loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Geotermia – niewyczerpana energia z wnętrza ziemi
Opublikowano dnia 13.09.2018 13:23
Pod hasłem „Geotermia: czysta energia z wnętrza ziemi. Wsparcie NFOŚiGW dla samorządów i środowiska naturalnego”, w dniach 11-12 września odbył się wyjazd studyjny dla przedstawicieli mediów, którzy na przykładzie kilku projektów dofinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogli zobaczyć na własne oczy, jak bada się złoża geotermalne i wydobywa gorącą wodę spod ziemi. Wśród wielu czołowych redakcji z całego kraju, nie mogło oczywiście zabraknąć „Tygodnika Solidarność”.

Marcin Koziestański
- Chodzi nam przede wszystkim o edukację społeczeństwa, dlatego zorganizowaliśmy ten wyjazd, by informacje o geotermii mogły dotrzeć do wielu odbiorców – tłumaczył Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Stabilizacja ekonomiczna w dostawie ciepła
Pierwszego dnia wyjazdu można było poznać zaawansowanie prac geotermalnych w Sochaczewie, gdzie inwestycja dofinansowana przez NFOŚiGW jedenastoma mln zł, polegała na odwierceniu otworu geotermalnego o docelowej głębokości 1400 m. Kolejnym przystankiem były Poddębice. Tu wsparcie NFOŚiGW wyniosło z kolei 4,9 mln zł. Dzięki temu można było wykonać odwiert na głębokości 2101 m, by zbadać występujące tam wody termalne.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od wizyty w Sieradzu. – Współdziałamy z miastem, by zoptymalizować prace, żebyśmy w przyszłości mieli jeden z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w Polsce. Chcemy by 80 proc. ciepła pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Naszym celem jest stabilizacja ekonomiczna w dostawie ciepła – podkreślał na spotkaniu w Urzędzie Miasta Sieradz Piotr Długosz, prezes firmy Pro-Invest Solutions, przedstawiciel nadzoru i dozoru geologicznego. Tym samym ograniczony zostałby udział węgla. Prezydent Sieradza, Paweł Osiewała podkreślał z kolei, że w wodach geotermalnych dostrzega też potencjał rozwoju rekreacyjnego i turystycznego dla miasta. - Geotermia to rodzaj energii praktycznie niewyczerpany, dostępny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – dodał Osiewała.

Projekt prac w Sieradzu polega na rozpoznaniu i udokumentowaniu zasobów wód termalnych, poprzez odwiercenie otworu badawczego o głębokości 14750 m. Koszt projektu wynosi 10,6 mln, z czego 10,5 mln zł to dofinansowanie z NFOŚiGW. Wykonawca robót planuje, że jeszcze w tym roku zakończy odwiert, a cały system wód termalnych dla miasta mógłby powstać w perspektywie 2-3 lat. - Z ostatnich pobrań, które wykonaliśmy kilka dni temu wynika, że temperatura wody wynosi 54,5-55 stopni Celsjusza. Na miejscu bez przerwy pracuje nasza załoga w liczbie 5-7 osób – mówił na miejscu sieradzkiego odwiertu Łukasz Przybyłowski, kierownik Działu Wierceń wykonawcy – firmy G-Drilling.
 
Gmina będzie mogła produkować własny prąd
Wyspa Pociejewo w Koninie, to nieco zapomniane miejsce, o którym nie wiedziało nawet wielu mieszkańców tego miasta. Do niedawna był to teren zalewowy, a kilka lat temu wykonano tam odwiert geotermalny GT-1 na głębokości 2660 m. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, która przekazała na ten cel połowę z 15 mln zł kosztu inwestycji, dowiercono się do spełniającej kryteria lecznicze wody o temperaturze w złożu 97,5 stopnia Celsjusza i wydajności 140-150 m3/h. To jeden z etapów przygotowań do budowy ciepłowni geotermalnej, której wykonawcą będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Konin. – Dodatkowo jesteśmy w przededniu uzyskania pozwolenia na budowę drugiego otworu badawczego GT-2 – podkreślał Tadeusz Neczyński, prezes spółki Geotermia Konin. NFOŚiGW zakłada, że dzięki przebudowie systemu ciepłowniczego w Koninie, rocznie uda się tam ograniczyć emisję CO2 na poziomie 6,624 Mg na rok.

Więcej o wizycie na polskich odwiertniach możecie Państwo przeczytać w przyszłotygodniowym numerze "Tygodnika Solidarność".


Marcin Koziestański
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Konstytucja
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Poderżnął gardło partnerce na ostatniej randce, bo kobieta postanowiła odejść
Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi Z., który podciął gardło swej partnerce, bo ta postanowiła się z nim rozstać. Ofiara na szczęście przeżyła, a mężczyzna odpowiadać będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach za usiłowanie zabójstwa. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.