Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana

Małopolska kultura, Sekcja Muzeów i instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność Region Małopolska nareszcie wypracowała przełom w postrzeganie kultury, a właściwie pracowników instytucji kultury przez władze wojewódzkie - pisze Andrzej Rybicki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
 Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana
/ fot. arch.

Na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pierwszym tematem spotkania był problem niskich wynagrodzeń w małopolskich instytucjach kultury. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Ćwik, przewodniczący Rady, wojewoda małopolski i Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz m. in. przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący i Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

Na wstępie Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność skrótowo przedstawił sytuację pracowników małopolskich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Marszałek woj. Małopolskiego. Podkreślił, że na niskie wynagrodzenia pracowników muzeów, bibliotek czy domów kultury wpływ miał nie tylko brak środków w budżecie ale i błędna polityka poprzedniego Zarządu Województwa, która prawie zupełnie nie zauważała ludzi – pracowników tych instytucji. Kierowanie znacznych środków budżetowych na nowe inwestycje i nie do końca trafione projekty spowodowało daleko posuniętą pauperyzację: muzealników, bibliotekarzy, filharmoników i innych pracowników małopolskiej kultury. „Kultura musi być, a ludzie kultury muszą za coś żyć” to tytuł wystąpienia A. Rybickiego, który najtrafniej odzwierciedla sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy. Przypomniał również szereg akcji protestacyjnych, przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” prowadzonych od 2015 roku pod hasłem Dziady Kultury, miały one unaocznić ówczesnym decydentom trudną sytuację tej grupy zawodowej. Zwrócił również uwagę, że dotychczasowe regulacje wynagrodzeń, nominalnie nie wyglądające dramatycznie, w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu poprawiły sytuację muzealników, bibliotekarzy, animatorów kultury, czy filharmoników, gdzyż ich zarobki plasowały się na samym dnie. Głębokie niedofinansowanie tej grupy pracowników, przez nich samych określane jako dyskryminacja finansowa ludzi kultury, nie została zniwelowana.

W odpowiedzi na wystąpienie Andrzeja Rybickiego Przewodniczący Piotr Ćwik zauważył, że sytuacja ta jest mu znana, a kwestia zaniżonych wynagrodzeń musi być rozwiązana w sposób systemowy. Następnie Marszałek Witold Kozłowski, podkreślił, że ze względu na koniec roku i właściwie dobiegające końca prace nad budżetem na 2019 rok, w obecnej chwili Zarząd Województwa Małopolskiego może podjąć doraźne decyzję, która jedynie tymczasowo poprawi sytuację. Przekazał informację, że Zarząd Województwa małopolskiego postanowił o przekazaniu dotacji w wysokości 3 2. mln (trzy miliony dwieście) zł na nagrody dla pracowników małopolskich instytucji kultury. Dotacje zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku, tak, aby wypłaty mogły być dokonane w grudniu br. Jednocześnie, od początku przyszłego roku zostaną podjęte prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii płacowych w tych instytucjach, co było jednym z dwóch postulatów „Dziadów kultury” artykułowanym od początku protestu tj. od 2015 r. Marszałek poprosił również o czas na analizy i znalezienie najwłaściwszych rozwiązań. Strona związkowa oczywiście wyraziła zrozumienie dla prośby Marszałka i uznała, że jest to ważny, pozytywnie odczytywany element dialogu. „Wykonano właśnie pierwszy krok mający na celu poprawę sytuacji płacowej w naszych instytucjach” stwierdził A. Rybicki. Głos w dyskusji zabrali również Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Danuta Płatek i dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Rada postanowiła przyjąć stanowisko w podsumowaniu którego czytamy:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stoi na stanowisku konieczności zwiększenia nakładów na kulturę, które skutkowałyby istotnym wzrostem wynagrodzeń w instytucjach dla których organizatorem jest Marszałek województwa Małopolskiego. Realizacja musi odbyć się poprzez:

Wyasygnowanie jeszcze w bieżącym roku dodatkowych środków na wynagrodzenia
w instytucjach o najniższych średnich.

Zróżnicowanie wielkości środków w oparciu o średnie wynagrodzenie w danej instytucji oraz niwelacja różnic w zarobkach pracowników na takich samych stanowiskach w różnych instytucjach.

Ustalenie budżetu województwa małopolskiego na 2019 r. z uwzględnienie progresji wynagrodzeń w instytucjach kultury.

Ustanowienie harmonogramu stałych - cyklicznych konsultacji w sprawie wynagrodzeń pomiędzy: organizatorem, kadrą zarządcą poszczególnymi instytucjami i czynnikiem społecznym (związki zawodowe) w celu monitorowania wynagrodzeń.

Powiązania wzrostu wynagrodzeń z oceną aktywności instytucji i jej pracowników.

Przewodniczący Rady Piotr Ćwik, wojewoda małopolski zaproponował przyjęcie Stanowiska Rady w sprawie wynagrodzeń. Zostało przyjęte bez głosów sprzeciwu.



Andrzej Rybicki


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem science - fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana

Małopolska kultura, Sekcja Muzeów i instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność Region Małopolska nareszcie wypracowała przełom w postrzeganie kultury, a właściwie pracowników instytucji kultury przez władze wojewódzkie - pisze Andrzej Rybicki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
 Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana
/ fot. arch.

Na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pierwszym tematem spotkania był problem niskich wynagrodzeń w małopolskich instytucjach kultury. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Ćwik, przewodniczący Rady, wojewoda małopolski i Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz m. in. przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący i Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

Na wstępie Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność skrótowo przedstawił sytuację pracowników małopolskich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Marszałek woj. Małopolskiego. Podkreślił, że na niskie wynagrodzenia pracowników muzeów, bibliotek czy domów kultury wpływ miał nie tylko brak środków w budżecie ale i błędna polityka poprzedniego Zarządu Województwa, która prawie zupełnie nie zauważała ludzi – pracowników tych instytucji. Kierowanie znacznych środków budżetowych na nowe inwestycje i nie do końca trafione projekty spowodowało daleko posuniętą pauperyzację: muzealników, bibliotekarzy, filharmoników i innych pracowników małopolskiej kultury. „Kultura musi być, a ludzie kultury muszą za coś żyć” to tytuł wystąpienia A. Rybickiego, który najtrafniej odzwierciedla sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy. Przypomniał również szereg akcji protestacyjnych, przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” prowadzonych od 2015 roku pod hasłem Dziady Kultury, miały one unaocznić ówczesnym decydentom trudną sytuację tej grupy zawodowej. Zwrócił również uwagę, że dotychczasowe regulacje wynagrodzeń, nominalnie nie wyglądające dramatycznie, w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu poprawiły sytuację muzealników, bibliotekarzy, animatorów kultury, czy filharmoników, gdzyż ich zarobki plasowały się na samym dnie. Głębokie niedofinansowanie tej grupy pracowników, przez nich samych określane jako dyskryminacja finansowa ludzi kultury, nie została zniwelowana.

W odpowiedzi na wystąpienie Andrzeja Rybickiego Przewodniczący Piotr Ćwik zauważył, że sytuacja ta jest mu znana, a kwestia zaniżonych wynagrodzeń musi być rozwiązana w sposób systemowy. Następnie Marszałek Witold Kozłowski, podkreślił, że ze względu na koniec roku i właściwie dobiegające końca prace nad budżetem na 2019 rok, w obecnej chwili Zarząd Województwa Małopolskiego może podjąć doraźne decyzję, która jedynie tymczasowo poprawi sytuację. Przekazał informację, że Zarząd Województwa małopolskiego postanowił o przekazaniu dotacji w wysokości 3 2. mln (trzy miliony dwieście) zł na nagrody dla pracowników małopolskich instytucji kultury. Dotacje zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku, tak, aby wypłaty mogły być dokonane w grudniu br. Jednocześnie, od początku przyszłego roku zostaną podjęte prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii płacowych w tych instytucjach, co było jednym z dwóch postulatów „Dziadów kultury” artykułowanym od początku protestu tj. od 2015 r. Marszałek poprosił również o czas na analizy i znalezienie najwłaściwszych rozwiązań. Strona związkowa oczywiście wyraziła zrozumienie dla prośby Marszałka i uznała, że jest to ważny, pozytywnie odczytywany element dialogu. „Wykonano właśnie pierwszy krok mający na celu poprawę sytuacji płacowej w naszych instytucjach” stwierdził A. Rybicki. Głos w dyskusji zabrali również Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Danuta Płatek i dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Rada postanowiła przyjąć stanowisko w podsumowaniu którego czytamy:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stoi na stanowisku konieczności zwiększenia nakładów na kulturę, które skutkowałyby istotnym wzrostem wynagrodzeń w instytucjach dla których organizatorem jest Marszałek województwa Małopolskiego. Realizacja musi odbyć się poprzez:

Wyasygnowanie jeszcze w bieżącym roku dodatkowych środków na wynagrodzenia
w instytucjach o najniższych średnich.

Zróżnicowanie wielkości środków w oparciu o średnie wynagrodzenie w danej instytucji oraz niwelacja różnic w zarobkach pracowników na takich samych stanowiskach w różnych instytucjach.

Ustalenie budżetu województwa małopolskiego na 2019 r. z uwzględnienie progresji wynagrodzeń w instytucjach kultury.

Ustanowienie harmonogramu stałych - cyklicznych konsultacji w sprawie wynagrodzeń pomiędzy: organizatorem, kadrą zarządcą poszczególnymi instytucjami i czynnikiem społecznym (związki zawodowe) w celu monitorowania wynagrodzeń.

Powiązania wzrostu wynagrodzeń z oceną aktywności instytucji i jej pracowników.

Przewodniczący Rady Piotr Ćwik, wojewoda małopolski zaproponował przyjęcie Stanowiska Rady w sprawie wynagrodzeń. Zostało przyjęte bez głosów sprzeciwu.



Andrzej Rybicki



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe