loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Katarzyna Lubnauer: "Mamy dublerów w TK, za moment będziemy mieli dublerów w SN"
Opublikowano dnia 17.07.2018 09:04
Szefowa Nowoczesnej była gościem Beaty Michniewicz w „Salonie politycznym Trójki”.

Youtube.com/Rzeczpospolita TV
Lubnauer wypowiedziała się na temat reformy Sądu Najwyższego.

– Mnie to w ogóle dziwi, ponieważ mamy problem systemowy. Problemem systemowym jest to, że w tej chwili następuje próba przejęcia SN. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że głównym celem jest prezes Gersdorf, czyli próba odwołania, mimo jasnych zapisów konstytucyjnych, I prezes. Natomiast wykorzystuje się do tego jakieś tam szczegóły czy fragmenty życiorysu sędziego Iwulskiego. Mam za mało informacji, żeby móc orzekać. Nie chcę wyrokować, nie będę sędzią sędziego Iwulskiego i nie będę na ten temat decydować. Dla mnie problemem jest to, co dzieje się z SN. Problemem jest to, że mamy do czynienia z sytuacją, w której mamy dublerów w TK, za moment będziemy mieli dublerów w SN. Problemem jest to, że następuje psucie państwa – powiedziała Lubnauer.

Parlamentarzystka uważa, że lepiej byłoby, gdyby sędzia Iwulski odniósł się do zarzutów, ponieważ to oczyściłoby atmosferę.

– Przede wszystkim chyba tylko on może sprawdzić to, bo rozumiem, że pewnych rzeczy może nie pamiętać, to było 36 lat temu. Natomiast nie zmienia to faktu, że dla mnie kluczem jest to, że w tym tygodniu mamy obrady Sejmu. Te obrady zaczynają się w środę, według obecnych planów i że ma wejść znowu ustawa o SN – stwierdziła Lubnauer.

Lubanuer stwierdziła, że po wygranych wyborach przez opozycję trzeba będzie zmienić większość ustaw, które są przyjęte, o SN, TK.
 

– Są dwie rzeczy. Pierwsze, wtedy [po wygranych wyborach parlamentarnych] trzeba będzie rozpocząć prawdziwą reformę systemu sprawiedliwości. Taką, która da realny zysk Kowalskiego. Bo to, co w tej chwili robi PiS, to tylko oddanie bezkarności władzy bez żadnych zysków z punktu widzenia Kowalskiego. Myślę, że trzeba będzie zmienić większość tych ustaw, które w tej chwili są przyjęte, o SN, TK i również myśleć o wieku emerytalnym, szczególnie o tym, że powinien być on oczywiście zrównany, tutaj akurat w przypadku SN jest zrównany, natomiast w ogóle powinien być równy, ale również kwestie podwyższenia, dlatego że to są najlepsze lata często pracy sędziów. Dla sędziego wiek 65-70 lat to wiek, w którym on ma bardzo duże doświadczenie, wiedzę, tak jak profesora – stwierdziła Lubnauer.

Szefowa Nowoczesnej uważa, że od  Donalda Tuska wszyscy oczekują tego, że stanie do boju w 2020 roku w wyborach prezydenckich w Polsce.

– Oczekuje od od niego [Donalda Tuska] deklaracji [ws. startu w wyborach prezydenckich] Ta deklaracja warunkowa to taki trochę zabieg socjologiczny mający na celu wzbudzić debatę i dyskusję na ten temat, żebyśmy jeszcze więcej o tym mówili, natomiast jest bardzo dużo zadań – zaznaczyła Lubnauer.

Źródło: polskieradio.pl, 300polityka.pl

GT/k

 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Putin w Soczi – „My pójdziemy do raju a oni po prostu zdechną”
Wczoraj zakończyło się w Soczi jubileuszowe, bo 15-te, spotkanie Klubu Wałdajskiego. Jego zwieńczeniem było publiczne wystąpienie prezydenta Putina, co nie jest szczególnie oryginalne, bo Putin, będący jednym z twórców tego klubu zrzeszającego najwybitniejszych rosyjskich i międzynarodowych specjalistów spraw międzynarodowych, występuje na spotkaniach Wałdaju, regularnie, co rok. Gdybym wystąpienie rosyjskiego prezydenta miał określić jednym zdaniem, to powiedziałbym, że mamy do czynienia z deklaracją wyczekiwania na ruch rywali.
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Księża są naszymi braćmi
I stało się. Ustanowiono dzień 19 października Narodowym Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych i świętem państwowym. Sejm podjął decyzję o uhonorowaniu „prześladowanych księży, niezłomnych obrońców wiary chrześcijańskiej i niepodległej Polski”.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Umarł krakowski globtrotter
Grodecki zasłynął ułożonym przez siebie „Dekalogiem podróżnika”:
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.