loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Już wiemy kiedy zagłosujemy w wyborach do samorządu
Opublikowano dnia 14.08.2018 12:31
Premier Morawiecki podał datę wyborów samorządowych- mają one odbyć się 21 października.

Telewizja Republika zrzut
. Decyzja premiera została już ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będzie więc miała miejsce dwa tygodnie później - 4 listopada.

Ogłoszenie decyzji oznacza, że można już oficjalnie prowadzić kampanię wyborczą. Potrwa ona do 19 października do godziny 24. Od dzisiaj stowarzyszenia, partie, organizacje społeczne oraz sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze i układać listy kandydatów.

– Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków!


– napisał na Twitterze premier.

Będą to pierwsze wybory które będą odbywać się po nowelizacji prawa wyborczego (obejmującego kodeks wyborczy oraz ustawę o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju m.st. Warszawy) wprowadzonej ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r.

Według nowego prawa wprowadzono:

- dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
- wydłużono z 4 do 5 lat kadencję organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw)
- ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców
-  ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych
- wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania

Źródło: wikipedia/ wprost/twitter
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Więcej dyskrecji, panowie generałowie i oficerowie!
Stara zasada głosi, że armia powinna być „wielkim niemową”.
avatar
Marian
Panic

M. Panic: Szkalowanie Polski w niemieckich mediach to świadoma, sterowana odgórnie państwowa propaganda
To uporczywe zrównywanie Polski z Turcją, ta niezwykła wręcz częstotliwość pojawiania się tego niczym nie uzasadnionego zrównania, nie mówiąc już o innych kłamstwach nagminnie występujących w niemieckich mediach na temat naszego kraju, świadczy nie tylko o stanie tychże mediów, ale i o totalnej degrengoladzie ich elit - ich całkowitym upolitycznieniu i oderwaniu od rzeczywistości. Nikt mnie nie przekona, że stoi za tym jedynie ignorancja i bezmyślność, że brak im wiedzy i rozeznania, a już zwłaszcza, że jest to tylko jakiś margines.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wybite okno też można dobrze wykorzystać
Warto wyciągnąć odpowiednią naukę z tej lekcji.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.