loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dziś odbyły się główne obchody 38. rocznicy Lubelskiego Lipca
Opublikowano dnia 15.07.2018 19:48
W Lublinie odbyły się dziś obchody upamiętniające Lubelski Lipiec 1980 roku. Takie miano nadano ogromnej fali protestów i strajków, które rozpoczęte w Świdniku rozlały się na cały region i objęły około 150 zakładów pracy. Lubelski Lipiec zaowocował miesiąc później Sierpniem'80.

wikipedia/public domain
Bezpośrednim powodem strajku były wzrosty cen żywności, jednak postulatów było więcej. Robotnicy żądali m.in. poprawy warunków pracy i likwidacji przywilejów dla niektórych grup.

Protestujący wspominając po latach tamte wydarzenia mówią, że był to czas, w którym ludzie przestali się bać.

Celebrację rocznicy wydarzeń rozpoczęto posiedzeniem "Solidarności" w budynku Instytutu Pamięci Narodowej. Odbyła się Msza Św. w archikatedrze w Lublinie, a następnie spotkanie w lokomotywowni Dworca Głównego.

Działacze "Solidarności" Regionu Lubelskiego pragną, aby budynki ulokowane w okolicach dworca, które obecnie nie są używane przez PKP wykorzystane zostały do powstania centrum kulturalnego promującego m.in. pamięć Lubelskiego Lipca.


 
adg

źródło: kurierlubelski.pl, tysol.pl, TT, wikipedia

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Putin w Soczi – „My pójdziemy do raju a oni po prostu zdechną”
Wczoraj zakończyło się w Soczi jubileuszowe, bo 15-te, spotkanie Klubu Wałdajskiego. Jego zwieńczeniem było publiczne wystąpienie prezydenta Putina, co nie jest szczególnie oryginalne, bo Putin, będący jednym z twórców tego klubu zrzeszającego najwybitniejszych rosyjskich i międzynarodowych specjalistów spraw międzynarodowych, występuje na spotkaniach Wałdaju, regularnie, co rok. Gdybym wystąpienie rosyjskiego prezydenta miał określić jednym zdaniem, to powiedziałbym, że mamy do czynienia z deklaracją wyczekiwania na ruch rywali.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Co łączy byłego I Sekretarza KC PZPR z dzisiejszym PSL?
Czas płynie, ustrój się zmienił, do polityki weszło od 1980 roku kilka pokoleń polityków, a w PSL (i zapewne nie tylko w tym ugrupowaniu) niechęć do poszerzania wiedzy nadal kwitnie.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Z. Kuźmiuk: Do tej pory tylko się domyślaliśmy, Pawlak mówi jak jest z mediami zagranicznymi w Polsce
Ujawnione wczoraj przez portal TVP Info fragmenty rozmowy pomiędzy Waldemarem Pawlakiem, wtedy wicepremierem i ministrem gospodarki, a jednym z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce Michałem Sołowowem, rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące wpływu mediów o zagranicznym kapitale na polską politykę.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.