loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Niezwykłe odkrycie w Turcji. Zidentyfikowano szczątki pradziadka "Inki"
Opublikowano dnia 22.05.2017 15:38
Szczątki podpułkownika Karola Rzepeckiego, pradziadka Danuty Siedzikówny ps. Inka zostały odnalezione i zidentyfikowane na wschodzie Turcji.

Wikipedia [licencja: CC BY-SA 3.0]
Niezwykłego znaleziska dokonano w Ardagan na terenie, gdzie niegdyś znajdował się cmentarz katolicki. Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej powołując się na portal Gazeta.ru wyjaśnia, że zidentyfikowano doskonale zachowane ciało rosyjskiego oficera, który został pochowany w 1894 roku.

"Początkowo ogłoszono, że to zwłoki rosyjskiego generała Hejmana. Rosjanie wysłali na miejsce Olega Czestiakowa, specjalistę z rosyjskiego wojenno-historycznego archiwum, by ekshumował i zidentyfikował ciało. Z rozmowy dziennikarza „Gazety.ru” z Czestiakowem wynika jednak, że to nie Hejmann, ale podpułkownik Karol Rzepecki" - czytamy na stronie gdańskiego IPN-u.


Podpułkownik Karol Karolewicz Rzepecki jest pradziadkiem Danuty Siedzikówny  ps. Inka.  W artykule, na który powołuje się IPN Rosjanie wskazali, że Rzepecki był katolikiem, który nie miał świadomości, że jego prawnuczka w przyszłości będzie bohaterką polskiego podziemia.

"W artykule mowa jest o dwóch córkach pradziadka: Marii i Helenie. Helena była autorką pamiętnika, publikowanego we fragmentach w „Biuletynie IPN” nr 1/2017" - dodano na gdansk.ipn.gov.pl.
 


IK
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Poderżnął gardło partnerce na ostatniej randce, bo kobieta postanowiła odejść
Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi Z., który podciął gardło swej partnerce, bo ta postanowiła się z nim rozstać. Ofiara na szczęście przeżyła, a mężczyzna odpowiadać będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach za usiłowanie zabójstwa. 
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Bolszewicy – kumple Hitlera
17 września 1939 r. – Bolszewia zaatakowała Polskę. Jak do tego doszło? Pakt o nieagresji podpisany 25 lipca 1932 r. okazał się pustym gestem. Stalin, przywódca pogańskiego komunizmu, dbał o pozory. Jeszcze w listopadzie 1938 r. potwierdzono ważność wcześniej zawartych traktatów. Mało tego, dodatkowo zadeklarowano poszerzenie kontaktów gospodarczych. Fotki można było zrobić, prasa miała o czym pisać.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.