loading
Proszę czekać...
Stereotypy i uprzedzenia będą nam z głowy wybijać prądem?
Opublikowano dnia 20.10.2018 12:46
Amerykańscy i włoscy naukowcy stwierdzili, że za naszymi uprzedzeniami stoją doświadczenia odległych przodków z czasów, kiedy ludzie musieli rywalizować, by zapewnić sobie przetrwanie. Według uczonych stanowi to już obecnie kwestię reakcji biologicznych i da się usunąć poprzez... elektrowstrząsy?

pixabay.com
W branżowym piśmie "Trends in Cognitive Science" uczeni stwierdzili, że to co kiedyś służyło przetrwaniu w obecnych czasach może szkodzić rozwojowi społeczeństwa poprzez eskalację konfliktów oraz dyskryminację. Opublikowano tam informacje dotyczące umiejscowienia w mózgu płaszczyzn, które odpowiadają za myślenie stereotypowe, a także zaproponowano - rzekomo nieinwazyjną - terapię prądem.

Dr Alvaro Pascual-Leone i dr Maddalena Marini w badaniu uprzedzeń zastosowali tzw. „nieinwazyjną stymulację mózgu” - przezczaszkową stymulację magnetyczną i przezczaszkowa stymulację prądem stałym, których zadaniem było zakłócenie niektórych procesów wewnątrzmózgowych.
 


Modulowanie aktywności mózgu (…) może dostarczyć nam istotnych informacji na temat naszych nowoczesnych, coraz bardziej zróżnicowanych społeczności, w przypadku których nasza prymitywna grupowa lojalność może prowadzić do konfliktu z naszymi własnymi standardami równości szans, uczciwości i  sprawiedliwości

- stwierdził Alvaro Pascual-Leone.
 

Żadne interwencje o charakterze behawioralnym, zmierzające do zmiany przekonań społecznych, takie jak trening empatii, nie prowadziły do stałych i długotrwałych skutków...

- uznała Maddalena Martini, twierdząc, że zmiana tych przekonań będzie wymagała konfiguracji procesów biologicznych.
 
Czy to już zapowiedź totalitaryzmu przez duże „T”?


adg

źródło: rmf24.pl
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk w roli Pytii
Od tygodnia dogłębnej analizie podlega przemówienie, które wygłosił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na Łódzkich Igrzyskach Wolności.
avatar
Ryszard
Czarnecki

„Pójdź, Henning-Kloska, ja Cię uczyć każę"....
Wartością z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa jest NATO, jest Pakt Północnoatlantycki i żadne propozycje czy nowe formuły, które się pojawiają, nie mogą wylać dziecka z kąpielą. Nie mogą zaszkodzić, ograniczyć możliwości działania NATO czy zmniejszyć jego aktywność. Dlatego też z pewnym dystansem patrzę na głoszoną i przez prezydenta Macrona, i przez kanclerz Merkel koncepcję wspólnej armii, ponieważ jak znam życie, a w polityce międzynarodowej jednak siedzę od dłuższego czasu, to wiem, że w praktyce politycznej ta koncepcja będzie oznaczała olbrzymią ilość zamówień dla francuskich czy niemieckich firm zbrojeniowych
avatar
.
Rosemann

Roseman: 8 miesięcy czyli w co gra Czarnecki
Nie da się wykluczyć i takiej możliwości, że Czarnecki ma takich nagrań więcej i to, o czym już wiemy to tylko sprytna przygrywka przed dalszym ciągiem. Który nastąpi wiosną i jesienią. Ale to się dopiero okaże.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.