loading
Proszę czekać...
Felieton "TS". Rafał Górski: Wróżenie z Helsinek
Opublikowano dnia 25.07.2018 20:14
„Największy sojusznik PL spotyka się z największym wrogiem PL. Już nie mogę się doczekać komentarzy z obu stron”. Taki ironiczny komentarz na Twitterze umieściła Magda, moja żona, przed spotkaniem prezydentów Trumpa i Putina w Helsinkach, które miało miejsce w zeszły poniedziałek. Po tym wydarzeniu usiedliśmy w naszej kuchni i przy herbacie wywróżyliśmy z fusów, co następuje:

screen YT
Po pierwsze toczy się Wielka Gra, w ramach której wcześniej czy później dojdzie do wojny USA z Chinami. Niestety polskie elity polityczno-medialne siedzą w pokoju z zabawkami i liczą, że „rodzice” znów za nas zdecydują i jakoś to będzie. Nasza historia powinna nas uczyć – umiesz liczyć, licz na siebie. A liczenie na siebie oznacza, że powinniśmy grać na wielu fortepianach. Trzymać równą bliskość i równy dystans wobec wszystkich aktorów geopolitycznej szachownicy. Polska racja stanu wymaga takiego samego zainteresowania USA, jak i Rosją czy Chinami. Pragmatyka, a nie romantyzm, wskazuje, że warto rozmawiać z Trumpem, jednocześnie warto rozmawiać z Putinem i Li Keqiangiem. Przykładowo nasi rolnicy mogą więcej ugrać na handlu z Rosją i Chinami, a nie z USA, bo trudno, żeby konkurowali z amerykańskim rolnictwem opartym na chemii i GMO. Dziś niestety nasz rząd przyspawał nasze państwo do klamki amerykańskiej. Przykłady? 7 lipca odbyło się spotkanie premierów Chin i Europy Środkowej zwane szczytem 16+1. W mediach cisza, na stronach rządowych cisza. 13 krajów wysłało swoich premierów na to wydarzenie. Premier Morawiecki nie znalazł czasu, zastąpił go wicepremier Gowin. Inny przykład – rząd szumnie zapowiedział projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego i… do dziś nie zapowiedział projektu, który byłby sygnałem dla Chin, że jesteśmy dla nich najważniejszym partnerem w Europie, jeśli chodzi o Nowy Jedwabny Szlak.

Po drugie Trump jest doświadczonym i mądrym graczem, który dba o interesy tych, którzy go wynajęli, czyli wielkich korporacji amerykańskich. Z kolei Putin przerasta o głowę zachodnich liderów, w zakresie myślenia strategicznego. Jak panna na wydaniu, flirtuje i patrzy, kto da jej więcej: USA czy Chiny. Obaj prezydenci dbają o rację stanu swoich państw. Uczmy się od najlepszych i uczmy się na własnych błędach z drugiej wojny światowej – zamiast bronić honoru, brońmy narodu.

Po trzecie czekamy na analizę spotkania w Helsinkach, która zostanie przygotowana przez Centrum Analiz Strategicznych, którego pełnomocnik został powołany 25 kwietnia przez premiera Morawieckiego. Bo jednak co innego wróżenie z fusów łódzkich, a co innego z warszawskich.

Rafał Górski

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (30/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Czy małe ptaszki wrócą do Krakowa?
Miejsca dla budek lęgowych wskazał ornitolog, a zawieszono je w taki sposób, aby nie uszkodzić kory drzew.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Rosja oddaje Kuryle, ale może zyskuje coś więcej
Na spotkanie państw ASEAN, które odbywało się w Singapurze przybyła liczna rosyjska delegacja z prezydentem Putinem na czele. Przybyła w swoim stylu, tzn. z półtoragodzinnym opóźnieniem. Putin znany jest z tego, że każe swoim rozmówcom czekać – czekał Papież, ostatnio przybył w ostatnim momencie, oczywiście spóźniony, na uroczystości zakończenia I wojny światowej. Trudno powiedzieć czy jest to wynik pewnego chaosu organizacyjnego, czy celowe działanie mające na celu okazanie rozmówcom lekceważenia. Za czasów mojej młodości rozpowszechnionym był pogląd, że taki ostentacyjny brak punktualności jest przede wszystkim przejawem braku kultury. Ale nie oczekujmy zbyt wiele od rosyjskich oficjeli.
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: WTEM!!
Hiobowscy bardzo spokojnie przyjęli to, co dla mamy Łukaszka było ekscytującą sensacją.\n- Peszard-Rytru zakłada nową partię!
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.