loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prezydent Andrzej Duda: 10 i 11 listopada odbędzie się referendum dotyczące zmian w konstytucji
Opublikowano dnia 20.07.2018 11:08
- W tym roku odbędzie się referendum konsultacyjne, by móc wytoczyć ścieżkę w kierunku przyjęcia nowej konstytucji. Chciałbym, by było dwudniowe i odbyło się 10 i 11 listopada br. - zapowiedział dziś na specjalnie zwołanej konferencji prezydent Andrzej Duda.

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność

- Rządzący powinni dać ludziom wypowiedzieć się o ważnych sprawach, tak jak jest to wskazane w demokratycznym państwie. Tą formą wypowiedzi jest referendum, gdzie społeczeństwo zabiera głos w sprawach szczególnych dla państwa. Chciałbym, by Polacy mogli wziąć sprawy w swoje ręce

- tłumaczył Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział, że projekt referendum zostanie dzisiaj złożony w Senacie.

- Chciałbym, żeby zostały w czasie niego zadane pytania, które są odzwierciedleniem najistotniejszych propozycji, które były nadsyłane przez zwykłych ludzi. Pytań będzie nie więcej niż 10. Pierwsze z nich będzie brzmiało w następujący sposób: Czy jest Pan/Pani za uchwaleniem nowej konstytucji? Czy za uchwaleniem zmian w konstytucji? Czy pozostawienie jej bez zmian?

- zapowiedział Andrzej Duda.

Wśród pytań będzie też odnoszące się do tego, czy obywatele są za ustrojem prezydenckim, czy gabinetowym. Kolejne pytanie będzie dotyczyło wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.

W referendum pojawi się także zagadnienie dotyczące zapisania w konstytucji obowiązku wypłacania świadczeń 500+.

- By nie pojawiały się takie głosy, że jak zmieni się władza, to skończy się wypłacanie pieniędzy z tego programu

- wytłumaczył Duda, który następnie podziękował Solidarności.
 

- Razem z Solidarnością przedyskutowaliśmy temat emerytur, by w referendum pojawiło się pytanie dotyczące wprowadzenia konstytucyjnego wieku emerytalnego. Dziękuje Piotrowi Dudzie za dyskusję i pomoc w tym temacie

- dodał prezydent.

mk/k
 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Putin w Soczi – „My pójdziemy do raju a oni po prostu zdechną”
Wczoraj zakończyło się w Soczi jubileuszowe, bo 15-te, spotkanie Klubu Wałdajskiego. Jego zwieńczeniem było publiczne wystąpienie prezydenta Putina, co nie jest szczególnie oryginalne, bo Putin, będący jednym z twórców tego klubu zrzeszającego najwybitniejszych rosyjskich i międzynarodowych specjalistów spraw międzynarodowych, występuje na spotkaniach Wałdaju, regularnie, co rok. Gdybym wystąpienie rosyjskiego prezydenta miał określić jednym zdaniem, to powiedziałbym, że mamy do czynienia z deklaracją wyczekiwania na ruch rywali.
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Księża są naszymi braćmi
I stało się. Ustanowiono dzień 19 października Narodowym Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych i świętem państwowym. Sejm podjął decyzję o uhonorowaniu „prześladowanych księży, niezłomnych obrońców wiary chrześcijańskiej i niepodległej Polski”.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Umarł krakowski globtrotter
Grodecki zasłynął ułożonym przez siebie „Dekalogiem podróżnika”:
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.