loading
Proszę czekać...
Zwolennik aborcji sprawcą aktu wandalizmu? Ruszył proces
Opublikowano dnia 18.10.2018 19:19
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia będzie rozstrzygał, czy pocięcie antyaborcyjnych banerów jest przestępstwem. Rozpoczął się proces mężczyzny oskarżonego o zniszczenie plakatów ze zdjęciami dzieci zabitych przed narodzeniem. Sytuacja miała miejsce przed warszawskim Szpitalem Wojewódzkim im. prof. W. Orłowskiego. Fundację PRO – prawo do życia będącą pokrzywdzonym w postępowaniu reprezentują prawnicy Instytutu Ordo Iuris.

screen yt

W lipcu 2017 r. Fundacja pro-life przeprowadziła w Warszawie akcję informacyjną na temat dokonywanych w tym szpitalu aborcji. W pobliżu placówki postawiono samochód z banerami przedstawiającymi dzieci pozbawione życia w wyniku aborcji oraz informacją dotyczącą ilości ofiar zabójstw prenatalnych. Auto było wielokrotnie przedmiotem ataków ze strony zwolenników aborcji, którzy za pośrednictwem portali społecznościowych nawoływali do niszczenia mienia oraz pochwalali przestępstwa na szkodę Fundacji organizującej kampanię społeczną. W sprawie aktów wandalizmu toczył się szereg postępowań karnych.

Przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia ruszył właśnie proces przeciwko Piotrowi R., oskarżonemu o pocięcie bannerów antyaborcyjnych 6 lipca 2017 r. Według zarzutu aktu oskarżenia w nocy podjechał on rowerem do stojącego przy ul. Czerniakowskiej samochodu należącego do Fundacji PRO-Prawo do życia, a następnie umyślnie pociął banner z wizerunkami ofiar aborcji. Mężczyzna został ujęty przez dwóch wolontariuszy Fundacji, a następnie przekazany policjantom. Akt oskarżenia zarzuca mężczyźnie popełnienie przestępstwa polegającego na  zniszczeniu mienia.

,,Rozpoznanie sprawy przed wydziałem karnym Sądu Rejonowego cieszy. To jasny sygnał dla wszystkich, którzy stosują bezprawne i przestępcze metody do zamykania ust osobom, z którymi się nie zgadzają. Prowadzenie przez organizacje pro-life kampanii społecznych mających na celu uświadomienie czym jest aborcja, wpisuje się w dopuszczalną i gwarantowaną konstytucyjnie wolność wyrażania poglądów. Podejmowane przez radykalne środowiska lewicowe próby wyrzucania działaczy pro-life poza margines debaty publicznej nie może przynieść oczekiwanego rezultatu. Sprzeciwiają się temu przepisy prawa jak również orzecznictwo polskich sądów np. uznające legalność kampanii informacyjnej prowadzonej w całej Polsce na temat skutków aborcji" – mówi adw. dr Bartosz Lewandowski, pełnomocnik Fundacji PRO-Prawo do życia i Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.


mk/Ordo Iuris

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Poważne wyzwanie dla Czarzastego i Zandberga
Po takiej spektakularnej porażce odpowiedzialny lider ugrupowania zazwyczaj oddaje się do dyspozycji jego statutowych władz.
avatar
Jacek
Matysiak

Kalifornia płonie, piekło w Paradise…
A dziś wokół piekący ból, zwęglone zgliszcza marzeń i planów, spopielone łzy kiedyś szczęścia, wczoraj nieszczęścia, wśród spopielałych niewyobrażalnych krzyków płonących ofiar, gwałtownych i żarliwych modlitw, bezsilnych marzeń i nadziei na ocalenie, wybawienie z płonącego Paradise (170 mil na północ od San Francisco), które w jednej chwili stało się pochłaniającym wszystko piekłem!
avatar
Ryszard
Czarnecki

Nasi wrogowie chcą słabej Polski
Jako historyk o specjalizacji „archiwistyka” polecam dziś wywiad, który przeprowadziła ze mną dla telewizji wPolsce.tv red. Edyta Hołdyńska. Niech jednak nikogo nie zmyli rzekomo nieaktualna tematyka Marszu Niepodległości - po pierwsze przewidziałem, że Biało-Czerwony Marsz będzie bardzo spokojny, bez zadym i zamieszek, ale po drugie - co ważniejsze - mówię o tym komu zależy na skłócaniu Polaków i na tym, żeby Rzplita była słabym państwem ....
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.