawozdania Regionalnej Komisji Rewizyjnej.

W trakcie obrad, na nową kadencję 2018-2022, wybrano Przewodniczącego, 11-osobowy Zarząd Regionu, 4-osobową Regionalną Komisje Rewizyjną oraz 2 przedstawicieli na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność.

Przewodniczącym Zarządu Regionu prawie jednogłośnie (48 głosów na 49 obecnych) ponownie został wybrany Jarosław Wilner, co świadczy o bardzo dużym zaufaniu członków Związku do Przewodniczącego i docenieniu jego pracy, pomimo, iż w poprzedniej kadencji funkcję przewodniczącego pełnił tyko dwa i pół roku.
Podczas obrad wybrano także członków Zarządu Regionu, Regionalnej Komisji Rewizyjnej oraz delegatów na KZD.

W trakcie obrad delegaci przyjęli stanowiska ws. odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, ws. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki członkowskiej z tytułu przynależności do związku zawodowego, ws. wprowadzenia wolnych niedziel i świąt dla pracowników zmianowych, ws. ograniczenia zakresu obowiązywania ustaleń dokonywanych przez związki zawodowe z pracodawcami wyłącznie do członków danego związku zawodowego oraz ws. sytuacji w oświacie.
MP/k

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
z ostatniej chwili
Projekty Domów - Murator - rzetelna wiedza z Facebooka MURATORA

Facebook to cenne źródło informacji dla wielu użytkowników Internetu. W mediach społecznościowych można bowiem znaleźć sporo przydatnych rad, a także podzielić się wiedzą, doświadczeniami z innymi osobami, zmagającymi się z podobnymi dylematami. Inwestorzy planujący budowę domu chętnie poszukują wskazówek na fanpage’u MURATORA – twórcy najpopularniejszego w Polsce miesięcznika budowlanego. Jakie nowinki czekają na facebookowym profilu tej marki?

Burza w „Tańcu z gwiazdami”. Marcin Hakiel zabrał głos z ostatniej chwili
Burza w „Tańcu z gwiazdami”. Marcin Hakiel zabrał głos

Aktualna edycja „Tańca z gwiazdami” budzi wiele emocji i kontrowersji. W show Polsatu do niedawna występowała celebrytka Dagmara Kaźmierska, której umiejętności taneczne pozostawiały wiele do życzenia. Pomimo niedociągnięć technicznych w tańcu i w rezultacie niskich ocen przechodziła dalej. Wszystko za sprawą głosów oddanych przez sympatyzujących z nią telewidzów.

Atak na Leonida Wołkowa. Litewska policja: Zatrzymani to polscy obywatele z ostatniej chwili
Atak na Leonida Wołkowa. Litewska policja: Zatrzymani to polscy obywatele

Dwie osoby zatrzymane w Polsce w sprawie ataku na Wołkowa to polscy obywatele – przekazała litewska policja.

Atak nożownika we Francji. Tragiczne informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika we Francji. Tragiczne informacje

Zmarła 14-latka, która dostała ataku serca w wyniku ataku nożownika – poinformowała w piątek agencja AFP. Do ataku doszło w czwartek w okolicach szkoły w miejscowości Souffelweyersheim we wschodniej Francji.

Rodzice przeciwni pomysłowi Nowackiej. Minister odpowiada z ostatniej chwili
Rodzice przeciwni pomysłowi Nowackiej. Minister odpowiada

Od 1 kwietnia nauczyciele nie mogą zadawać prac domowych w klasach I–III. Mogą jedynie zlecać ćwiczenia usprawniające motorykę małą. Pomysł ten nie spodobał się wielu rodzicom, którzy są zdania, że nowe standardy przyczynią się do obniżenia poziomu wiedzy i zaangażowania wśród uczniów. Sytuacja wygląda podobnie w klasach IV–VIII, gdzie nauczyciel co prawda będzie mógł zadać uczniom pracę domową, jednak nie będzie ona obowiązkowa. Niezadowolonym rodzicom odpowiedziała minister Barbara Nowacka, która uważa, że brak prac domowych może pozytywnie wpłynąć na relacje rodzinne. 

Atak na Leonida Wołkowa. Prezydent Litwy ujawnia polski wątek z ostatniej chwili
Atak na Leonida Wołkowa. Prezydent Litwy ujawnia polski wątek

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda poinformował w piątek, że w Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzewane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, dokonany 12 marca w Wilnie. Wypowiedź głowy państwa przytoczyła agencja BNS.

81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim z ostatniej chwili
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku słabo uzbrojeni żydowscy bojownicy stanęli do nierównej walki z niemieckim oprawcą. Powstanie w getcie warszawskim było rozpaczliwą próbą przeciwstawienia się ostatniej fazie jego likwidacji, która była równoznaczna z wymordowaniem całej mieszkającej w nim ludności.

Nowe informacje ws. tragedii w Bydgoszczy: 15-latka miała zostać wepchnięta pod tramwaj z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. tragedii w Bydgoszczy: 15-latka miała zostać wepchnięta pod tramwaj

W Bydgoszczy w wypadku na jednym z przystanków tramwajowych zginęła 15-letnia dziewczyna. Na tory miał ją wepchnąć jej rówieśnik.

Nowa afera szpiegowska w Niemczech z ostatniej chwili
Nowa afera szpiegowska w Niemczech

Niemiecka policja zatrzymała w środę w Bayreuth w Bawarii dwóch mężczyzn podejrzanych o agenturalne powiązania z Rosją. Mieli zbierać informacje dot. obiektów amerykańskiego wojska w Niemczech, planować wybuchy i podpalenia.

Sąd żąda utajnienia przez IPN danych agentów SB z ostatniej chwili
Sąd żąda utajnienia przez IPN danych agentów SB

Osoba uznana za tajnego współpracownika może domagać się weryfikacji opublikowanych o nim informacji – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, o którym pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.

REKLAMA

Jarosław Wilner po raz kolejny szefem "S" Wielkopolski Południowej

23 czerwca br., odbyło się XXII Walne Zebranie Delegatów Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność. Podczas zebrania zostały wybrane nowe władze Regionu, wręczono także państwowe odznaczenia - Krzyż Wolności i Solidarności.
 Jarosław Wilner po raz kolejny szefem "S" Wielkopolski Południowej
/ Andrzej Cieślak

Wprowadzenie historycznych sztandarów: NSZZ Solidarność Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa i Oddziału Ostrów oraz modlitwa poprowadzona przez ks. Bogdana Tyca – kapelana Regionu Wielkopolska Południowa, rozpoczęły obrady XXII Walnego Zebranie Delegatów Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność, które odbyło się 23 czerwca br. w restauracji KTW-Park w Kaliszu – historycznej siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

W zebraniu uczestniczyło 49 na 55 wybranych delegatów oraz wielu znamienitych gości, w tym Jarosław Lange – Przewodniczący ZR Wielkopolska, Zdzisław Nowakowski – Przewodniczący ZR Konin, dr Dariusz Rogut – Dyrektor Oddziału IPN w Łodzi, dr Paweł Perzyna – Naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi, dr Tomasz Kozłowski – Kierownik Okręgowego Inspektoratu PIP Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, ks. Bogdan Tyc – Kapelan Regionu NSZZ „S” Wielkopolska Południowa, a także członkowie ustępującego Zarządu Regionu i Regionalnej Komisji Rewizyjnej. Nad prawidłowym przebiegiem obrad czuwał Jerzy Ewertowski – przedstawiciel Krajowej Komisji Wyborczej.

W pierwszej części obrad, najbardziej podniosłej i wyjątkowej, delegaci uczestniczyli w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych - Krzyż Wolności i Solidarności, nadawanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury  komunistycznej. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonał dr Dariusz Rogut, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Odznaczenia odebrali: Mirosława Mencel, Edward Grzeliński, Ryszard Pluciński i Jan Mosiński.

Dzięki takim ludziom, jak wy, możemy dziś cieszyć się wolną i niepodległą Polską. Cieszę się, że znalazłem się dzisiaj w środowisku ludzi „Solidarności”, które dawniej dla mnie, jako wówczas młodego człowieka, jest symbolem walki o wolność i demokrację w tym kraju. Cieszę się, że chociaż po latach nastąpił moment, kiedy możemy w sposób symboliczny uhonorować osoby, które zaangażowały się w walkę i opórpowiedział dyrektor oddziału IPN w Łodzi Dariusz Rogut do osób odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności.

Poseł PiS Jan Mosiński w imieniu odznaczonych powiedział, że odznaczenie, które otrzymali, nawiązuje do Krzyża Niepodległości bardzo ważnego odznaczenia w okresie międzywojennym, w którym honorowano obywatelstwo tych, którzy walczyli o niepodległość. To jest tym bardziej dla nas ważne w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dobrze, że pamiętamy o cichych bohaterach, bo w tamtym czasie prawda nie wymagała głośności, jej konsekwencją było aresztowanie, co skutkowało więzieniem. Dzisiaj prawda też nie wymaga rozgłosu, odznaczenia przyjmujemy w imieniu tych, którzy byli cisi bezimiennie w tamtym czasie powiedział.

Miłym akcentem było wyróżnienie ustępujących członków ZR i RKR, którzy otrzymali pisemne podziękowania za zaangażowanie w działalność związkową podpisane przez przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudę.

W części sprawozdawczej delegaci wysłuchali informacji Regionalnej Komisji Wyborczej z przebiegu wyborów w Regionie, obszernego sprawozdania Zarząd Regionu z działalności w kadencji 2014 – 2018 oraz sprawozdania Regionalnej Komisji Rewizyjnej.

W trakcie obrad, na nową kadencję 2018-2022, wybrano Przewodniczącego, 11-osobowy Zarząd Regionu, 4-osobową Regionalną Komisje Rewizyjną oraz 2 przedstawicieli na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność.

Przewodniczącym Zarządu Regionu prawie jednogłośnie (48 głosów na 49 obecnych) ponownie został wybrany Jarosław Wilner, co świadczy o bardzo dużym zaufaniu członków Związku do Przewodniczącego i docenieniu jego pracy, pomimo, iż w poprzedniej kadencji funkcję przewodniczącego pełnił tyko dwa i pół roku.
Podczas obrad wybrano także członków Zarządu Regionu, Regionalnej Komisji Rewizyjnej oraz delegatów na KZD.

W trakcie obrad delegaci przyjęli stanowiska ws. odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, ws. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki członkowskiej z tytułu przynależności do związku zawodowego, ws. wprowadzenia wolnych niedziel i świąt dla pracowników zmianowych, ws. ograniczenia zakresu obowiązywania ustaleń dokonywanych przez związki zawodowe z pracodawcami wyłącznie do członków danego związku zawodowego oraz ws. sytuacji w oświacie.
MP/k

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe