loading
Proszę czekać...
Skąd bierze się dobór czytań na niedzielną liturgię?
Opublikowano dnia 20.10.2018 14:48
Sobór Watykański II (1962-1965) wprowadził do użytku liturgicznego tzw. lekcjonarz, czyli księgę osobną od Mszału, zawierającą teksty - fragmenty Staregi i Nowego Testamentu, psalmy oraz tekst Ewangelii - na każdy dzień roku.

pixabay.com
Czytania w dni powszednich, zawierające: jeden fragment Starego Testamentu lub Nowego Testamentu (z wykluczeniem Ewangelii), psalm responsoryjny oraz Ewangelię, dobrane są w Okresie Zwykłym w cyklu dwuletnim, tzn. takie same na każdy dzień roku liturgicznego Okresu Zwykłego w latach parzystych i w latach nieparzystych.

Inaczej rzecz ma się z czytaniami niedzielnymi. Pierwsze z nich pochodzi ze Starego Testamentu, potem śpiewany jest psalm, następnie czytanie z Nowego Testamentu - fragment listu lub Dziejów Apostolskich - a na końcu odczytywany jest ustęp Ewangelii - Mateusza, Marka, Łukasza lub Jana - przewidzianego przez Kościół na daną niedzielę. Czytania niedzielne zmieniają  się w cyklu trzyletnim, tzw. roku A, B lub C. O ile Ewangelia według św. Jana czytana jest szczególnie w Wielkim Poście i Okresie Wielkanocnym, o tyle tzw. Ewangelie Synoptyczne czytane są ogólnie rzecz biorąc naprzemiennie. W liturgicznym Roku A - najczęściej czytamy św. Mateusza, w Roku B św. Marka a w Roku C na ogół jest to Ewangelia św. Łukasza.

Dla jaśniejszego zrozumienia weźmy np. XXIX Niedzielę Okresu Zwykłego, która w roku liturgicznym 2017/2018, czyli Roku B, nastąpi 21 października 2018. Te same czytania przewidywał Kościół na XXIX Niedzielę Okresu Zwykłego w roku 2015 itd. Warto przypomnieć także, że rok liturgiczny zaczyna się wraz z początkiem Adwentu.

Należy zaznaczyć, że zdecydowanie przewodnią rolę w niedzielnej Liturgii Słowa spełnia Ewangelia, zaś pozostałe czytania dobrane są przez Kościół dla pogłębienia jej rozumienia. Teksty te są w jakimś sensie powiązane z Ewangelią merytorycznie, obrazując albo głębię jej znaczenia, albo rozwój rozumienia jakiegoś zagadnienia na przestrzeni historii zbawienia lub też dla innych powodów wyjaśniających.

Lekcjonarz pierwszą edycję w języku polskim miał w 1972 roku. Drugie jego wydanie nastąpiło w roku 2015.

Księga ta składa się z 9. tomów:
1. Okres Adwentu i Narodzenia Pańskiego;
2. Okres Wielkiego Postu i Wielkanocy;
3-5. Okres Zwykły 1-34. Tydzień;
6. teksty o świętych;
7. teksty na msze obrzędowe;
8. teksty na msze wotywne;
9. teksty na msze pogrzebowe lub msze za zmarłych.


Aleksandra Jakubiak

źródło: wikipedia

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Ryszard
Czarnecki

„Pójdź, Henning-Kloska, ja Cię uczyć każę"....
Wartością z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa jest NATO, jest Pakt Północnoatlantycki i żadne propozycje czy nowe formuły, które się pojawiają, nie mogą wylać dziecka z kąpielą. Nie mogą zaszkodzić, ograniczyć możliwości działania NATO czy zmniejszyć jego aktywność. Dlatego też z pewnym dystansem patrzę na głoszoną i przez prezydenta Macrona, i przez kanclerz Merkel koncepcję wspólnej armii, ponieważ jak znam życie, a w polityce międzynarodowej jednak siedzę od dłuższego czasu, to wiem, że w praktyce politycznej ta koncepcja będzie oznaczała olbrzymią ilość zamówień dla francuskich czy niemieckich firm zbrojeniowych
avatar
.
Rosemann

Roseman: 8 miesięcy czyli w co gra Czarnecki
Nie da się wykluczyć i takiej możliwości, że Czarnecki ma takich nagrań więcej i to, o czym już wiemy to tylko sprytna przygrywka przed dalszym ciągiem. Który nastąpi wiosną i jesienią. Ale to się dopiero okaże.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Jest porozumienie w sprawie Brexitu, ale z brytyjskiego rządu odchodzi aż 5 ministrów
W środę zarówno strona unijna jak i rząd W. Brytanii ogłosili, że jest porozumienie w sprawie uporządkowanego wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej, ale już w czwartek dowiedzieliśmy się, że odchodzi aż 5 ministrów, w tym ten odpowiedzialny za negocjacje Brexitu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.