Prokuratura składa zażalenie na decyzję sądu o warunkowym areszcie dla posła PO

Dziś (11 lipca 2018 roku) szczeciński sąd, rozpoznając wniosek prokuratury o przedłużenie tymczasowego aresztowania stosowanego wobec posła Stanisława G., zdecydował o dalszym stosowaniu tego izolacyjnego środka zapobiegawczego. Sąd zastrzegł jednak, że areszt zostanie uchylony po wpłaceniu przez Stanisława G. poręczenia majątkowego w kwocie 500 tysięcy złotych.
 Prokuratura składa zażalenie na decyzję sądu o warunkowym areszcie dla posła PO
/ pk.gov.pl

Dlatego też Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie niezwłocznie złoży zażalenie na decyzję szczecińskiego sądu o warunkowym tymczasowym areszcie dla podejrzanego posła na Sejm RP Stanisława G.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej konsekwentnie stoi na stanowisku, że w okolicznościach tej sprawy tylko środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania zabezpieczy prawidłowy tok śledztwa. Dlatego też prokurator, składając zażalenie na dzisiejszą decyzję szczecińskiego sądu, wniesie o wstrzymanie wykonania tego postanowienia do czasu wydania rozstrzygnięcia przez sąd odwoławczy.

Sąd: zebrane dowody uprawdopodabniają, że poseł popełnił przestępstwa

Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że w związku z pełnioną w rządach PO-PSL funkcją Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska poseł Stanisław G. przyjął jako łapówki co najmniej 405 tysięcy złotych, co stanowi korzyść majątkową znacznej wartości. Zarzucono mu także przyjęcie dwóch zegarków o łącznej wartości prawie 26 tysięcy złotych. Nakłaniał on również do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych oraz ujawnił informacje niejawne i dopuścił się plagiatu pracy doktorskiej. Szczeciński sąd, podejmując decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanego posła Stanisława G. warunkowego aresztu, potwierdził ustalenia prokuratury, że zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że poseł Stanisław G. popełnił zarzucane mu przestępstwa.

Dowody zebrane w śledztwie dotyczącym tzw. afery melioracyjnej nie budzą wątpliwości, a przestępstwa zarzucane podejrzanemu wiceministrowi środowiska w rządzie PO-PSL mają wysoką społeczną szkodliwość i godzą w żywotne interesy między innymi Województwa Zachodniopomorskiego i Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Tylko wskutek poświadczenia nieprawdy w dokumentach i nieprawidłowej realizacji inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych doszło do nienależnej wypłaty środków finansowych w łącznej wysokości prawie 16 milionów 55 tysięcy złotych na szkodę Województwa Zachodniopomorskiego. W toku prowadzonego śledztwa wykryto nieprawidłowości w ponad 100 inwestycjach o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Rozmiar strat i osobiste korzyści odniesione przez podejrzanego posła Stanisława G. i inne osoby podejrzane w sprawie tzw. afery melioracyjnej, rodzą poważne obawy matactwa ze strony byłego wiceministra środowiska, a nawet jego ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości.

Znając zakres śledztwa w części dotyczącej przestępstw korupcyjnych, podejrzany Stanisław G. może usiłować dotrzeć do osób, których przesłuchania zaplanowano, w celu uzgodnienia wspólnych wersji oświadczeń procesowych. Tym samym może on podejmować działania zmierzające do zakłócenia prawidłowego toku dalszego postępowania. Zachodzi również uzasadniona obawa, że pozostając na wolności Stanisław G. ostrzeże inne, nieustalone dotąd osoby, i np. uzgodni z nimi wspólną linię obrony w celu uniknięcia przez nie odpowiedzialności karnej albo jej zminimalizowanie.

Prokurator dotychczas zarzucił posłowi Stanisławowi G. popełnienie pięciu przestępstw, z których część zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Perspektywa odbycia surowej kary stymuluje zwykle zagrożone nią osoby do utrudnienia postępowania. Poseł Stanisław G., przebywając na wolności, może zatem podejmować próby uniknięcia konsekwencji karnych, a przynajmniej odwleczenia ich w czasie.

Zarzuty stawiane posłowie zostaną rozszerzone

Ponadto 25 czerwca 2018 roku do Marszałka Sejmu został złożony kolejny wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej  Stanisława G., w zakresie  dwóch nowych  przestępstw – jednego o charakterze korupcyjnym, a drugiego polegającego na praniu brudnych pieniędzy. Są to czyny kwalifikowane z art. 228 par. 1, 3 i 5 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, a także z art. 299 par. 1, 5 i 6 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W związku z tym przebywając na wolności poseł Stanisław G. może podejmować działania zmierzające do utrudnienia postępowania także w tym zakresie oraz uniknięcia odpowiedzialności karnej również za te czyny.

Zgromadzony w sprawie tzw. afery melioracyjnej materiał dowodowy nie budzi żadnych wątpliwości. Jest poparty wyjaśnieniami podejrzanych, zeznaniami licznych świadków i zabezpieczonymi dokumentami. W pełni uzasadnia on konieczność stosowania tymczasowego aresztowania  wobec podejrzanego posła na Sejm RP Stanisława G., o co ponownie zwróci się w zażaleniu do sądu prokuratura.

Zażalenie w zakresie dotyczącym podejrzanego biznesu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej niezwłocznie złoży także zażalenie na dzisiejszą decyzję szczecińskiego sądu o warunkowym tymczasowym areszcie dla drugiego z podejrzanych w sprawie tzw. afery melioracyjnej – Bogdana K., który stoi pod zarzutami popełnienia kilku przestępstw o charakterze korupcyjnym. Sąd rozpoznający wniosek prokuratury o dalsze stosowanie wobec podejrzanego Bogdana K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania postanowił o przedłużeniu aresztu zastrzegając, że zostanie on uchylony po wpłaceniu przez podejrzanego poręczenia majątkowego w kwocie 1 miliona złotych.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej konsekwentnie stoi na stanowisku, że w okolicznościach tej sprawy tylko środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania stosowany także wobec podejrzanego Bogdana K. zabezpieczy prawidłowy tok śledztwa. Dlatego też prokurator, składając zażalenie na dzisiejszą decyzję szczecińskiego sądu, wniesie również wobec niego o wstrzymanie wykonania tego postanowienia do czasu wydania rozstrzygnięcia przez sąd odwoławczy.

Źródło: pk.gov.pl

GT


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Andrzej Duda:  W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń z ostatniej chwili
Andrzej Duda: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

– W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń; z zażenowaniem przyjąłem atak na politykę poprzedniego obozu rządowego – powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowym wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Sejmie.

Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę z ostatniej chwili
Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę

Wiceszef MON Paweł Bejda poinformował w czwartek, że w Korei Południowej podpisano umowę wykonawczą na dostarczenie Polsce 72 modułów wyrzutni HOMAR-K oraz kilku tysięcy kierowanych pocisków rakietowych. Według koreańskiego koncernu Hanwha wartość umowy na wyrzutnie to 1,64 mld USD.

„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham

Media obiegły informacje dotyczące królowej Camilli. Arystokratka po tym, jak jej mąż król Karol III poważnie zachorował, przejęła wiele jego obowiązków. Okazuje się, że królowa wbiła ostatnio szpilkę księżnej Meghan. Co takiego się wydarzyło?

z ostatniej chwili
Co obejmuje ochrona prawa własności intelektualnej w Polsce?

Prawo własności intelektualnej obejmuje szeroki zakres praw i regulacji, które odnoszą się do działalności twórczej, zarówno w dziedzinie artystycznej, naukowej, jak i przemysłowej. W Polsce system ochrony własności intelektualnej opiera się na kilku kluczowych filarach, które obejmują m.in. prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz ochronę strategii przedsiębiorca. W niniejszym artykule przyjrzymy się każdemu z tych elementów, analizując ich znaczenie oraz sposób, w jaki są chronione przez polskie prawo.

Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną” z ostatniej chwili
Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną”

– Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną, szanującą prawa innych narodów do samostanowienia, Rosją, którą uosabia zamordowany Aleksiej Nawalny i inni więźniowie sumienia – oświadczył w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy” z ostatniej chwili
Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy”

Podczas swojego wystąpienia przed Ogólnobiałoruskim Zgromadzeniem Ludowym Aleksandr Łukaszenka wygłosił szereg kontrowersyjnych oskarżeń pod adresem Polski. W swojej półtoragodzinnej przemowie skupił się głównie na atakowaniu państw Zachodu, a zwłaszcza Polski. To nie pierwszy raz, kiedy polityk w negatywnym tonie podsumował nasz kraj.

Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia z ostatniej chwili
Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia

Media spekulują, kto stanie na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas stojący na czele ministerstwa Marcin Kierwiński będzie kandydatem KO do Parlamentu Europejskiego z list obejmujących Mazowsze.

Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar – podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.

Wiceszef MSZ Rosji grozi Polsce: „Będzie jednym z priorytetowych celów” z ostatniej chwili
Wiceszef MSZ Rosji grozi Polsce: „Będzie jednym z priorytetowych celów”

– Jeżeli w Polsce zostanie rozmieszczona broń nuklearna NATO, to broń ta stanie się dla Rosji jednym z priorytetowych celów – powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, cytowany w czwartek przez agencję Reutera za lokalnymi mediami.

Cimoszewicz oskarżony o potrącenie rowerzystki. Nowe informacje z ostatniej chwili
Cimoszewicz oskarżony o potrącenie rowerzystki. Nowe informacje

Sąd Rejonowy w Hajnówce (Podlaskie) podjął decyzję o zasięgnięciu uzupełniającej opinii biegłych, którzy przygotowywali ekspertyzy w śledztwie dotyczącym potrącenia rowerzystki przez europosła, byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza – dowiedziała się PAP w sądzie.

REKLAMA

Prokuratura składa zażalenie na decyzję sądu o warunkowym areszcie dla posła PO

Dziś (11 lipca 2018 roku) szczeciński sąd, rozpoznając wniosek prokuratury o przedłużenie tymczasowego aresztowania stosowanego wobec posła Stanisława G., zdecydował o dalszym stosowaniu tego izolacyjnego środka zapobiegawczego. Sąd zastrzegł jednak, że areszt zostanie uchylony po wpłaceniu przez Stanisława G. poręczenia majątkowego w kwocie 500 tysięcy złotych.
 Prokuratura składa zażalenie na decyzję sądu o warunkowym areszcie dla posła PO
/ pk.gov.pl

Dlatego też Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie niezwłocznie złoży zażalenie na decyzję szczecińskiego sądu o warunkowym tymczasowym areszcie dla podejrzanego posła na Sejm RP Stanisława G.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej konsekwentnie stoi na stanowisku, że w okolicznościach tej sprawy tylko środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania zabezpieczy prawidłowy tok śledztwa. Dlatego też prokurator, składając zażalenie na dzisiejszą decyzję szczecińskiego sądu, wniesie o wstrzymanie wykonania tego postanowienia do czasu wydania rozstrzygnięcia przez sąd odwoławczy.

Sąd: zebrane dowody uprawdopodabniają, że poseł popełnił przestępstwa

Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że w związku z pełnioną w rządach PO-PSL funkcją Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska poseł Stanisław G. przyjął jako łapówki co najmniej 405 tysięcy złotych, co stanowi korzyść majątkową znacznej wartości. Zarzucono mu także przyjęcie dwóch zegarków o łącznej wartości prawie 26 tysięcy złotych. Nakłaniał on również do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych oraz ujawnił informacje niejawne i dopuścił się plagiatu pracy doktorskiej. Szczeciński sąd, podejmując decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanego posła Stanisława G. warunkowego aresztu, potwierdził ustalenia prokuratury, że zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że poseł Stanisław G. popełnił zarzucane mu przestępstwa.

Dowody zebrane w śledztwie dotyczącym tzw. afery melioracyjnej nie budzą wątpliwości, a przestępstwa zarzucane podejrzanemu wiceministrowi środowiska w rządzie PO-PSL mają wysoką społeczną szkodliwość i godzą w żywotne interesy między innymi Województwa Zachodniopomorskiego i Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Tylko wskutek poświadczenia nieprawdy w dokumentach i nieprawidłowej realizacji inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych doszło do nienależnej wypłaty środków finansowych w łącznej wysokości prawie 16 milionów 55 tysięcy złotych na szkodę Województwa Zachodniopomorskiego. W toku prowadzonego śledztwa wykryto nieprawidłowości w ponad 100 inwestycjach o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Rozmiar strat i osobiste korzyści odniesione przez podejrzanego posła Stanisława G. i inne osoby podejrzane w sprawie tzw. afery melioracyjnej, rodzą poważne obawy matactwa ze strony byłego wiceministra środowiska, a nawet jego ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości.

Znając zakres śledztwa w części dotyczącej przestępstw korupcyjnych, podejrzany Stanisław G. może usiłować dotrzeć do osób, których przesłuchania zaplanowano, w celu uzgodnienia wspólnych wersji oświadczeń procesowych. Tym samym może on podejmować działania zmierzające do zakłócenia prawidłowego toku dalszego postępowania. Zachodzi również uzasadniona obawa, że pozostając na wolności Stanisław G. ostrzeże inne, nieustalone dotąd osoby, i np. uzgodni z nimi wspólną linię obrony w celu uniknięcia przez nie odpowiedzialności karnej albo jej zminimalizowanie.

Prokurator dotychczas zarzucił posłowi Stanisławowi G. popełnienie pięciu przestępstw, z których część zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Perspektywa odbycia surowej kary stymuluje zwykle zagrożone nią osoby do utrudnienia postępowania. Poseł Stanisław G., przebywając na wolności, może zatem podejmować próby uniknięcia konsekwencji karnych, a przynajmniej odwleczenia ich w czasie.

Zarzuty stawiane posłowie zostaną rozszerzone

Ponadto 25 czerwca 2018 roku do Marszałka Sejmu został złożony kolejny wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej  Stanisława G., w zakresie  dwóch nowych  przestępstw – jednego o charakterze korupcyjnym, a drugiego polegającego na praniu brudnych pieniędzy. Są to czyny kwalifikowane z art. 228 par. 1, 3 i 5 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, a także z art. 299 par. 1, 5 i 6 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W związku z tym przebywając na wolności poseł Stanisław G. może podejmować działania zmierzające do utrudnienia postępowania także w tym zakresie oraz uniknięcia odpowiedzialności karnej również za te czyny.

Zgromadzony w sprawie tzw. afery melioracyjnej materiał dowodowy nie budzi żadnych wątpliwości. Jest poparty wyjaśnieniami podejrzanych, zeznaniami licznych świadków i zabezpieczonymi dokumentami. W pełni uzasadnia on konieczność stosowania tymczasowego aresztowania  wobec podejrzanego posła na Sejm RP Stanisława G., o co ponownie zwróci się w zażaleniu do sądu prokuratura.

Zażalenie w zakresie dotyczącym podejrzanego biznesu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej niezwłocznie złoży także zażalenie na dzisiejszą decyzję szczecińskiego sądu o warunkowym tymczasowym areszcie dla drugiego z podejrzanych w sprawie tzw. afery melioracyjnej – Bogdana K., który stoi pod zarzutami popełnienia kilku przestępstw o charakterze korupcyjnym. Sąd rozpoznający wniosek prokuratury o dalsze stosowanie wobec podejrzanego Bogdana K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania postanowił o przedłużeniu aresztu zastrzegając, że zostanie on uchylony po wpłaceniu przez podejrzanego poręczenia majątkowego w kwocie 1 miliona złotych.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej konsekwentnie stoi na stanowisku, że w okolicznościach tej sprawy tylko środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania stosowany także wobec podejrzanego Bogdana K. zabezpieczy prawidłowy tok śledztwa. Dlatego też prokurator, składając zażalenie na dzisiejszą decyzję szczecińskiego sądu, wniesie również wobec niego o wstrzymanie wykonania tego postanowienia do czasu wydania rozstrzygnięcia przez sąd odwoławczy.

Źródło: pk.gov.pl

GT



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe