loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Niezwykłe odkrycie w Turcji. Zidentyfikowano szczątki pradziadka "Inki"
Opublikowano dnia 22.05.2017 15:38
Szczątki podpułkownika Karola Rzepeckiego, pradziadka Danuty Siedzikówny ps. Inka zostały odnalezione i zidentyfikowane na wschodzie Turcji.

Wikipedia [licencja: CC BY-SA 3.0]
Niezwykłego znaleziska dokonano w Ardagan na terenie, gdzie niegdyś znajdował się cmentarz katolicki. Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej powołując się na portal Gazeta.ru wyjaśnia, że zidentyfikowano doskonale zachowane ciało rosyjskiego oficera, który został pochowany w 1894 roku.

"Początkowo ogłoszono, że to zwłoki rosyjskiego generała Hejmana. Rosjanie wysłali na miejsce Olega Czestiakowa, specjalistę z rosyjskiego wojenno-historycznego archiwum, by ekshumował i zidentyfikował ciało. Z rozmowy dziennikarza „Gazety.ru” z Czestiakowem wynika jednak, że to nie Hejmann, ale podpułkownik Karol Rzepecki" - czytamy na stronie gdańskiego IPN-u.


Podpułkownik Karol Karolewicz Rzepecki jest pradziadkiem Danuty Siedzikówny  ps. Inka.  W artykule, na który powołuje się IPN Rosjanie wskazali, że Rzepecki był katolikiem, który nie miał świadomości, że jego prawnuczka w przyszłości będzie bohaterką polskiego podziemia.

"W artykule mowa jest o dwóch córkach pradziadka: Marii i Helenie. Helena była autorką pamiętnika, publikowanego we fragmentach w „Biuletynie IPN” nr 1/2017" - dodano na gdansk.ipn.gov.pl.
 


IK
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Plastynowanie gotówkowe
Przyglądam się młodym, interesująco inteligentnym, pracowitym inaczej kandydatom z wybitnie zasłużonej partii. O którą chodzi? Proszę odgadnąć. Przyglądam się bardzo dokładnie, a jak tak się przyglądam, to zauważam zadziwiające podobieństwo między nimi. Od Szczecina po Gdańsk, od Wrocławia po Inowrocław, od miasteczka po aglomerację. Jest coś, co ich wszystkich łączy. Co to takiego?
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

19-20 czerwca 1574 r. - ucieczka króla Henryka Walezego z Polski
444 lata temu, w nocy z 19 na 20 czerwca 1574 r., król Polski Henryk z rodu Walezjuszy zbiegł ze stołecznego Krakowa i wraz z kilkoma zaufanymi osobami uciekł do rodzinnej Francji, by objąć tron po zmarłym bracie Karolu IX.
avatar
Portal
Stoczniowy

[Wywiad] Konrad Konefał: PGZ Stocznia Wojenna szuka 150 pracowników i liczy na nowe kontrakty
– Jeżeli pozyskamy kontrakty w takim kształcie, do jakiego dążymy, będziemy potrzebowali nawet 150 nowych pracowników w drugim półroczu tego roku. Poszukujemy głównie pracowników produkcyjnych o różnych specjalnościach stoczniowych. Chcemy również uzupełnić wakaty na stanowiskach projektantów i technologów. Szeroko zakrojoną rekrutację zaczynamy z końcem czerwca – mówi prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej Konrad Konefał w rozmowie z Portalem Stoczniowym.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.