loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prezydent Andrzej Duda: 10 i 11 listopada odbędzie się referendum dotyczące zmian w konstytucji
Opublikowano dnia 20.07.2018 11:08
- W tym roku odbędzie się referendum konsultacyjne, by móc wytoczyć ścieżkę w kierunku przyjęcia nowej konstytucji. Chciałbym, by było dwudniowe i odbyło się 10 i 11 listopada br. - zapowiedział dziś na specjalnie zwołanej konferencji prezydent Andrzej Duda.

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność

- Rządzący powinni dać ludziom wypowiedzieć się o ważnych sprawach, tak jak jest to wskazane w demokratycznym państwie. Tą formą wypowiedzi jest referendum, gdzie społeczeństwo zabiera głos w sprawach szczególnych dla państwa. Chciałbym, by Polacy mogli wziąć sprawy w swoje ręce

- tłumaczył Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział, że projekt referendum zostanie dzisiaj złożony w Senacie.

- Chciałbym, żeby zostały w czasie niego zadane pytania, które są odzwierciedleniem najistotniejszych propozycji, które były nadsyłane przez zwykłych ludzi. Pytań będzie nie więcej niż 10. Pierwsze z nich będzie brzmiało w następujący sposób: Czy jest Pan/Pani za uchwaleniem nowej konstytucji? Czy za uchwaleniem zmian w konstytucji? Czy pozostawienie jej bez zmian?

- zapowiedział Andrzej Duda.

Wśród pytań będzie też odnoszące się do tego, czy obywatele są za ustrojem prezydenckim, czy gabinetowym. Kolejne pytanie będzie dotyczyło wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.

W referendum pojawi się także zagadnienie dotyczące zapisania w konstytucji obowiązku wypłacania świadczeń 500+.

- By nie pojawiały się takie głosy, że jak zmieni się władza, to skończy się wypłacanie pieniędzy z tego programu

- wytłumaczył Duda, który następnie podziękował Solidarności.
 

- Razem z Solidarnością przedyskutowaliśmy temat emerytur, by w referendum pojawiło się pytanie dotyczące wprowadzenia konstytucyjnego wieku emerytalnego. Dziękuje Piotrowi Dudzie za dyskusję i pomoc w tym temacie

- dodał prezydent.

mk/k
 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Marsz totalnej opozycji na śmietnik historii
Święto Wojska Polskiego powinno być okazją do radości i dumy dla każdego, kto kocha naszą ojczyznę.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Jeśli ktoś zastanawia się nad upadkiem niemieckiego dziennikarstwa, spieszę z odpowiedzią
Jeśli ktoś się zastanawia - tak jak ja - nad nieprawdopodobnym wręcz upadkiem dziennikarstwa - i w ogóle mediów - u naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli szuka tego przyczyny i próbuje się dowiedzieć, czy tak było zawsze, ewentualnie kiedy się to zaczęło, to odpowiedź jest właściwie tylko jedna: tak było zawsze.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Gospodarka w II kwartale także na „piątkę z plusem”
Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał tzw. szybki szacunek PKB w II kwartale tego roku, z którego wynika, że niewyrównany sezonowo wzrósł on realnie o 5,1% w stosunku do II kwartału 2017 roku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.