loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Markus Blechner odznaczony za pomoc w odzyskaniu przez Polskę Archiwum Eissa dokumetującego pomoc Żydom
Opublikowano dnia 22.09.2018 10:14
"Wręczyłem odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Marcusowi Blechnerowi – konsulowi honorowemu RP w Zurychu, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę Archiwum Eissa. Uroczystość odbyła się w Ambasadzie RP w Bernie podczas otwarcia wystawy opowiadającej o reakcji państwa podziemnego i rządu na emigracji na zbrodnie Holokaustu"
- napisał min. Gliński.

mkidn.gov.pl

 

Markus Blechner pełni funkcję konsula honorowego RP w Zurychu od listopada 2013 r. (…) Jako przedstawiciel drugiego pokolenia rodziny ocalonej z Zagłady i jednocześnie osoba posiadająca polskie korzenie od lat dąży do upowszechnienia prawdy o wkładzie polskich dyplomatów z Poselstwa RP w Bernie z czasów II Wojny Światowej – posła Aleksanda Ładosia, radcy Stefana Ryniewicza, konsula Konstantego Rokickiego oraz wicekonsula Juliusza Kuhla – w ratowanie Żydów z Polski, Holandii, Słowacji, Węgier i Francji

- informuje MKiDN.
 

Dzięki jego staraniom oraz zebranym przez niego dokumentom udało się potwierdzić działalność ww. dyplomatów, którzy w latach 1942-1943 stanowili centralne ogniwo akcji polegającej na zdobywaniu paszportów państw południowoamerykańskich, wypełnianiu ich danymi osób znajdującej się w okupowanych państwach i przerzucie do adresatów. Szacuje się, że w ten sposób udało się uratować nawet kilka tysięcy osób

- przypomina ministerstwo.

 

Ponadto dzięki zaangażowaniu Marcusa Blechnera Muzeum Auschwitz - Birkenau udało się dokonać zakupu bardzo cennych eksponatów z tzw. zbioru Eissa związanego z ww. grupą berneńską

- dodaje.


adg

źródło: fb, mkidn.gov.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Z. Kuźmiuk: Do tej pory tylko się domyślaliśmy, Pawlak mówi jak jest z mediami zagranicznymi w Polsce
Ujawnione wczoraj przez portal TVP Info fragmenty rozmowy pomiędzy Waldemarem Pawlakiem, wtedy wicepremierem i ministrem gospodarki, a jednym z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce Michałem Sołowowem, rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące wpływu mediów o zagranicznym kapitale na polską politykę.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy obronimy konstytucję przed uzurpatorami?
Od pewnego czasu wykrzykiwanie go na każdej antyrządowej demonstracji stało się znakiem wywoławczym i sztandarem totalnej opozycji wobec obecnego obozu władzy.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: O światowej polityce imigracyjnej słów kilka
(...) liczymy na wzajemność – jeżeli my nie chcemy imigracji nielegalnej,przymusowej, etc, etc. - to w takim razie muszą to uszanować. Nie ma alternatywy dla tej naszej polityki (...)
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.