Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"

Podczas obchodów upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westeplatte został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"
/ prezydent.pl

Siedemdziesiąt dziewięć lat temu rozpoczęła się wojna, która stała się najtragiczniejszym doświadczeniem w historii ludzkości. Polska była pierwszą ofiarą wojennej agresji ze strony nazistowskich Niemiec – i pierwszym krajem, który zbrojnie stawił opór hitlerowskiej polityce przemocy. Nikt w Polsce nie dążył do wojny, ale wiedzieliśmy, że ze złem trzeba zdecydowanie walczyć, a nie jednać go ustępstwami. To więc my, Polacy, mamy szczególne prawo, ale i powinność, aby stać na straży pamięci. Jesteśmy zobowiązani nieustannie świadczyć wobec świata, jakie wartości muszą być chronione, by taka tragedia nigdy już nie mogła się powtórzyć. Westerplatte, gdzie padły jedne z pierwszych strzałów II wojny światowej, jest symbolem walecznej polskiej obrony – tak jak napadnięty z powietrza Wieluń pozostaje symbolem męczeństwa cywilnej ludności i barbarzyńskich zniszczeń. Będziemy zawsze pamiętać o wszystkich naszych współrodakach, o wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej, którzy stracili życie z rąk najeźdźców i okupantów w strasznych latach wojny. Oddajemy cześć kombatantom i z dumą przywołujemy bohaterstwo polskiego żołnierza, który w obronie Ojczyzny bił się z najwyższym poświęceniem.

 

Westerplatte to czyn, który stał się legendą. Obrońcy stawiający opór wielokrotnie liczniejszemu wrogowi w założeniu mieli wytrwać kilkanaście godzin, a walczyli zaciekle przez siedem dni. Powtarzany przez Polskie Radio komunikat: „Westerplatte broni się nadal” – dodawał sił i otuchy wszystkim Polakom. Wiele bitew września 1939 roku, także gdy na Rzeczpospolitą zwaliła się druga napaść ze strony Związku Sowieckiego, pozostaje w naszej historii przykładem ogromnego heroizmu. Mimo porażki, Polacy nigdy nie upadli na duchu.


Nigdy nie zaprzestaliśmy walki. Od początku do końca wojny pozostawaliśmy w szeregach aliantów, w zachodniej koalicji narodów wolnego świata. I chociaż dzień zwycięstwa miał dla nas gorzki smak, bo doznaliśmy nowego zniewolenia w uścisku komunistycznego systemu, nieugięte pragnienie wolności zawsze stanowiło główny wątek polskich losów. To ono składa się na naszą tożsamość, to ono pozwoliło odnieść ostateczny triumf. Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska, jedno z najważniejszych źródeł wolności, która rozlała się na całą Polskę i tę część Europy.

 

O tych historycznych lekcjach myślimy w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wspominamy wypowiedziane w tym miejscu słowa naszego wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II o tym, że każdy ma swoje Westerplatte. Dzisiaj to my jesteśmy odpowiedzialni za umacnianie niepodległego bytu Rzeczypospolitej, a także za przeciwstawianie się złu we współczesnym, ciągle jeszcze niespokojnym świecie. Chronić pokój i bezpieczeństwo można tylko w stanowczym sojuszu demokratycznych krajów, sprzeciwiających się łamaniu prawa międzynarodowego, naruszaniu terytorialnej integralności i podmiotowości państw. Powinniśmy także nieustannie wspierać i rozwijać własną armię, umacniać polskie zdolności obronne. Czujność, nieustępliwość i solidarność to gwarancja dobrej przyszłości. Tak jak obrońcy Westerplatte musimy trwać na straży wartości, które nadają sens życiu ludzi i narodów.

 

Polskiej suwerennej państwowości wiernie strzeże i dumnie ją reprezentuje Wojsko Polskie. Żołnierze Września 1939 i innych wojennych zmagań bronili Rzeczypospolitej za cenę własnej krwi, zaświadczali, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Spadkobiercami tych chlubnych tradycji, wartownikami naszej wolności oraz reprezentantami niepodległego polskiego państwa są żołnierze współczesnych sił zbrojnych. Nie do pomyślenia jest, aby mogłoby ich zabraknąć podczas tej doniosłej uroczystości na Westerplatte, która ma charakter państwowy, łączący wszystkich Polaków. Nie do pomyślenia jest, aby nie było tu wojskowego sztandaru i wojskowych szeregów w służbie na rzecz polskiego dziedzictwa i polskiej przyszłości.

 

Dziękuję wszystkim, którzy tego szczególnego dnia przybyli na Westerplatte. We wspólnym kręgu wielu pokoleń i wielu środowisk składają Państwo hołd walecznym obrońcom Rzeczypospolitej oraz ofiarom wojny. Zastanawiają się również Państwo nad rozwijaniem dróg dialogu, które pozwolą nam razem żyć w świecie pełnym pokoju i pomyślności. Łączę się z Państwem serdecznymi myślami i w modlitwie za bohaterów polskiej historii.

 

Chwała żołnierzom Westerplatte! Chwała wszystkim walczącym o wolność naszej Ojczyzny! Wieczna pamięć poległym!

 - napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

 

adg

źródło: prezydent.pl, TT

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jest pierwszy komentarz Sienkiewicza po dymisji z ostatniej chwili
Jest pierwszy komentarz Sienkiewicza po dymisji

– Płynę na nieznane wody, ale w słusznej pirackiej sprawie; trzeba pomóc Europie obronić się przed ryzykiem wojny – powiedział dziennikarzom dotychczasowy szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, po tym, jak Rada Krajowa PO zatwierdziła go jako "jedynkę" KO do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym woj. świętokrzyskie i małopolskie.

Beata Szydło podczas debaty o skrajnie prawicowym ataku na Zielony Ład: Co to ma być? [WIDEO] z ostatniej chwili
Beata Szydło podczas debaty o "skrajnie prawicowym ataku" na Zielony Ład: Co to ma być? [WIDEO]

– W tej kadencji Parlamentu było bardzo wiele kuriozalnych debat, ale w tej chwili lewicowi radykałowie przeszli samych siebie. Co to w ogóle ma być, szanowni państwo? – mówiła podczas środowej debaty w PE była premier Beata Szydło.

Potężna afera finansowa w Niemczech. Żelazna prokurator ma dosyć Wiadomości
Potężna afera finansowa w Niemczech. "Żelazna prokurator" ma dosyć

Anne Brorhilker jest jako prokurator śledczy jednoznacznie kojarzona z jednym z największych skandali finansowych w Niemczech. Niebywale skomplikowany system podatkowy sprawił, że inwestujący w akcje na giełdzie gracze mogli wyłudzić od niemieckiego państwa zwrot podatków, których nigdy nie zapłacili. Ta metoda określana jest przez niemieckie media jako “Cum-Ex”.

Dowództwo Generalne: Na Bałtyku zaginął żołnierz wojsk specjalnych z ostatniej chwili
Dowództwo Generalne: Na Bałtyku zaginął żołnierz wojsk specjalnych

Jak informuje w mediach społecznościowych Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, dziś popołudniu, w trakcie programowego szkolenia nurkowego na Bałtyku, zaginął jeden z żołnierzy wojsk specjalnych.

Kto zastąpi Roberta Lewandowskiego w reprezentacji? Sprawa jest oczywista z ostatniej chwili
Kto zastąpi Roberta Lewandowskiego w reprezentacji? "Sprawa jest oczywista"

Łukasz Piszczek udzielił wywiadu portalowi WP SportoweFakty. Mówił m.in. o Robercie Lewandowskim i polskie reprezentacji.

Trzymałem ją za rękę. Dramat uczestnika znanego programu z ostatniej chwili
"Trzymałem ją za rękę". Dramat uczestnika znanego programu

Uczestnik znanego programu podzielił się trudnym przeżyciem. Przeżył prawdziwy koszmar.

Sensacyjne nazwiska na listach PO do Europarlamentu. Wielka ucieczka z ostatniej chwili
Sensacyjne nazwiska na listach PO do Europarlamentu. "Wielka ucieczka"

Szef Kancelarii Premiera i rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec poinformował w środę po południu oficjalnie, którzy politycy będą kandydować w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z list KO.

Pierwsza dymisja w rządzie Tuska. Sienkiewicz: Złożyłem rezygnację z ostatniej chwili
Pierwsza dymisja w rządzie Tuska. Sienkiewicz: Złożyłem rezygnację

– W związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – poinformował w środę po południu minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. 

Jest nowy komunikat IMGW z ostatniej chwili
Jest nowy komunikat IMGW

W środę po południu zachmurzenie całkowite, z przejaśnieniami na północnym zachodzie kraju. Na południowym wschodzie i południu opady deszczu do 10 mm, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu – poinformowała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak.

Zełenski sygnalizuje gotowość zamrożenia wojny z ostatniej chwili
"Zełenski sygnalizuje gotowość zamrożenia wojny"

Słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o sprawiedliwym pokoju można interpretować jako gotowość przynajmniej zamrożenia wojny z Rosją na warunkach korzystnych dla Ukrainy – ocenił w środę w rozmowie z PAP dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Wojciech Konończuk.

REKLAMA

Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"

Podczas obchodów upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westeplatte został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"
/ prezydent.pl

Siedemdziesiąt dziewięć lat temu rozpoczęła się wojna, która stała się najtragiczniejszym doświadczeniem w historii ludzkości. Polska była pierwszą ofiarą wojennej agresji ze strony nazistowskich Niemiec – i pierwszym krajem, który zbrojnie stawił opór hitlerowskiej polityce przemocy. Nikt w Polsce nie dążył do wojny, ale wiedzieliśmy, że ze złem trzeba zdecydowanie walczyć, a nie jednać go ustępstwami. To więc my, Polacy, mamy szczególne prawo, ale i powinność, aby stać na straży pamięci. Jesteśmy zobowiązani nieustannie świadczyć wobec świata, jakie wartości muszą być chronione, by taka tragedia nigdy już nie mogła się powtórzyć. Westerplatte, gdzie padły jedne z pierwszych strzałów II wojny światowej, jest symbolem walecznej polskiej obrony – tak jak napadnięty z powietrza Wieluń pozostaje symbolem męczeństwa cywilnej ludności i barbarzyńskich zniszczeń. Będziemy zawsze pamiętać o wszystkich naszych współrodakach, o wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej, którzy stracili życie z rąk najeźdźców i okupantów w strasznych latach wojny. Oddajemy cześć kombatantom i z dumą przywołujemy bohaterstwo polskiego żołnierza, który w obronie Ojczyzny bił się z najwyższym poświęceniem.

 

Westerplatte to czyn, który stał się legendą. Obrońcy stawiający opór wielokrotnie liczniejszemu wrogowi w założeniu mieli wytrwać kilkanaście godzin, a walczyli zaciekle przez siedem dni. Powtarzany przez Polskie Radio komunikat: „Westerplatte broni się nadal” – dodawał sił i otuchy wszystkim Polakom. Wiele bitew września 1939 roku, także gdy na Rzeczpospolitą zwaliła się druga napaść ze strony Związku Sowieckiego, pozostaje w naszej historii przykładem ogromnego heroizmu. Mimo porażki, Polacy nigdy nie upadli na duchu.


Nigdy nie zaprzestaliśmy walki. Od początku do końca wojny pozostawaliśmy w szeregach aliantów, w zachodniej koalicji narodów wolnego świata. I chociaż dzień zwycięstwa miał dla nas gorzki smak, bo doznaliśmy nowego zniewolenia w uścisku komunistycznego systemu, nieugięte pragnienie wolności zawsze stanowiło główny wątek polskich losów. To ono składa się na naszą tożsamość, to ono pozwoliło odnieść ostateczny triumf. Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska, jedno z najważniejszych źródeł wolności, która rozlała się na całą Polskę i tę część Europy.

 

O tych historycznych lekcjach myślimy w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wspominamy wypowiedziane w tym miejscu słowa naszego wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II o tym, że każdy ma swoje Westerplatte. Dzisiaj to my jesteśmy odpowiedzialni za umacnianie niepodległego bytu Rzeczypospolitej, a także za przeciwstawianie się złu we współczesnym, ciągle jeszcze niespokojnym świecie. Chronić pokój i bezpieczeństwo można tylko w stanowczym sojuszu demokratycznych krajów, sprzeciwiających się łamaniu prawa międzynarodowego, naruszaniu terytorialnej integralności i podmiotowości państw. Powinniśmy także nieustannie wspierać i rozwijać własną armię, umacniać polskie zdolności obronne. Czujność, nieustępliwość i solidarność to gwarancja dobrej przyszłości. Tak jak obrońcy Westerplatte musimy trwać na straży wartości, które nadają sens życiu ludzi i narodów.

 

Polskiej suwerennej państwowości wiernie strzeże i dumnie ją reprezentuje Wojsko Polskie. Żołnierze Września 1939 i innych wojennych zmagań bronili Rzeczypospolitej za cenę własnej krwi, zaświadczali, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Spadkobiercami tych chlubnych tradycji, wartownikami naszej wolności oraz reprezentantami niepodległego polskiego państwa są żołnierze współczesnych sił zbrojnych. Nie do pomyślenia jest, aby mogłoby ich zabraknąć podczas tej doniosłej uroczystości na Westerplatte, która ma charakter państwowy, łączący wszystkich Polaków. Nie do pomyślenia jest, aby nie było tu wojskowego sztandaru i wojskowych szeregów w służbie na rzecz polskiego dziedzictwa i polskiej przyszłości.

 

Dziękuję wszystkim, którzy tego szczególnego dnia przybyli na Westerplatte. We wspólnym kręgu wielu pokoleń i wielu środowisk składają Państwo hołd walecznym obrońcom Rzeczypospolitej oraz ofiarom wojny. Zastanawiają się również Państwo nad rozwijaniem dróg dialogu, które pozwolą nam razem żyć w świecie pełnym pokoju i pomyślności. Łączę się z Państwem serdecznymi myślami i w modlitwie za bohaterów polskiej historii.

 

Chwała żołnierzom Westerplatte! Chwała wszystkim walczącym o wolność naszej Ojczyzny! Wieczna pamięć poległym!

 - napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

 

adg

źródło: prezydent.pl, TT

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe