loading
Proszę czekać...
Bronisław Wildstein: Jak sędziowie, którzy służyli tamtemu systemowi mieli budować państwo prawa?
Opublikowano dnia 30.12.2016 11:00
- Bardzo często mówiłem, że to co zrobiono z polskim wymiarem sprawiedliwości w 1989 roku było przyczyną jednej z naszych największych, podstawowych bolączek. Polska stała się nie państwem prawa, ale państwem prawników. - komentuje sprawę przeszukania 7 sądów przez CBA publicysta Bronisław Wildstein dla portalu fronda.pl.

Youtube.com
W środę w siedmiu sądach w kraju CBA, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, przeprowadziło przeszukania. Mają one związek ze śledztwem dotyczącym przywłaszczenia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie ponad 10 mln zł.
 

Przetransportowaliśmy przy Okrągłym Stole całość korpusu sędziowskiego do nowej rzeczywistości. Zakładając, że nie mogą być odwoływani ze względów politycznych, de facto wszyscy musieli pozostać na swoich stanowiskach. Przypominam, że w prawdzie zasada nieodwoływalności sędziów jest istotną zdobyczą praworządności zachodniej, ale ona musi funkcjonować w całości. Pierwszą bowiem częścią tej zasady musi być powoływanie sędziów zgodnie z zasadami państwa prawa. Stwierdzenie, że PRL był państwem prawa jest żartem i wszyscy to wiedzą, łącznie z sędziami, którzy to często podkreślali.

- podkreśla Wildstein.

Jego zdanie to było przyczyną powoływania na stanowiska sedziów niewłaściwych i niemerytorycznych osób.
 

Większość tych sędziów, choć nie wszyscy, bo wśród nich znajdowali się przyzwoici ludzie, była podporządkowana, użyteczna, oraz akceptująca system totalitarny. Spełniali rolę funkcjonariuszy tego systemu. Potem Ci sami ludzie mają stać się reprezentantami państwa prawa i budować państwo prawa według zupełnie odmiennych standardów. To oczywiście nie mogło dobrze funkcjonować i efekty mamy tego do dziś.


- powiedział dziennikarz.

Wildstein krytykuje też absolutną autonomię, którą dano w Polsce sędziom i uważa, że ci sędziowie, którzy dominują w polskim wymiarze sprawiedliwości, są niestety dziedzicami tamtej niechlubnej tradycji.
 

Ciągle słyszymy, że największym osiągnięciem polskiego wymiaru sprawiedliwości jest niezawisłość sędziów. Moja odpowiedź na to jest następująca: Niezawisłość sędziów nie jest celem, a środkiem do uzyskania sprawiedliwego państwa. Tymczasem w Polsce nie mamy sprawiedliwego państwa. Mamy ogromne problemy z tym jak funkcjonuje ta korporacja.

I przypomina, że żaden z sędziów PRL, szczególnie z okresu stanu wojennego nie został pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej, mimo wydawania skandalicznych wyroków na zamówienie władz totalitarnych.

Ci ludzie nadal sądzili w III RP i nikt ich nie odwoływał. Fakt, że to się stało pokazuje mentalność tych ludzi. Ci ludzie, którzy pozwolili funkcjonować tym sędziom nadal są w wymiarze sprawiedliwości.

Źródło: Fronda.pl
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Ból…
Gdyby nie inicjatywa władz, mielibyśmy dziś na pierwszych stronach polskich i zagranicznych gazet prawdziwe a nie kadrowane z wielkim wysiłkiem pracowników Agory gorszące sceny z Warszawy. I mielibyśmy wielkiego kaca, że daliśmy sobie zepsuć święto, które raz tylko dane nam było przeżywać. I to tylko, że na to nie pozwolono powinno być dla nas ważne.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk wysoko zawiesza poprzeczkę
Nie odnoszę się do treści przemówień Tuska, lecz wyłącznie do retoryki i erystyki, którymi znakomicie włada.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Największa demokracja świata
Świat stał się globalną wioską, to prawda, ale interesy narodowe i państwowe wciąż są głównym drogowskazem i punktem odniesienia. Globalizacja polityki międzynarodowej nie polega na tym, że poszczególne kraje przestają mieć interesy czy że je grzecznie przekazują organizacjom międzynarodowym, tylko na tym, że owe interesy stają się przedmiotem rozgrywek globalnych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.