loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Opublikowano dnia 20.09.2018 15:38
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 

T. Gutry Tygodnik Solidarność
foto: Szpital Miejski w Zabrzu

Słowa dra Mariusza Wojtowicza (również ginekologa-położnika) potwierdzają najnowsze statystyki. W okresie od stycznia do lipca 2018 roku na poród w Centrum zdecydowało się 1236 kobiet. To o blisko 10 proc. więcej niż w roku 2017, kiedy to odnotowano 1139 porodów w analogicznym okresie i aż o 20 proc. więcej, niż w tym samym przedziale czasowym roku 2016 (1047 porodów).

Również dane z całego ubiegłego roku potwierdzają rosnącą popularność zabrzańskiej placówki. W 2017 roku miało tu miejsce 2051 porodów, tj. o 12 proc. więcej niż w roku 2016 (1830 porodów) i ok. 45 proc. niż w roku 2015, kiedy to w Centrum urodziło się 1415 dzieci.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu rozpoczęło działalność w listopadzie 2014 roku. Budynek ma powierzchnię ponad 1800 mkw. Budowa kosztowała 43 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu miasta, które jest organem prowadzącym Szpital Miejski w Zabrzu. Skąd się bierze rosnąca popularność tej placówki medycznej? 
- To nie tylko efekt 500+. Do wyboru Zabrza zachęca jeden z najnowocześniejszych ośrodków ginekologiczno-położniczych w Polsce, zaprojektowany właśnie po to, by służyć pacjentkom. Mamy znakomity personel medyczny, który ciągle wzmacniamy. Obok pomocy lekarzy, pacjentki mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych, dietetycznych czy diabetologicznych. Do rodzenia w Zabrzu każdego roku zachęcają też Dni Otwarte, bardzo licznie odwiedzane
- uważa dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Co istotne, Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka to nie tylko porody. Placówka specjalizuje się w leczeniu endometriozy – choroby dotykającej około 15 proc. wszystkich kobiet, głównie w wieku rozrodczym. Zabrzańska placówka, dzięki jednej z najlepiej wyposażonych w Polsce multimedialnych sal do zabiegów laparoskopowych oraz świetnemu zespołowi ginekologów i chirurgów skutecznie pomaga pacjentkom z tym schorzeniem. Sukcesem zakończyła się niedawna operacja endometriozy z wykorzystaniem noża argonowego. 
– 42-letniej pacjentce usunęliśmy wielkie ognisko endometriozy umiejscowione w układzie rozrodczym i przewodzie pokarmowym. Dzięki operacji zatrzymany został rozwój choroby, a kobieta zyskała szanse na normalne funkcjonowanie
– podkreśla prezes Wójtowicz.

W Centrum działa też szkoła rodzenia ”Centrum Edukacji Okołoporodowej”, jedna z najlepszych tego typu placówek w regionie. Zajęcia prowadzą wykwalifikowane położne, dietetyk i seksuolog. Dużą popularnością cieszą się też porody w wodzie.
 
Przemysław Jarasz
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Szczyt UE czyli 0 do 3…
Trzy wyzwania − i trzy razy Unia podejmuje najgorsze z możliwych rozwiązań. A potem establiszment dziwi się, że ludzie głosują, jak głosują, a UE nie ma już praktycznie żadnego autorytetu.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Putin w Soczi – „My pójdziemy do raju a oni po prostu zdechną”
Wczoraj zakończyło się w Soczi jubileuszowe, bo 15-te, spotkanie Klubu Wałdajskiego. Jego zwieńczeniem było publiczne wystąpienie prezydenta Putina, co nie jest szczególnie oryginalne, bo Putin, będący jednym z twórców tego klubu zrzeszającego najwybitniejszych rosyjskich i międzynarodowych specjalistów spraw międzynarodowych, występuje na spotkaniach Wałdaju, regularnie, co rok. Gdybym wystąpienie rosyjskiego prezydenta miał określić jednym zdaniem, to powiedziałbym, że mamy do czynienia z deklaracją wyczekiwania na ruch rywali.
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Księża są naszymi braćmi
I stało się. Ustanowiono dzień 19 października Narodowym Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych i świętem państwowym. Sejm podjął decyzję o uhonorowaniu „prześladowanych księży, niezłomnych obrońców wiary chrześcijańskiej i niepodległej Polski”.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.