loading
Proszę czekać...
Geotermia – niewyczerpana energia z wnętrza ziemi
Opublikowano dnia 13.09.2018 13:23
Pod hasłem „Geotermia: czysta energia z wnętrza ziemi. Wsparcie NFOŚiGW dla samorządów i środowiska naturalnego”, w dniach 11-12 września odbył się wyjazd studyjny dla przedstawicieli mediów, którzy na przykładzie kilku projektów dofinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogli zobaczyć na własne oczy, jak bada się złoża geotermalne i wydobywa gorącą wodę spod ziemi. Wśród wielu czołowych redakcji z całego kraju, nie mogło oczywiście zabraknąć „Tygodnika Solidarność”.

Marcin Koziestański
- Chodzi nam przede wszystkim o edukację społeczeństwa, dlatego zorganizowaliśmy ten wyjazd, by informacje o geotermii mogły dotrzeć do wielu odbiorców – tłumaczył Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Stabilizacja ekonomiczna w dostawie ciepła
Pierwszego dnia wyjazdu można było poznać zaawansowanie prac geotermalnych w Sochaczewie, gdzie inwestycja dofinansowana przez NFOŚiGW jedenastoma mln zł, polegała na odwierceniu otworu geotermalnego o docelowej głębokości 1400 m. Kolejnym przystankiem były Poddębice. Tu wsparcie NFOŚiGW wyniosło z kolei 4,9 mln zł. Dzięki temu można było wykonać odwiert na głębokości 2101 m, by zbadać występujące tam wody termalne.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od wizyty w Sieradzu. – Współdziałamy z miastem, by zoptymalizować prace, żebyśmy w przyszłości mieli jeden z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w Polsce. Chcemy by 80 proc. ciepła pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Naszym celem jest stabilizacja ekonomiczna w dostawie ciepła – podkreślał na spotkaniu w Urzędzie Miasta Sieradz Piotr Długosz, prezes firmy Pro-Invest Solutions, przedstawiciel nadzoru i dozoru geologicznego. Tym samym ograniczony zostałby udział węgla. Prezydent Sieradza, Paweł Osiewała podkreślał z kolei, że w wodach geotermalnych dostrzega też potencjał rozwoju rekreacyjnego i turystycznego dla miasta. - Geotermia to rodzaj energii praktycznie niewyczerpany, dostępny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – dodał Osiewała.

Projekt prac w Sieradzu polega na rozpoznaniu i udokumentowaniu zasobów wód termalnych, poprzez odwiercenie otworu badawczego o głębokości 14750 m. Koszt projektu wynosi 10,6 mln, z czego 10,5 mln zł to dofinansowanie z NFOŚiGW. Wykonawca robót planuje, że jeszcze w tym roku zakończy odwiert, a cały system wód termalnych dla miasta mógłby powstać w perspektywie 2-3 lat. - Z ostatnich pobrań, które wykonaliśmy kilka dni temu wynika, że temperatura wody wynosi 54,5-55 stopni Celsjusza. Na miejscu bez przerwy pracuje nasza załoga w liczbie 5-7 osób – mówił na miejscu sieradzkiego odwiertu Łukasz Przybyłowski, kierownik Działu Wierceń wykonawcy – firmy G-Drilling.
 
Gmina będzie mogła produkować własny prąd
Wyspa Pociejewo w Koninie, to nieco zapomniane miejsce, o którym nie wiedziało nawet wielu mieszkańców tego miasta. Do niedawna był to teren zalewowy, a kilka lat temu wykonano tam odwiert geotermalny GT-1 na głębokości 2660 m. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, która przekazała na ten cel połowę z 15 mln zł kosztu inwestycji, dowiercono się do spełniającej kryteria lecznicze wody o temperaturze w złożu 97,5 stopnia Celsjusza i wydajności 140-150 m3/h. To jeden z etapów przygotowań do budowy ciepłowni geotermalnej, której wykonawcą będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Konin. – Dodatkowo jesteśmy w przededniu uzyskania pozwolenia na budowę drugiego otworu badawczego GT-2 – podkreślał Tadeusz Neczyński, prezes spółki Geotermia Konin. NFOŚiGW zakłada, że dzięki przebudowie systemu ciepłowniczego w Koninie, rocznie uda się tam ograniczyć emisję CO2 na poziomie 6,624 Mg na rok.

Więcej o wizycie na polskich odwiertniach możecie Państwo przeczytać w przyszłotygodniowym numerze "Tygodnika Solidarność".


Marcin Koziestański
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
ks. Marek
Radomski

O wartości czystości przedmałżeńskiej
Kiedy mam okazję porozmawiać z młodymi ludźmi, pytam ich o muzykę jakiej słuchają i czy oglądają teledyski swoich ulubionych wykonawców. Zachęcam przy tym swoich młodych rozmówców, by z rodzicami siedli przed telewizorem z funkcją smart, i za pomocą np YouTube pooglądali muzykę młodości ich rodziców, i zwrócili uwagę na proporcje golizny dawniej i dziś. A potem, by wspólnie zastanowili się, co komu z nich te proporcje dały/dają. To tak tytułem zagajenia. Natomiast poniższy tekst niech będzie dla wszystkich Czytelników okazją do chwili refleksji nad tak ważną w etosie chrześcijańskim, czystością przedmałżeńska. Myślę, że nie będzie przesadą, iż jest ona bardzo solidną gwarancją czystości już we wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej.
avatar
Pitu Pitu
Rafał Otoka-Frąckiewicz

[Pitu Pitu na środę] Rafał Otoka-Frąckiewicz: Państwo z dykty, odsłona 2018
Dogasają ruiny Warszawy po ostatnim Marszu Niepodległości. Ćwierć miliona nazistów przeszło przez centrum naszej stolicy niszcząc wszystko dookoła, przy absolutnej obojętności policji i wojska. Prezydent Polski, bez grama zażenowania założył swastykę na ramię i osobiści stanął na czele tłumu palącego żydowskie sklepiki i muzułmańskie jadłodajnie. Tak było.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Grillowanie Rosji – start.
Wczoraj, na giełdzie w Londynie cena baryłki ropy marki Brent w kontraktach na styczeń spadła do poziomu poniżej 65 dolarów, a dokładnie do 64,87. Patrząc na to z punktu widzenia maksymalnej ceny, którą ropa notowała w październiku mamy do czynienia z korektą przekraczającą już 20 dolarów. Zdaniem specjalistów niewiele wskazuje na to, aby trend ten był krótkotrwały. Decyduje o tym przynajmniej kilka czynników. Po pierwsze ostatni raport OPEC wskazuje, że światowy popyt w roku przyszłym może być mniejszy niźli jeszcze niedawno sądzono, po drugie w Stanach Zjednoczonych wydobycie, szczególnie w basenie Permian rośnie znacznie szybciej a na dodatek problemy logistyczne (brak rurociągów i konieczność przewożenia ropy cysternami) mają się ku końcowi. I wreszcie, po trzecie, spadek dostaw z Iranu został dość łatwo uzupełniony wzrostem wydobycia w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach i w Rosji. Zresztą amerykańskie Ministerstwo Finansów wprowadziło szereg wyjątków (m.in. dla Indii i Chin) w reżimie sankcyjnym, wobec czego ich skutki dla rynku ropy są mniej dolegliwe niźli się spodziewano.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.