loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dziś odbyły się główne obchody 38. rocznicy Lubelskiego Lipca
Opublikowano dnia 15.07.2018 19:48
W Lublinie odbyły się dziś obchody upamiętniające Lubelski Lipiec 1980 roku. Takie miano nadano ogromnej fali protestów i strajków, które rozpoczęte w Świdniku rozlały się na cały region i objęły około 150 zakładów pracy. Lubelski Lipiec zaowocował miesiąc później Sierpniem'80.

wikipedia/public domain
Bezpośrednim powodem strajku były wzrosty cen żywności, jednak postulatów było więcej. Robotnicy żądali m.in. poprawy warunków pracy i likwidacji przywilejów dla niektórych grup.

Protestujący wspominając po latach tamte wydarzenia mówią, że był to czas, w którym ludzie przestali się bać.

Celebrację rocznicy wydarzeń rozpoczęto posiedzeniem "Solidarności" w budynku Instytutu Pamięci Narodowej. Odbyła się Msza Św. w archikatedrze w Lublinie, a następnie spotkanie w lokomotywowni Dworca Głównego.

Działacze "Solidarności" Regionu Lubelskiego pragną, aby budynki ulokowane w okolicach dworca, które obecnie nie są używane przez PKP wykorzystane zostały do powstania centrum kulturalnego promującego m.in. pamięć Lubelskiego Lipca.


 
adg

źródło: kurierlubelski.pl, tysol.pl, TT, wikipedia

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Armia Wyzwolenia w sprawie rocznicy krwawego stłumienia Praskiej Wiosny
Dawni działacze podziemia niepodległościowego żądają „całej prawdy o oporze społeczeństwa polskiego przeciw dyktaturze komunistycznej”.
avatar
Jacek
Matysiak

Kwidzyn 1982 r.- przed pacyfikacją internowanych...
Wracając jednak do tematu, moje doświadczenia kwidzyńskie zaczęły się 2 sierpnia 1982 roku, kiedy w rozklekotanej więźniarce razem z grupą internowanych byłem wywożony z likwidowanego Ośrodka Odosobnienia w ZK w Łowiczu. Na ogół niepewne, smutne twarze, rozczarowane nie objęciem nas przez czerwoną amnestię z 22 lipca 1982 r., spoglądały z niepokojem na północny kierunek, w którym kierowały się głośne więźniarki. Za nami pozostawał ZK Łowicz ze swoim „urokiem” starych ciasnych cel i spacerników i wspaniałych tańczących za okratowanymi oknami mew na „przepustce” z położonego niedaleko jeziora Okręt.
avatar
Jerzy
Bukowski

Omijajcie Tatry do końca sierpnia!
Proszę wszystkich, którzy naprawdę kochają Tatry: nie przyjeżdżajcie do Zakopanego i okolic do końca szkolnych wakacji!
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.