Para Prezydencka z wizytą w Szwajcarii

To jest właśnie Polska – państwo, które się odrodziło, które idzie dzisiaj z podniesioną głową i chce dalej się rozwijać, współdziałając z innymi najlepiej jak umie; państwo świadome swojego miejsca na świecie, w Europie i świadome roli, jaką ma obowiązek odgrywać – podkreślał Prezydent Andrzej Duda w genewskim Pałacu Narodów przed uroczystym koncertem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak dodał, Polska to także państwo świadome odpowiedzialności swojej obecności w gronie Narodów Zjednoczonych.
 Para Prezydencka z wizytą w Szwajcarii
/ prezydent.pl
Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Szwajcarii w poniedziałek po południu. Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką spotkali się z Dyrektorem Generalnym Biura ONZ w Genewie Michaelem Møllerem.
 
Para Prezydencka złożyła również kwiaty przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Pałacu Narodów.
Pomnik został odsłonięty w 2000 roku w 80. rocznicę objęcia przez Paderewskiego stanowiska pierwszego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Lidze Narodów. Mierzący ponad 3 metry pomnik z marmuru, brązu i piaskowca włoskiego wykonał słynny rzeźbiarz Maksymilian Biskupski – twórca między innymi znanego warszawskiego pomnika „Poległym na Wschodzie”.
 
Uroczysty koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
– Chciałbym, żebyście Państwo w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości słuchali tej muzyki, patrząc na jej wykonawców – mówił przed koncertem Prezydent Andrzej Duda – na młodych, wybitnie uzdolnionych polskich muzyków. Chciałbym, żebyście Państwo myśleli sobie w duszy tak, jak ja, że to jest Polska właśnie – swoisty historyczny zlepek tego, co piękne w naszej kulturze i historii oraz wspaniałej młodości, uśmiechu i talentu – podkreślał.
 
Prezydent zaznaczył, że także muzyka, komponowana m.in. przez Fryderyka Chopina, często nazywana armatami ukrytymi w kwiatach, budowała polskie poczucie godności, przynależności narodowej, polskie poczucie nieustannej walki o odzyskanie Ojczyzny. 
 
– To wielki zaszczyt i wielka radość, że w tym niezwykle ważnym dla Polski roku, właśnie jesienią, prawie dokładnie 100 lat po tych niezwykłych dla Polaków wydarzeniach, możemy się spotkać z państwem – my, delegacja polska, tu właśnie, w Pałacu Narodów w Genewie, w tym tak niezwykle symbolicznym miejscu – mówił  Andrzej Duda.
 
W repertuarze koncertu dla środowisk dyplomatycznych i opiniotwórczych związanych z działalnością Organizacji Narodów Zjednoczonych znalazły się m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Utwory polskich kompozytorów wykonali muzycy Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod batutą Grzegorza Nowaka, z udziałem znakomitego pianisty Rafała Łuszczewskiego. Genewski koncert należy do cyklu wydarzeń artystycznych, które odbywają się przez cały rok jubileuszowy z udziałem Prezydenta RP oraz wysokiej rangi przedstawicieli innych państw lub organizacji międzynarodowych.
 
Pałac Narodów, który jest dyplomatycznym symbolem Genewy, został wzniesiony między 1929 a 1938 rokiem, a rozbudowany na przełomie lat 50. i 60. Jest położony w rozległym parku z widokiem na piękne Jezioro Lemańskie i Alpy. Pałac Narodów w Genewie to druga pod względem wielkości główna siedziba ONZ, ustępująca jedynie centrali w Nowym Jorku. Dwie pozostałe główne siedziby ONZ znajdują się w Wiedniu i Nairobi.
 
W czerwcu w Łazienkach Królewskich odbył się koncert, w którym wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczyli przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej, którzy przybyli do Warszawy na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO. Z kolei pod koniec października Ambasada RP w Berlinie organizuje jubileuszowy koncert, na którym gośćmi będą Prezydent Duda i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Frank-Walter Steinmeier.
 
Jak podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, dyplomacja kulturalna jest ważnym elementem budowy międzynarodowego wizerunku Polski, co jest szczególnie istotne w kluczowych instytucjach międzynarodowych, takich jak ONZ. Prezydent jest bardzo aktywny na tym polu, zwłaszcza w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości.
 
We wtorek w Lucernie Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wezmą udział w ceremonii upamiętnienia Konstantego Rokickiego, pochowanego w szwajcarskiej Lucernie polskiego bohaterskiego konsula, który w czasie II wojny światowej ratował Żydów.
 
Polski Prezydent odwiedzi też Uniwersytet w Zurychu, gdzie wygłosi organizowany przez Europa Institut wykład zatytułowany „The Future of Europe – Foundations of Unity of the States of Europe”, w którym przedstawi swoje spojrzenie na przyszłość integracji europejskiej.

Źródło: prezydent.pl
kos

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem science - fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

Para Prezydencka z wizytą w Szwajcarii

To jest właśnie Polska – państwo, które się odrodziło, które idzie dzisiaj z podniesioną głową i chce dalej się rozwijać, współdziałając z innymi najlepiej jak umie; państwo świadome swojego miejsca na świecie, w Europie i świadome roli, jaką ma obowiązek odgrywać – podkreślał Prezydent Andrzej Duda w genewskim Pałacu Narodów przed uroczystym koncertem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak dodał, Polska to także państwo świadome odpowiedzialności swojej obecności w gronie Narodów Zjednoczonych.
 Para Prezydencka z wizytą w Szwajcarii
/ prezydent.pl
Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Szwajcarii w poniedziałek po południu. Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką spotkali się z Dyrektorem Generalnym Biura ONZ w Genewie Michaelem Møllerem.
 
Para Prezydencka złożyła również kwiaty przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Pałacu Narodów.
Pomnik został odsłonięty w 2000 roku w 80. rocznicę objęcia przez Paderewskiego stanowiska pierwszego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Lidze Narodów. Mierzący ponad 3 metry pomnik z marmuru, brązu i piaskowca włoskiego wykonał słynny rzeźbiarz Maksymilian Biskupski – twórca między innymi znanego warszawskiego pomnika „Poległym na Wschodzie”.
 
Uroczysty koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
– Chciałbym, żebyście Państwo w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości słuchali tej muzyki, patrząc na jej wykonawców – mówił przed koncertem Prezydent Andrzej Duda – na młodych, wybitnie uzdolnionych polskich muzyków. Chciałbym, żebyście Państwo myśleli sobie w duszy tak, jak ja, że to jest Polska właśnie – swoisty historyczny zlepek tego, co piękne w naszej kulturze i historii oraz wspaniałej młodości, uśmiechu i talentu – podkreślał.
 
Prezydent zaznaczył, że także muzyka, komponowana m.in. przez Fryderyka Chopina, często nazywana armatami ukrytymi w kwiatach, budowała polskie poczucie godności, przynależności narodowej, polskie poczucie nieustannej walki o odzyskanie Ojczyzny. 
 
– To wielki zaszczyt i wielka radość, że w tym niezwykle ważnym dla Polski roku, właśnie jesienią, prawie dokładnie 100 lat po tych niezwykłych dla Polaków wydarzeniach, możemy się spotkać z państwem – my, delegacja polska, tu właśnie, w Pałacu Narodów w Genewie, w tym tak niezwykle symbolicznym miejscu – mówił  Andrzej Duda.
 
W repertuarze koncertu dla środowisk dyplomatycznych i opiniotwórczych związanych z działalnością Organizacji Narodów Zjednoczonych znalazły się m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Utwory polskich kompozytorów wykonali muzycy Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod batutą Grzegorza Nowaka, z udziałem znakomitego pianisty Rafała Łuszczewskiego. Genewski koncert należy do cyklu wydarzeń artystycznych, które odbywają się przez cały rok jubileuszowy z udziałem Prezydenta RP oraz wysokiej rangi przedstawicieli innych państw lub organizacji międzynarodowych.
 
Pałac Narodów, który jest dyplomatycznym symbolem Genewy, został wzniesiony między 1929 a 1938 rokiem, a rozbudowany na przełomie lat 50. i 60. Jest położony w rozległym parku z widokiem na piękne Jezioro Lemańskie i Alpy. Pałac Narodów w Genewie to druga pod względem wielkości główna siedziba ONZ, ustępująca jedynie centrali w Nowym Jorku. Dwie pozostałe główne siedziby ONZ znajdują się w Wiedniu i Nairobi.
 
W czerwcu w Łazienkach Królewskich odbył się koncert, w którym wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczyli przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej, którzy przybyli do Warszawy na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO. Z kolei pod koniec października Ambasada RP w Berlinie organizuje jubileuszowy koncert, na którym gośćmi będą Prezydent Duda i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Frank-Walter Steinmeier.
 
Jak podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, dyplomacja kulturalna jest ważnym elementem budowy międzynarodowego wizerunku Polski, co jest szczególnie istotne w kluczowych instytucjach międzynarodowych, takich jak ONZ. Prezydent jest bardzo aktywny na tym polu, zwłaszcza w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości.
 
We wtorek w Lucernie Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wezmą udział w ceremonii upamiętnienia Konstantego Rokickiego, pochowanego w szwajcarskiej Lucernie polskiego bohaterskiego konsula, który w czasie II wojny światowej ratował Żydów.
 
Polski Prezydent odwiedzi też Uniwersytet w Zurychu, gdzie wygłosi organizowany przez Europa Institut wykład zatytułowany „The Future of Europe – Foundations of Unity of the States of Europe”, w którym przedstawi swoje spojrzenie na przyszłość integracji europejskiej.

Źródło: prezydent.pl
kos


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe