Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w Polsce

O organizację szczytu klimatycznego ONZ ubiegały się dwa miasta – Katowice i Gdańsk. Zgodnie z obowiązującymi zasadami ONZ, pracownicy Sekretariatu UNFCCC odbyli misję techniczną do obu miast, podczas której ocenili obie propozycje. Odwiedzili proponowane obiekty konferencyjne, hotele, odbyli rozmowy z władzami miast i regionów oraz zapoznali się z dostępną infrastrukturą komunikacyjną. W ramach podsumowania misji, przedstawili raport.
Galiniak Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w Polsce
Galiniak / CC BY-SA 3.0 wikipedia.org

Raport stwierdził, że oba miasta posiadają potencjał pozwalający na zorganizowanie w nich konferencji – COP24. Ponadto wskazał na mocne i słabsze strony obu lokalizacji. Ocenie poddano centra konferencyjne i wystawiennicze, w tym zakres koniecznej rozbudowy z wykorzystaniem tzw. „struktur tymczasowych” tzw. lekkich pawilonów budowanych wyłącznie na potrzeby COP24, czas dojazdu do Centrum Konferencyjnego z hoteli, sieć transportu lotniczego, dojazd z lotnisk itd. Dokonana przez Ministerstwo Środowiska szczegółowa analiza wniosków z raportu misji technicznej Sekretariatu, obejmowała także warunki pogodowe w grudniu (możliwe spadki temperatur, opady śniegu i związana z tym konieczność zapewnienia ogrzewania pawilonów tymczasowych), logistykę dojazdów do centrum konferencyjnego oraz aspekty zapewnienia bezpieczeństwa konferencji i jej uczestników. Ponadto wzięto pod uwagę koszty organizacji wydarzenia.

„Władze obu miast wykazały bardzo dobre przygotowanie organizacyjne do przyjęcia delegatów, uczestników spotkania wysokiego szczebla – szefów państw, rządów, ministrów, a także przedstawicieli mediów i obserwatorów. W wyniku wszechstronnej analizy zapadła decyzja o wyborze Katowic jako gospodarza tego prestiżowego wydarzenia” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Minister Środowiska wyraził uznanie i wdzięczność Prezydentom miast i wszystkim osobom, które brały udział w przygotowaniach i prezentacji walorów Gdańska oraz Katowic misji ONZ.

Czwarta w historii prezydencja Polski w konwencji klimatycznej obejmie okres od końca 2018 do końca 2019 roku. Przypadnie więc na czas przygotowania i przyjęcia ram prawnych wdrażających Porozumienie paryskie, a także konkretnych polityk i działań na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętych przez Narody Zjednoczone we wrześniu 2015 roku. Ma to zapewnić niskoemisyjny rozwój odpornych na zmiany klimatu gospodarek we wszystkich krajach. Zgodne z Porozumieniem paryskim, działania klimatyczne powinny uwzględniać relacje między wszystkimi elementami systemu klimatycznego – atmosferą, geosferą, hydrosferą i biosferą, przyczyniając się m.in. do zwalczania ubóstwa i likwidacji głodu. Polska podczas szczytu klimatycznego będzie chciała pokazać, jak dzięki innowacjom osiągnąć neutralność emisyjną gazów cieplarnianych – równowagę między emisją CO2, a jego pochłanianiem przez gleby czy lasy.

Region Europy Wschodniej osiągnął znaczące redukcje emisji gazów cieplarnianych dzięki zmianom politycznym i transformacji gospodarczej. Ograniczenie emisji było również wynikiem pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy, gleby i pozostałe ekosystemy. Zrównoważona gospodarka leśna i rolnictwo przyczynia się do poprawy jakości środowiska. Warto w tym miejscy podkreślić, że Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, w którym lasy zajmują ponad 40% jego powierzchni.

„Polska pragnie wykorzystać swoją prezydencję podczas COP do przedstawienia polityki klimatycznej jako narzędzia zrównoważonego rozwoju. Cały region Górnego Śląska i Zagłębia jest bardzo ważnym przykładem tego, co można osiągnąć dzięki konsekwentnej polityce zrównoważonego rozwoju i transformacji gospodarczej” – podkreślił minister Jan Szyszko.

Jeszcze 25 lat temu symbolem Katowic były fabryczne kominy. Dzisiaj symbolem miasta jest strefa kultury, z jednym z najnowocześniejszym w Polsce centrum kongresowym (Międzynarodowe Centrum Kongresowe), Muzeum Śląskim i jedną z najlepszych i najpiękniejszych sal koncertowych na świecie – siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowice jako pierwsze miasto w tej części Europy zostało nagrodzone prestiżowym tytułem „Miasta Kreatywnego UNESCO jako Miasta Muzyki” i tym samym dołączyły do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Katowice są stolicą i centrum gospodarczym regionu, a od 1 stycznia 2018 r. staną się oficjalnie sercem całej śląsko-zagłębiowskiej metropolii. Katowice są jednym z symboli rozwoju i sukcesu gospodarczego Polski. Są miastem z aspiracjami do bycia liderem innowacji i nowych technologii. Realizowana konsekwentnie od 25 lat zrównoważona transformacja może być inspiracją i stanowić wzór dla innych. Katowice i cały region przebyły długą drogę przemian bez większych niepokojów społecznych. Podobnie jak niemieckie Zagłębie Ruhry, Śląsk i Zagłębie stają się regionem nauki, innowacji, nowoczesnego przemysłu, przy malejącym znaczeniu gospodarczym i społecznym tradycyjnie kojarzonych z regionem sektorów górnictwa i energochłonnego przemysłu ciężkiego.

Katowice to miasto z tradycjami, bogatą kulturą i historią, w tym związaną z walką o odzyskanie niepodległości naszego kraju po I Wojnie Światowej. Zasługuje to na szczególne podkreślenie w 2018 roku, kiedy to Polska będzie obchodzić stulecie odrodzenia swojej państwowości.

Przez ostatnie lata Katowice dokonały wielkich zmian, dzięki którym poprawia się jakość powietrza, stan środowiska naturalnego, a dzięki temu również jakość życia mieszkańców. Dzisiejsze Katowice, to nowoczesna metropolia, pełna nowych, zrównoważonych inwestycji, miasto z bogatym doświadczeniem w corocznym organizowaniu wydarzeń masowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w których uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach powstało na terenie dawnej kopalni. Kontekst miejsca doskonale pasuje do wydarzenia. Transformacja na przestrzeni ostatnich lat pokazuje, jak wiele ten region zrobił dla poprawy klimatu.

Katowice posiadają odpowiednią sieć transportu publicznego i bazę hotelową. Dwa międzynarodowe lotniska – w Katowicach oraz w Krakowie zapewniają możliwość łatwego dotarcia z niemal całego świata poprzez lotniska w Warszawie, Frankfurcie, Paryżu, Amsterdamie, Chicago, Brukseli, czy Monachium.

Należy także podkreślić ogromne poparcie władz regionu, a także społeczności lokalnej i organizacji społecznych dla organizacji w 2018 r. szczytu klimatycznego ONZ właśnie w Katowicach.

#REKLAMA_POZIOMA#
Źródło mos.gov.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Meghan będzie wściekła. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
"Meghan będzie wściekła". Burza w Pałacu Buckingham

Media obiegły informacje dotyczące Królowej Camilii. Arystokratka po tym, jak jej mąż król Karol III poważnie zachorował, przejęła wiele jego obowiązków. Okazuje się, że królowa wbiła ostatnio szpilkę księżnej Meghan. Co takiego się wydarzyło?

z ostatniej chwili
Co obejmuje ochrona prawa własności intelektualnej w Polsce?

Prawo własności intelektualnej obejmuje szeroki zakres praw i regulacji, które odnoszą się do działalności twórczej, zarówno w dziedzinie artystycznej, naukowej, jak i przemysłowej. W Polsce system ochrony własności intelektualnej opiera się na kilku kluczowych filarach, które obejmują m.in. prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz ochronę strategii przedsiębiorca. W niniejszym artykule przyjrzymy się każdemu z tych elementów, analizując ich znaczenie oraz sposób, w jaki są chronione przez polskie prawo.

Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną” z ostatniej chwili
Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną”

– Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną, szanującą prawa innych narodów do samostanowienia, Rosją, którą uosabia zamordowany Aleksiej Nawalny i inni więźniowie sumienia – oświadczył w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

Łukaszenka uderza w Polskę: Widzieliście, jak oni bronią granicy z ostatniej chwili
Łukaszenka uderza w Polskę: "Widzieliście, jak oni bronią granicy"

Podczas swojego wystąpienia przed Ogólnobiałoruskim Zgromadzeniem Ludowym, Aleksandr Łukaszenka wygłosił szereg kontrowersyjnych oskarżeń w kierunku Polski. W swojej półtoragodzinnej przemowie skupił się głównie na atakowaniu państw Zachodu, a zwłaszcza Polski. To nie pierwszy raz, kiedy polityk w negatywnym tonie podsumował nasz kraj.

Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia z ostatniej chwili
Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia

Media spekulują, kto stanie na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas stojący na czele ministerstwa Marcin Kierwiński będzie kandydatem KO do Parlamentu Europejskiego z list obejmujących Mazowsze.

Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar – podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.

Wiceszef MSZ Rosji grozi Polsce: „Będzie jednym z priorytetowych celów” z ostatniej chwili
Wiceszef MSZ Rosji grozi Polsce: „Będzie jednym z priorytetowych celów”

– Jeżeli w Polsce zostanie rozmieszczona broń nuklearna NATO, to broń ta stanie się dla Rosji jednym z priorytetowych celów – powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, cytowany w czwartek przez agencję Reutera za lokalnymi mediami.

Cimoszewicz oskarżony o potrącenie rowerzystki. Nowe informacje z ostatniej chwili
Cimoszewicz oskarżony o potrącenie rowerzystki. Nowe informacje

Sąd Rejonowy w Hajnówce (Podlaskie) podjął decyzję o zasięgnięciu uzupełniającej opinii biegłych, którzy przygotowywali ekspertyzy w śledztwie dotyczącym potrącenia rowerzystki przez europosła, byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza – dowiedziała się PAP w sądzie.

Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy

Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny w sprawie dwóch młodych mężczyzn skazanych za rozbój i pobicie obywateli Szwecji. Jednym z nich był wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. odbywa karę 4 lat więzienia.

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi? z ostatniej chwili
PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi?

Europarlament przyjął w środę przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE. Jeśli zatwierdzi je Rada UE, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

REKLAMA

Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w Polsce

O organizację szczytu klimatycznego ONZ ubiegały się dwa miasta – Katowice i Gdańsk. Zgodnie z obowiązującymi zasadami ONZ, pracownicy Sekretariatu UNFCCC odbyli misję techniczną do obu miast, podczas której ocenili obie propozycje. Odwiedzili proponowane obiekty konferencyjne, hotele, odbyli rozmowy z władzami miast i regionów oraz zapoznali się z dostępną infrastrukturą komunikacyjną. W ramach podsumowania misji, przedstawili raport.
Galiniak Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w Polsce
Galiniak / CC BY-SA 3.0 wikipedia.org

Raport stwierdził, że oba miasta posiadają potencjał pozwalający na zorganizowanie w nich konferencji – COP24. Ponadto wskazał na mocne i słabsze strony obu lokalizacji. Ocenie poddano centra konferencyjne i wystawiennicze, w tym zakres koniecznej rozbudowy z wykorzystaniem tzw. „struktur tymczasowych” tzw. lekkich pawilonów budowanych wyłącznie na potrzeby COP24, czas dojazdu do Centrum Konferencyjnego z hoteli, sieć transportu lotniczego, dojazd z lotnisk itd. Dokonana przez Ministerstwo Środowiska szczegółowa analiza wniosków z raportu misji technicznej Sekretariatu, obejmowała także warunki pogodowe w grudniu (możliwe spadki temperatur, opady śniegu i związana z tym konieczność zapewnienia ogrzewania pawilonów tymczasowych), logistykę dojazdów do centrum konferencyjnego oraz aspekty zapewnienia bezpieczeństwa konferencji i jej uczestników. Ponadto wzięto pod uwagę koszty organizacji wydarzenia.

„Władze obu miast wykazały bardzo dobre przygotowanie organizacyjne do przyjęcia delegatów, uczestników spotkania wysokiego szczebla – szefów państw, rządów, ministrów, a także przedstawicieli mediów i obserwatorów. W wyniku wszechstronnej analizy zapadła decyzja o wyborze Katowic jako gospodarza tego prestiżowego wydarzenia” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Minister Środowiska wyraził uznanie i wdzięczność Prezydentom miast i wszystkim osobom, które brały udział w przygotowaniach i prezentacji walorów Gdańska oraz Katowic misji ONZ.

Czwarta w historii prezydencja Polski w konwencji klimatycznej obejmie okres od końca 2018 do końca 2019 roku. Przypadnie więc na czas przygotowania i przyjęcia ram prawnych wdrażających Porozumienie paryskie, a także konkretnych polityk i działań na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętych przez Narody Zjednoczone we wrześniu 2015 roku. Ma to zapewnić niskoemisyjny rozwój odpornych na zmiany klimatu gospodarek we wszystkich krajach. Zgodne z Porozumieniem paryskim, działania klimatyczne powinny uwzględniać relacje między wszystkimi elementami systemu klimatycznego – atmosferą, geosferą, hydrosferą i biosferą, przyczyniając się m.in. do zwalczania ubóstwa i likwidacji głodu. Polska podczas szczytu klimatycznego będzie chciała pokazać, jak dzięki innowacjom osiągnąć neutralność emisyjną gazów cieplarnianych – równowagę między emisją CO2, a jego pochłanianiem przez gleby czy lasy.

Region Europy Wschodniej osiągnął znaczące redukcje emisji gazów cieplarnianych dzięki zmianom politycznym i transformacji gospodarczej. Ograniczenie emisji było również wynikiem pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy, gleby i pozostałe ekosystemy. Zrównoważona gospodarka leśna i rolnictwo przyczynia się do poprawy jakości środowiska. Warto w tym miejscy podkreślić, że Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, w którym lasy zajmują ponad 40% jego powierzchni.

„Polska pragnie wykorzystać swoją prezydencję podczas COP do przedstawienia polityki klimatycznej jako narzędzia zrównoważonego rozwoju. Cały region Górnego Śląska i Zagłębia jest bardzo ważnym przykładem tego, co można osiągnąć dzięki konsekwentnej polityce zrównoważonego rozwoju i transformacji gospodarczej” – podkreślił minister Jan Szyszko.

Jeszcze 25 lat temu symbolem Katowic były fabryczne kominy. Dzisiaj symbolem miasta jest strefa kultury, z jednym z najnowocześniejszym w Polsce centrum kongresowym (Międzynarodowe Centrum Kongresowe), Muzeum Śląskim i jedną z najlepszych i najpiękniejszych sal koncertowych na świecie – siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowice jako pierwsze miasto w tej części Europy zostało nagrodzone prestiżowym tytułem „Miasta Kreatywnego UNESCO jako Miasta Muzyki” i tym samym dołączyły do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Katowice są stolicą i centrum gospodarczym regionu, a od 1 stycznia 2018 r. staną się oficjalnie sercem całej śląsko-zagłębiowskiej metropolii. Katowice są jednym z symboli rozwoju i sukcesu gospodarczego Polski. Są miastem z aspiracjami do bycia liderem innowacji i nowych technologii. Realizowana konsekwentnie od 25 lat zrównoważona transformacja może być inspiracją i stanowić wzór dla innych. Katowice i cały region przebyły długą drogę przemian bez większych niepokojów społecznych. Podobnie jak niemieckie Zagłębie Ruhry, Śląsk i Zagłębie stają się regionem nauki, innowacji, nowoczesnego przemysłu, przy malejącym znaczeniu gospodarczym i społecznym tradycyjnie kojarzonych z regionem sektorów górnictwa i energochłonnego przemysłu ciężkiego.

Katowice to miasto z tradycjami, bogatą kulturą i historią, w tym związaną z walką o odzyskanie niepodległości naszego kraju po I Wojnie Światowej. Zasługuje to na szczególne podkreślenie w 2018 roku, kiedy to Polska będzie obchodzić stulecie odrodzenia swojej państwowości.

Przez ostatnie lata Katowice dokonały wielkich zmian, dzięki którym poprawia się jakość powietrza, stan środowiska naturalnego, a dzięki temu również jakość życia mieszkańców. Dzisiejsze Katowice, to nowoczesna metropolia, pełna nowych, zrównoważonych inwestycji, miasto z bogatym doświadczeniem w corocznym organizowaniu wydarzeń masowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w których uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach powstało na terenie dawnej kopalni. Kontekst miejsca doskonale pasuje do wydarzenia. Transformacja na przestrzeni ostatnich lat pokazuje, jak wiele ten region zrobił dla poprawy klimatu.

Katowice posiadają odpowiednią sieć transportu publicznego i bazę hotelową. Dwa międzynarodowe lotniska – w Katowicach oraz w Krakowie zapewniają możliwość łatwego dotarcia z niemal całego świata poprzez lotniska w Warszawie, Frankfurcie, Paryżu, Amsterdamie, Chicago, Brukseli, czy Monachium.

Należy także podkreślić ogromne poparcie władz regionu, a także społeczności lokalnej i organizacji społecznych dla organizacji w 2018 r. szczytu klimatycznego ONZ właśnie w Katowicach.

#REKLAMA_POZIOMA#
Źródło mos.gov.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe