loading
Proszę czekać...
Co dalej ze śledztwem ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki?
Opublikowano dnia 19.10.2018 16:16
Czy jest szansa na ukaranie kolejnych bezpośrednich i pośrednich sprawców bestialskiego mordu na ks. Jerzym Popiełuszki?

Wikipedia domena publiczna
- Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie kierowania uprowadzeniem i zabójstwem  ks. Jerzego Popiełuszki w październiku 1984 r.  Celem postępowania jest ustalenie podstaw odpowiedzialności karnej za kierowanie uprowadzeniem i zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki przez osoby zajmujące w hierarchii służbowej MSW stanowiska wyższe niż Wiceminister Spraw Wewnętrznych – Szef Służby Bezpieczeństwa Władysław Ciastoń i Dyrektor Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Zenon Płatek
- informuje IPN. 
 
 Czynności śledcze obejmują analizę materiałów archiwalnych znajdujących się w zasobach archiwów publicznych i prywatnych, dokonywane są także przesłuchania osób, w tym funkcjonariuszy państwa komunistycznego, którzy mogą posiadać informacje pozwalające na potwierdzenie lub zanegowanie istnienia innych osób, które mogły kierować uprowadzeniem  i zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki lub inspirować te czyny.
- Przedmiotem postępowania nie są przestępstwa, które były już osądzone w postępowaniach sądowych, tj. sprawców skazanych za uprowadzenie i zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki prawomocnym wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Toruniu z dnia 7.02.1985  wobec Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala, Waldemar Chmielewski oraz kierujący ich działaniami Adam Pietruszka oraz osób, którym w późniejszym okresie zarzucono podżeganie do uprowadzenia i zabójstwa – byłego Szefa Służby Bezpieczeństwa Władysława Ciastonia i Dyrektora Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Zenona Płatka
- dodaje komunikat IPN-u.  

Wyjaśnienie  okoliczności śmierci  ks. Jerzego Popiełuszki obejmuje szerszy kontekst zdarzeń poprzedzających zabójstwo, polegających na zamachach na jego życie, kierowaniu doń gróźb i innych form prześladowania przez organy służby bezpieczeństwa.

Źródło: ipn.gov.pl
kos
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Czy małe ptaszki wrócą do Krakowa?
Miejsca dla budek lęgowych wskazał ornitolog, a zawieszono je w taki sposób, aby nie uszkodzić kory drzew.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Rosja oddaje Kuryle, ale może zyskuje coś więcej
Na spotkanie państw ASEAN, które odbywało się w Singapurze przybyła liczna rosyjska delegacja z prezydentem Putinem na czele. Przybyła w swoim stylu, tzn. z półtoragodzinnym opóźnieniem. Putin znany jest z tego, że każe swoim rozmówcom czekać – czekał Papież, ostatnio przybył w ostatnim momencie, oczywiście spóźniony, na uroczystości zakończenia I wojny światowej. Trudno powiedzieć czy jest to wynik pewnego chaosu organizacyjnego, czy celowe działanie mające na celu okazanie rozmówcom lekceważenia. Za czasów mojej młodości rozpowszechnionym był pogląd, że taki ostentacyjny brak punktualności jest przede wszystkim przejawem braku kultury. Ale nie oczekujmy zbyt wiele od rosyjskich oficjeli.
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: WTEM!!
Hiobowscy bardzo spokojnie przyjęli to, co dla mamy Łukaszka było ekscytującą sensacją.\n- Peszard-Rytru zakłada nową partię!
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.