loading
Proszę czekać...
Andrzej Kołodziejski: Małpi Gaj
Opublikowano dnia 31.12.2016 11:42
Na temat tzw. okupacji Sejmu zostało już wszystko powiedziane w kontekście samego zajścia i przebywania na Sali plenarnej, poszczególnych posłów opozycji totalnej.

screen YouTube
Jednak temat ten jest znacznie poważniejszy niż nam się wydaje, otóż w dojrzałej demokracji opozycja spełnia bardzo ważną i pożyteczną funkcję, która powinna polegać na wnikliwej recenzji projektów rządowych, szukaniu słabych punktów, czy po prostu proponowaniu alternatywnych rozwiązań. Zdrowa rywalizacji w życiu parlamentarnym powinna właśnie na ty polegać.
Niestety w przypadku części obecnej opozycji sejmowej mamy do czynienia raczej z małpim gajem, niż z merytoryczną opozycją, ponieważ inaczej tego nie można nazywać, bieganie po sali plenarnej i robienie sobie selfie, grzebanie w cudzych rzeczach czy wokalne wygłupy pani Poseł Muchy-nawiasem mówiąc to słoń nadepnął na ucho byłej Pani Minister Sportu. Jednak cały ten stan, który ma trwać do wznowienia obrad sejmu, ma bardzo szkodliwy wymiar dla parlamentaryzmu polskiego i społecznego odbioru pracy parlamentarzystów, a należy pamiętać, że w wielu badaniach zaufania do poszczególnych grup zawodowych posłowie plasują się na szarym końcu. Obawiam się, że ten stan rzeczy nie zmieni się w najbliższym czasie, co może w konsekwencji doprowadzić do sytuacji, w której alternatywne pomysły, będą tak niskich lotów jak ten cyrk urządzony w ostatnim czasie przez grupę posłów.
W tym miejscu nasuwa się pytanie, kto taką opozycje może zastąpić w przestrzeni publicznej?
Zaczynam odnosić wrażenie,że tylko centrale związkowe w tej chwili posiadają największy potencjał do recenzowania propozycji rządowych, poprzez Radę Dialogu Społecznego, oby wykorzystały ten moment bardzo mądrze i roztropnie.
Duże zaskoczenie również budzi fakt, że w całą tą intrygę z okupacją Sejmu, dał się uwikłać przywódca największej partii opozycyjnej Grzegorz Schetyna, który sam przez wiele lat znajdował się w wewnętrznej opozycji wobec ówczesnego szefa Donalda Tuska. Nie chce mi się wierzyć, że podobnie wyglądała działalność opozycyjna wewnątrz klubu PO.
Może to zbyt daleko idące porównanie, ale zaryzykuję – małpie zabrano banana i wygląda na to, że długo tego banan może nie odzyskać.

https://twitter.com/a_kolodziejski  
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
"Nie chcę doganiać Zachodu,
chcę go PRZEGONIĆ!"

Rozmowa z Mateuszem Morawieckim

"Reforma edukacji, czyli co?"
Wyjaśniamy, kiedy i jak uczniowie
zaczną edukację w nowym liceum
lub szkole branżowej

"Rodzicielskie za i przeciw"
Reforma edukacji wywołuje ogromne emocje.
Jedni rodzice boją się rewolucji w oświacie,
inni z utęsknieniem czekają na zmiany.

Z cyklu porady prawne:
"Uprawnienia i obowiązki spadkobiercy"

e-Wydanie Tygodnika Solidarność nr 3 / 2017 już dostępne
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl odwiedza miasteczko namiotowe pod SN im. Miernika
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Rozdzielenie płatności w podatku VAT, panaceum na wyłudzenia
Według informacji pochodzących z ministerstwa finansów, resort zdecydował, że będzie dążył do wprowadzenia rozwiązania, które ostatecznie ma położyć kres masowym wyłudzeniom podatku VAT.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Spiseg czyli apel o bratnią pomoc
Nie mam złudzeń, że źródłem zamieszania wokół rzekomego apelu o interwencję z zewnatrz jest nieodparta słoność partii Petru by w nasze sprawy wmieszać czynniki zewnętrzne i za ich sprawą zmienić układ władzy. Ale przebieranie .Nowoczesnej nogami za „bratnią pomocą” to za mało, by słowa z apelu do Kuchcińskiego nazywać „apelem o bratnia pomoc”. Zatem jeśli uznać, że był jakiś spisek, dotyczył on czegoś mniej niegodziwego.
avatar
Wiktor
Furman

Wiktor Furman: PO i Nowoczesna szykowały donos i chciały interwencji przeciw Polsce
Taką informację podał wczoraj tygodnik ‘’Do Rzeczy’’, w spotkaniu uczestniczyli Grzegorz Schetyna (PO), Ryszard Petru (Nowoczesna), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz posłowie Kukiz’15 – Sylwester Chruszcz i Agnieszka Ścigaj.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.