loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Jarosław Wilner po raz kolejny szefem "S" Wielkopolski Południowej
Opublikowano dnia 25.06.2018 13:25
23 czerwca br., odbyło się XXII Walne Zebranie Delegatów Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność. Podczas zebrania zostały wybrane nowe władze Regionu, wręczono także państwowe odznaczenia - Krzyż Wolności i Solidarności.

Andrzej Cieślak

Wprowadzenie historycznych sztandarów: NSZZ Solidarność Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa i Oddziału Ostrów oraz modlitwa poprowadzona przez ks. Bogdana Tyca – kapelana Regionu Wielkopolska Południowa, rozpoczęły obrady XXII Walnego Zebranie Delegatów Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność, które odbyło się 23 czerwca br. w restauracji KTW-Park w Kaliszu – historycznej siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

W zebraniu uczestniczyło 49 na 55 wybranych delegatów oraz wielu znamienitych gości, w tym Jarosław Lange – Przewodniczący ZR Wielkopolska, Zdzisław Nowakowski – Przewodniczący ZR Konin, dr Dariusz Rogut – Dyrektor Oddziału IPN w Łodzi, dr Paweł Perzyna – Naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi, dr Tomasz Kozłowski – Kierownik Okręgowego Inspektoratu PIP Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, ks. Bogdan Tyc – Kapelan Regionu NSZZ „S” Wielkopolska Południowa, a także członkowie ustępującego Zarządu Regionu i Regionalnej Komisji Rewizyjnej. Nad prawidłowym przebiegiem obrad czuwał Jerzy Ewertowski – przedstawiciel Krajowej Komisji Wyborczej.

W pierwszej części obrad, najbardziej podniosłej i wyjątkowej, delegaci uczestniczyli w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych - Krzyż Wolności i Solidarności, nadawanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury  komunistycznej. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonał dr Dariusz Rogut, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Odznaczenia odebrali: Mirosława Mencel, Edward Grzeliński, Ryszard Pluciński i Jan Mosiński.

Dzięki takim ludziom, jak wy, możemy dziś cieszyć się wolną i niepodległą Polską. Cieszę się, że znalazłem się dzisiaj w środowisku ludzi „Solidarności”, które dawniej dla mnie, jako wówczas młodego człowieka, jest symbolem walki o wolność i demokrację w tym kraju. Cieszę się, że chociaż po latach nastąpił moment, kiedy możemy w sposób symboliczny uhonorować osoby, które zaangażowały się w walkę i opórpowiedział dyrektor oddziału IPN w Łodzi Dariusz Rogut do osób odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności.

Poseł PiS Jan Mosiński w imieniu odznaczonych powiedział, że odznaczenie, które otrzymali, nawiązuje do Krzyża Niepodległości bardzo ważnego odznaczenia w okresie międzywojennym, w którym honorowano obywatelstwo tych, którzy walczyli o niepodległość. To jest tym bardziej dla nas ważne w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dobrze, że pamiętamy o cichych bohaterach, bo w tamtym czasie prawda nie wymagała głośności, jej konsekwencją było aresztowanie, co skutkowało więzieniem. Dzisiaj prawda też nie wymaga rozgłosu, odznaczenia przyjmujemy w imieniu tych, którzy byli cisi bezimiennie w tamtym czasie powiedział.

Miłym akcentem było wyróżnienie ustępujących członków ZR i RKR, którzy otrzymali pisemne podziękowania za zaangażowanie w działalność związkową podpisane przez przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudę.

W części sprawozdawczej delegaci wysłuchali informacji Regionalnej Komisji Wyborczej z przebiegu wyborów w Regionie, obszernego sprawozdania Zarząd Regionu z działalności w kadencji 2014 – 2018 oraz sprawozdania Regionalnej Komisji Rewizyjnej.

W trakcie obrad, na nową kadencję 2018-2022, wybrano Przewodniczącego, 11-osobowy Zarząd Regionu, 4-osobową Regionalną Komisje Rewizyjną oraz 2 przedstawicieli na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność.

Przewodniczącym Zarządu Regionu prawie jednogłośnie (48 głosów na 49 obecnych) ponownie został wybrany Jarosław Wilner, co świadczy o bardzo dużym zaufaniu członków Związku do Przewodniczącego i docenieniu jego pracy, pomimo, iż w poprzedniej kadencji funkcję przewodniczącego pełnił tyko dwa i pół roku.
Podczas obrad wybrano także członków Zarządu Regionu, Regionalnej Komisji Rewizyjnej oraz delegatów na KZD.

W trakcie obrad delegaci przyjęli stanowiska ws. odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, ws. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki członkowskiej z tytułu przynależności do związku zawodowego, ws. wprowadzenia wolnych niedziel i świąt dla pracowników zmianowych, ws. ograniczenia zakresu obowiązywania ustaleń dokonywanych przez związki zawodowe z pracodawcami wyłącznie do członków danego związku zawodowego oraz ws. sytuacji w oświacie.
MP/k

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Upadek kompradorskich elit z ojkofobią
Rok 1989 był rokiem euforii, ulgi i nadziei; mógł dać nam szansę na wolność i suwerenność. Tak się jednak nie stało. Beneficjentami przewrotu stały się skażone magdalenkową zmową, postkomunistyczne elity. Euforia tamtych lat zamieniała się w rozgoryczenie, ulga stała się ciężarem oszukania, a przygasła nadzieja została zastąpiona narodową apatią. Relatywizowana rzeczywistość zamieniła się w oszukańczą post-prawdę, która zadawalała już tylko lewacką stronę politycznej sceny.
avatar
Graf
Zero

Grafzero vlog : "Silva Rerum II" Kristina Sabaliauskaitė | Recenzje
Podróż do XVIII-wiecznego Wilna
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Więcej dyskrecji, panowie generałowie i oficerowie!
Stara zasada głosi, że armia powinna być „wielkim niemową”.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.