Deklaracja Prezydentów Dudy i Trumpa o partnerstwie strategicznym: Bezpieczeństwo, energetyka, inwestycje

Podczas wizyty Pary Prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych odbyło się spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa podczas którego podpisano wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym w zakresie bezpieczeństwa, energetyki, innowacji i inwestycji
 Deklaracja Prezydentów Dudy i Trumpa o partnerstwie strategicznym: Bezpieczeństwo, energetyka, inwestycje
/ Jakub Szymczuk KPRP

Polskę i Stany Zjednoczone łączy wspólna historia oraz zbiór wartości cenionych przez oba narody. W obliczu wyzwań, wobec których stoi porządek międzynarodowy, uznajemy, że nadszedł czas, by umocnić i utrwalić strategiczne partnerstwo między naszymi narodami.

Wspólnie świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zbliżającą się 30. rocznicę obalenia komunizmu i 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO.

Potwierdzamy nasze poszanowanie i zaangażowanie na rzecz wspólnych wartości i zasad demokratycznych, w tym wolności, niezależnych instytucji oraz praw człowieka.

Wyrażamy głębokie przekonanie, że dalszy rozwój naszych relacji w dziedzinie handlu, obronności i energetyki zwiększy bezpieczeństwo obydwu naszych krajów oraz całego obszaru transatlantyckiego.

Odnotowujemy istotny postęp w zakresie realizacji „Deklaracji w sprawie współpracy strategicznej między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki” z 2008 r., a jednocześnie potwierdzamy aktualność wszystkich zasad i mechanizmów w niej ustanowionych.

Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności
Silna i wolna Europa ma żywotne znaczenie dla Polski i Stanów Zjednoczonych.

Pogłębione i ściślejsze partnerstwo polsko-amerykańskie w dziedzinie bezpieczeństwa oraz większa determinacja obu państw odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o reagowanie na bieżące zagrożenia i wyzwania dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, a także zapewnianie trwałej stabilności, koniunktury gospodarczej i rozwoju.

Partnerstwo to jest nieodzowne w świetle coraz poważniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, których przejawem jest agresywne zachowanie Rosji, proliferacja broni masowego rażenia w skali globalnej, terroryzm, zorganizowany przemyt imigrantów oraz napięcia na Bliskim Wschodzie.

Polska i Stany Zjednoczone zamierzają w związku z tym pogłębiać współpracę, umacniać więzy między siłami zbrojnymi oraz zacieśniać stosunki w dziedzinie wywiadu i ścigania przestępstw oraz na innych płaszczyznach związanych z bezpieczeństwem.

Zintensyfikujemy wspólne działania szkoleniowe i ćwiczenia, ugruntujemy współpracę jednostek wojskowych oraz zwiększymy wymianę doświadczeń i know-how, m.in. poprzez wymianę personelu wojskowego w strukturach dowódczych, ośrodkach edukacyjnych oraz placówkach szkoleniowych.

Umocnimy nasze partnerstwo w zakresie technologii i przemysłu obronnego w dziedzinach o zasadniczym znaczeniu dla obronności i odstraszania regionalnego, w tym poprzez ułatwienia w dostępie do wysokiej klasy technologii obronnych i uzbrojenia, które Stany Zjednoczone uznają za możliwe.

Zgodnie z Traktatem Północnoatlantyckim i w duchu polsko-amerykańskiej współpracy strategicznej potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz kolektywnej obrony, rozwijania indywidualnych zdolności odpierania zbrojnej napaści oraz utrzymywania bezpieczeństwa i stabilności transatlantyckiej. Jesteśmy zdecydowani, by wspólnie oraz z naszymi Sojusznikami pracować w celu dostosowania Sojuszu Północnoatlantyckiego do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa, w którym musimy się mierzyć z długofalowymi wyzwaniami napływającymi ze wszystkich strategicznych kierunków.  

Polska i Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują postęp, jaki od 2014 r. udało się wypracować sojuszniczym szefom państw i rządów, oraz wyrażają wolę realizacji decyzji podjętych w lipcu 2018 r. podczas szczytu NATO w Brukseli. Oba kraje podtrzymują swe przywiązanie do artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego oraz do zasady sprawiedliwego podziału obciążeń.

Uznając znaczenie wzmocnionej i dostosowanej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance oraz europejskiej inicjatywy odstraszania autorstwa Stanów Zjednoczonych, Polska i Stany Zjednoczone zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli Stanów Zjednoczonych w Polsce. W toku wzmożonych konsultacji dokonamy analizy wykonalności tej koncepcji.

Efekty wspomnianych wysiłków przyczynią się do umocnienia obronności nie tylko Europy Środkowo-Wschodniej, lecz także całego Sojuszu.

Polska realizuje długofalowy plan modernizacji swoich sił zbrojnych i systematycznie zwiększa wydatki na obronność do poziomu 2,5% PKB. Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują zaangażowanie Polski, które może służyć jako wzór do naśladowania dla innych Sojuszników. Doceniamy ponadto rozmieszczenie przez Stany Zjednoczone na terytorium Polski bazy Aegis Ashore będącej filarem infrastruktury obrony przeciwrakietowej w Europie, a także uznajemy jej istotną rolę w architekturze bezpieczeństwa NATO.

Energetyka
Polska i Stany Zjednoczone będą pogłębiały współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Będziemy badali nowe możliwości wynikające z transformacji rynków energii oraz podejmiemy starania, aby zwiększyć dywersyfikację energetyczną w Europie, w czym główną rolę powinna odgrywać inicjatywa prywatna.

Będziemy nadal koordynowali nasze działania mające na celu przeciwdziałanie projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, takim jak Nord Stream 2.

Zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone będą wspierały wzmożone działania na rzecz pogłębionej współpracy w zakresie energii oraz dywersyfikacji jej źródeł.

Uznając olbrzymie możliwości na polu współpracy energetycznej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, obie strony zobowiązały się ustanowić “Polsko-amerykański dialog strategiczny w dziedzinie energii”.

Nasze dwa kraje będą w dalszym ciągu wspierały wymianę na poziomie rządów w związku z tematyką energii, z myślą o wzmacnianiu współpracy dwustronnej i wypracowywaniu wspólnego stanowiska w sprawach leżących w żywotnym interesie obu państw.

Wymiana handlowa, inwestycje, badania i innowacje
Sprawiedliwy i uczciwy handel jest równie istotny dla naszych stosunków dwustronnych co obrona i bezpieczeństwo. Obopólnie korzystne relacje gospodarcze stymulują wzrost i zatrudnienie po obu stronach Atlantyku.

Z zadowoleniem przyjmujemy imponujący postęp w dziedzinie zacieśniania relacji biznesowych pomiędzy naszymi dwoma krajami oraz potwierdzamy znaczenie amerykańskich inwestycji w Polsce i rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorstw rynkiem amerykańskim.

Nasze rządy będą działały dynamicznie w celu wykorzystania istniejącego potencjału, w tym poprzez Inicjatywę Trójmorza, co przyczyni się do realizacji tych priorytetów w krajach tego regionu Europy.

Uważamy ponadto, że równe warunki i niedyskryminujące traktowanie są niezbędne do sukcesu inwestycji oraz zobowiązujemy się do wspólnej pracy nad rozwiązywaniem sporów handlowych w sposób sprawny i ugodowy.

Potwierdzamy także zasadniczą rolę, jaką badania i innowacje odgrywają w naszym wzroście gospodarczym. Uznając potencjalne korzyści wynikające z połączenia amerykańskich inwestycji z polskimi kompetencjami w dziedzinie zaawansowanych technologii, będziemy wspierali działania zmierzające do wzmocnienia partnerstw w dziedzinie nauki i technologii.


- Czytamy w Deklaracji

Żródło: Prezydent.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

Spiegel: Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji z ostatniej chwili
"Spiegel": Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji

Czeski rząd ujawnił poważną rosyjską operację wywierania wpływu na sześć krajów UE. W centrum sprawy znajduje się portal informacyjny Voice of Europe - pisze portal tygodnika "Spiegel" w artykule "Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji".

Marcin Najman trafił do szpitala z ostatniej chwili
Marcin Najman trafił do szpitala

Marcin Najman trafił do szpitala. Sportowiec musi przejść operację.

Rewolucyjne zmiany na Euro? UEFA wysłucha głosu kadr z ostatniej chwili
Rewolucyjne zmiany na Euro? UEFA wysłucha głosu kadr

UEFA zapowiedziała, że wysłucha trenerów reprezentacji narodowych, jeśli chcą mieć kadry składające się z 26 piłkarzy, zamiast 23, na mistrzostwa Europy w Niemczech. W kwietniu w Duesseldorfie odbędą się warsztaty z selekcjonerami i działaczami uczestników turnieju.

Będzie naprawdę niebezpiecznie. Te regiony są szczególnie zagrożone z ostatniej chwili
Będzie naprawdę niebezpiecznie. Te regiony są szczególnie zagrożone

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Alert dotyczy pięciu województw, najmocniej będzie wiało w Małopolsce i wschodniej części Podkarpacia. Z prognoz wynika, że miejscami pojawią się też burze.

Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz przerywa milczenie w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz przerywa milczenie w sprawie Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu, księcia Williama, poinformowała w piątek, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej, była związana z wykrytym u niej rakiem. Lekarz zabrała głos.

Przyjaciel Putina Gerhard Schröder chce negocjować zakończenie wojny z ostatniej chwili
"Przyjaciel Putina" Gerhard Schröder chce negocjować zakończenie wojny

Były kanclerz Niemiec Gerard Schröder kolejny raz zaproponował swoją pomoc w "wynegocjowaniu końca wojny na Ukrainie". Polityk ten cały czas z dumą ogłasza, że jest przyjacielem Vladimira Putina.

Poważny kłopot Rosji. To skutek ukraińskich ataków z ostatniej chwili
Poważny kłopot Rosji. To skutek ukraińskich ataków

Rosja znacznie zwiększyła w marcu import białoruskiej benzyny, by uniknąć braków na rynku z powodu ukraińskich ataków dronami na rosyjskie rafinerie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na cztery różne źródła.

REKLAMA

Deklaracja Prezydentów Dudy i Trumpa o partnerstwie strategicznym: Bezpieczeństwo, energetyka, inwestycje

Podczas wizyty Pary Prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych odbyło się spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa podczas którego podpisano wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym w zakresie bezpieczeństwa, energetyki, innowacji i inwestycji
 Deklaracja Prezydentów Dudy i Trumpa o partnerstwie strategicznym: Bezpieczeństwo, energetyka, inwestycje
/ Jakub Szymczuk KPRP

Polskę i Stany Zjednoczone łączy wspólna historia oraz zbiór wartości cenionych przez oba narody. W obliczu wyzwań, wobec których stoi porządek międzynarodowy, uznajemy, że nadszedł czas, by umocnić i utrwalić strategiczne partnerstwo między naszymi narodami.

Wspólnie świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zbliżającą się 30. rocznicę obalenia komunizmu i 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO.

Potwierdzamy nasze poszanowanie i zaangażowanie na rzecz wspólnych wartości i zasad demokratycznych, w tym wolności, niezależnych instytucji oraz praw człowieka.

Wyrażamy głębokie przekonanie, że dalszy rozwój naszych relacji w dziedzinie handlu, obronności i energetyki zwiększy bezpieczeństwo obydwu naszych krajów oraz całego obszaru transatlantyckiego.

Odnotowujemy istotny postęp w zakresie realizacji „Deklaracji w sprawie współpracy strategicznej między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki” z 2008 r., a jednocześnie potwierdzamy aktualność wszystkich zasad i mechanizmów w niej ustanowionych.

Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności
Silna i wolna Europa ma żywotne znaczenie dla Polski i Stanów Zjednoczonych.

Pogłębione i ściślejsze partnerstwo polsko-amerykańskie w dziedzinie bezpieczeństwa oraz większa determinacja obu państw odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o reagowanie na bieżące zagrożenia i wyzwania dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, a także zapewnianie trwałej stabilności, koniunktury gospodarczej i rozwoju.

Partnerstwo to jest nieodzowne w świetle coraz poważniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, których przejawem jest agresywne zachowanie Rosji, proliferacja broni masowego rażenia w skali globalnej, terroryzm, zorganizowany przemyt imigrantów oraz napięcia na Bliskim Wschodzie.

Polska i Stany Zjednoczone zamierzają w związku z tym pogłębiać współpracę, umacniać więzy między siłami zbrojnymi oraz zacieśniać stosunki w dziedzinie wywiadu i ścigania przestępstw oraz na innych płaszczyznach związanych z bezpieczeństwem.

Zintensyfikujemy wspólne działania szkoleniowe i ćwiczenia, ugruntujemy współpracę jednostek wojskowych oraz zwiększymy wymianę doświadczeń i know-how, m.in. poprzez wymianę personelu wojskowego w strukturach dowódczych, ośrodkach edukacyjnych oraz placówkach szkoleniowych.

Umocnimy nasze partnerstwo w zakresie technologii i przemysłu obronnego w dziedzinach o zasadniczym znaczeniu dla obronności i odstraszania regionalnego, w tym poprzez ułatwienia w dostępie do wysokiej klasy technologii obronnych i uzbrojenia, które Stany Zjednoczone uznają za możliwe.

Zgodnie z Traktatem Północnoatlantyckim i w duchu polsko-amerykańskiej współpracy strategicznej potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz kolektywnej obrony, rozwijania indywidualnych zdolności odpierania zbrojnej napaści oraz utrzymywania bezpieczeństwa i stabilności transatlantyckiej. Jesteśmy zdecydowani, by wspólnie oraz z naszymi Sojusznikami pracować w celu dostosowania Sojuszu Północnoatlantyckiego do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa, w którym musimy się mierzyć z długofalowymi wyzwaniami napływającymi ze wszystkich strategicznych kierunków.  

Polska i Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują postęp, jaki od 2014 r. udało się wypracować sojuszniczym szefom państw i rządów, oraz wyrażają wolę realizacji decyzji podjętych w lipcu 2018 r. podczas szczytu NATO w Brukseli. Oba kraje podtrzymują swe przywiązanie do artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego oraz do zasady sprawiedliwego podziału obciążeń.

Uznając znaczenie wzmocnionej i dostosowanej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance oraz europejskiej inicjatywy odstraszania autorstwa Stanów Zjednoczonych, Polska i Stany Zjednoczone zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli Stanów Zjednoczonych w Polsce. W toku wzmożonych konsultacji dokonamy analizy wykonalności tej koncepcji.

Efekty wspomnianych wysiłków przyczynią się do umocnienia obronności nie tylko Europy Środkowo-Wschodniej, lecz także całego Sojuszu.

Polska realizuje długofalowy plan modernizacji swoich sił zbrojnych i systematycznie zwiększa wydatki na obronność do poziomu 2,5% PKB. Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują zaangażowanie Polski, które może służyć jako wzór do naśladowania dla innych Sojuszników. Doceniamy ponadto rozmieszczenie przez Stany Zjednoczone na terytorium Polski bazy Aegis Ashore będącej filarem infrastruktury obrony przeciwrakietowej w Europie, a także uznajemy jej istotną rolę w architekturze bezpieczeństwa NATO.

Energetyka
Polska i Stany Zjednoczone będą pogłębiały współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Będziemy badali nowe możliwości wynikające z transformacji rynków energii oraz podejmiemy starania, aby zwiększyć dywersyfikację energetyczną w Europie, w czym główną rolę powinna odgrywać inicjatywa prywatna.

Będziemy nadal koordynowali nasze działania mające na celu przeciwdziałanie projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, takim jak Nord Stream 2.

Zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone będą wspierały wzmożone działania na rzecz pogłębionej współpracy w zakresie energii oraz dywersyfikacji jej źródeł.

Uznając olbrzymie możliwości na polu współpracy energetycznej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, obie strony zobowiązały się ustanowić “Polsko-amerykański dialog strategiczny w dziedzinie energii”.

Nasze dwa kraje będą w dalszym ciągu wspierały wymianę na poziomie rządów w związku z tematyką energii, z myślą o wzmacnianiu współpracy dwustronnej i wypracowywaniu wspólnego stanowiska w sprawach leżących w żywotnym interesie obu państw.

Wymiana handlowa, inwestycje, badania i innowacje
Sprawiedliwy i uczciwy handel jest równie istotny dla naszych stosunków dwustronnych co obrona i bezpieczeństwo. Obopólnie korzystne relacje gospodarcze stymulują wzrost i zatrudnienie po obu stronach Atlantyku.

Z zadowoleniem przyjmujemy imponujący postęp w dziedzinie zacieśniania relacji biznesowych pomiędzy naszymi dwoma krajami oraz potwierdzamy znaczenie amerykańskich inwestycji w Polsce i rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorstw rynkiem amerykańskim.

Nasze rządy będą działały dynamicznie w celu wykorzystania istniejącego potencjału, w tym poprzez Inicjatywę Trójmorza, co przyczyni się do realizacji tych priorytetów w krajach tego regionu Europy.

Uważamy ponadto, że równe warunki i niedyskryminujące traktowanie są niezbędne do sukcesu inwestycji oraz zobowiązujemy się do wspólnej pracy nad rozwiązywaniem sporów handlowych w sposób sprawny i ugodowy.

Potwierdzamy także zasadniczą rolę, jaką badania i innowacje odgrywają w naszym wzroście gospodarczym. Uznając potencjalne korzyści wynikające z połączenia amerykańskich inwestycji z polskimi kompetencjami w dziedzinie zaawansowanych technologii, będziemy wspierali działania zmierzające do wzmocnienia partnerstw w dziedzinie nauki i technologii.


- Czytamy w Deklaracji

Żródło: Prezydent.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe