5. PKO Półmaraton Solidarności wizytówką Lubelszczyzny

3 czerwca br. na trasie Lublin-Świdnik wystartował długo wyczekiwany 5. PKO Półmaraton Solidarności. W pełnych emocji zawodach wzięło udział blisko 700 uczestników z kilku państw. Rekordowa liczba osób w tegorocznej rywalizacji wskazuje na wzrost popularności festiwalu biegowego w Lublinie. Tego samego dnia odbył się również jubileuszowy 25. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” a w jego ramach biegi ulicami Lublina na dystansie 3000 m, Bieg Młodzików, Bieg Krasnali i Pierwsza Lubelska Sztafeta Rodzina z Bocianem. Największa masowa impreza sportowa w mieście wpisała się w obchody 700 – lecia nadania praw miejskich Lublinowi.
 5. PKO Półmaraton Solidarności wizytówką Lubelszczyzny
/ fot. solidarnosc.org.pl

Zawodnicy 5. PKO Półmaratonu Solidarności wystartowali, po dynamicznej rozgrzewce, o godz. 9.00, sprzed historycznej bramy głównej WSK PZL Świdnik. To tutaj w lipcu 1980 roku robotnicy Świdnika wstali z kolan i skutecznie przeciwstawili się władzy komunistycznej PRL-u. Wielu zawodników biegło w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność pamiątkowej, niebieskiej koszulce z akcentami miasta Lublin i hasłem biegu: ”W ślad za historią”. Dokładny pomiar czasu zapewniał każdemu chip przy numerze startowym. Organizatorzy przygotowali dla biegaczy pakiet startowy, zawierający m.in. napoje orzeźwiające, batonik i czapkę, co przełożyło się na komfort miłośników długich biegów.

Warto zaznaczyć, że 5. PKO Półmaraton Solidarności miał charakter międzynarodowy. W jego szeregach stanęli wybitni medaliści. Do ścisłej czołówki należeli Kenijczycy. Do rywalizacji stanęły również znane zawodniczki z Czech i Ukrainy. Nie zabrakło też doskonałych zawodników z naszego kraju miedzy innymi: Dominiki Nowakowskiej i Pawła Ochala. Oboje mocno deptali po piętach Kenijczykom. Meta półmaratonu, odmiennie niż w ubiegłym roku, mieściła się w przestronnej hali Targów Lublin, gdzie również nasz partner zorganizował Sport Festival. Po dobiegnięciu na metę, w scenicznej aranżacji każdy otrzymał na szyję upragniony personalizowany medal.

Kenijczycy jak w poprzednim roku okazali się niepokonani. Pierwsze miejsce na podium zajął energiczny Matheka Benard Muinde, z czasem 01:07:58. Spośród kobiet najszybsza okazała się, pełna sportowego zapału, Barsosio Stellah Jepngetich, osiągając wynik 1:14:04. Tym samym ustanowiła rekord trasy. Wśród Polaków najlepszy był Paweł Ochal, zajmując czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Ogromne brawa należą się reprezentantowi Lubelszczyzny, Michałowi Białemu z Kraśnika, który uplasował się na szóstej pozycji.

Uczestnicy 5. PKO Półmaratonu Solidarności z zachwytem odnosili się do zorganizowanej imprezy sportowej. – Bardzo się cieszę, że mogłem tutaj pobiec, jest duża satysfakcja i radość, ale chcę podkreślić, że trasa była naprawdę ciężka, organizacyjnie było super, a to co przygotowano na mecie, to podkreśla wysoki poziom imprezy w Lublinie. Sportowo i organizacyjnie na 5 – powiedział na mecie najszybszy Polak, Paweł Ochal.

Nad bezpieczeństwem zawodników czuwały wzorowo zorganizowane służby porządkowe, które przy współpracy policji, profesjonalnie zabezpieczały całość trasy atestowanej przez PZLA. Bardzo ważną pracę wykonali wolontariusze, którzy służyli pomocą na różnych etapach organizacji imprezy. Ochotnicy bezinteresownie poświęcali swój czas dla dobra zawodników. Trzeba zaznaczyć, że im więcej ludzi tego pokroju w naszym kraju, tym piękniejsza będzie nasza Ojczyzna. Oni nie pytają co ktoś może zrobić dla nich, ale sami działają na rzecz dobra wspólnego. W większości byli to uczniowie Lublina i Lubartowa.

Tegoroczne dobrze przygotowane Biegi Solidarności, to efekt pracy i doświadczenia zespołu ludzi, na czele z dyrektorem Biegu Markiem Wątorskim zastępcą przewodniczącego Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarnosć” , który od 6 lat udoskonala formułę zawodów. - Jubileusz został zrealizowany na najwyższym poziomie. Po 4 latach ciężkiej pracy jesteśmy wizytówką Lubelszczyzny na mapie biegowej Polski - powiedział Wątorski. Podkreślił zarazem, że ten sukces nie byłby możliwy bez zespołu pracowników Zarządu Regionu i wolontariuszy. Owocuje również współpraca z PKO Bankiem Polskim i sponsorami z Lubelszczyzny w szczególności: LW Bogdanka S.A., LOTTO, Lubelski Rynek Hurtowy S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A. oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.  

Biegnąc w Półmaratonie można było jednocześnie pomóc potrzebującym. Wielu przyłączyło się do akcji na rzecz pomocy chorej Emilce. – Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom 5. PKO Półmaratonu Solidarności! Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w imprezie upamiętniającej niezwykle ważne wydarzenia historyczne w naszym mieście. Dziękujemy również za przyłączenie się do naszej akcji charytatywnej dla Emilki – mówił Jan Karwański, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Lublinie.

 

5. PKO Półmaraton Solidarności był częścią jubileuszowego 25. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. W jego formule odbyły się również biegi ulicami Lublina, w których udział wzięło blisko tysiąc osób. W tym roku młodzież rywalizowała na dystansie 3 km. Tą samą trasą wyruszył bieg VIP–ów. Jego uczestnicy wpłacając wpisowe, wsparli uzdolnioną młodzież z rodzin wielodzietnych. Zgromadzone środki zasiliły fundusz stypendialny Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin” Wszyscy wystartowali z ul. Królewskiej w kierunku Zamojskiej i ronda Lubelskiego Lipca, by dobiec ulicą Lubelskiego Lipca do mety w hali Targów Lublin S.A., gdzie czekało wiele niespodzianek. Było dużo emocji i świetnej zabawy.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również Biegi dziecięce w Parku Ludowym. Przychodziły na nie całe rodziny. Najmłodszych przypisano w zależności od wieku do następujących grup: Młodziki, Krasnale, Bobasy, Śpiochy i Skrzaty.

Odbyła się również Sztafeta Rodzinna z Bocianem, w której mogły wziąć udział całe rodziny. Startowały również dzieci niepełnosprawne, w osobnej kategorii. Biegi dziecięce dostarczyły mnóstwo wrażeń i dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Było dużo śmiechu i zdrowej rywalizacji. Szczególne emocje towarzyszyły maluchom w czasie wręczania nagród i pamiątkowych dyplomów. Uśmiechy z twarzy nie schodziły. Całość dopełniła piękna, słoneczna pogoda.

Główną ideą leżącą u podstaw organizacji sportowej imprezy była chęć popularyzacji biegów masowych jako ogólnodostępnej formy rekreacji. Upowszechniano wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prozdrowotny styl życia. Nie mniejsze znaczenie miał walor edukacyjny, bowiem biegi w założeniu upamiętniały rocznicę strajków Lubelskiego Lipca 1980 i powstanie NSZZ „Solidarność”. Trasa łączy oba ronda Lubelskiego Lipca, mieszczące się w Świdniku i Lublinie. Ponadto półmaraton i biegi ulicami miasta same przez się promowały Lublin i Lubelszczyznę.

Organizatorami wydarzenia byli Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. 25. Bieg Solidarności to wielka promocja naszego związku zawodowego. Ten czerwcowy festiwal biegowy rozpoczął lubelską triadę biegową. W tym roku jeszcze przed nami dwa ważne biegi z „ideą” rozgrywane w ramach 2 mili Pamięci Ofiar komunizmu (wrzesień) jest to jest jedyny taki bieg na świecie oraz Nocnej Mili Niepodległości (listopad), na które serdecznie zapraszamy.

Tomasz Kupczyk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych z ostatniej chwili
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych

47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec. Policja przekazała w czwartek informacje na temat tożsamości trzech spośród czterech osób zabitych w wypadku.

Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka. Jest reakcja wiceministra.

Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii z ostatniej chwili
Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii

Rosja na 100 proc. wykorzystuje przerwę we wsparciu USA dla Ukrainy; nie mamy już prawie w ogóle artylerii - powiedział w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ostrzegł, że bez amerykańskiego wsparcia Ukraina przegra, a wojna bardzo szybko może "przyjść do Europy".

Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry

"Choroba bardzo przyspieszyła. W ciągu miesiąca schudłem 10 kilogramów, pojawiły się bardzo mocne bóle i towarzyszył mi coraz większy problem z głosem" - powiedział w programie "Debata Dnia" o stanie swojego zdrowia Zbigniew Ziobro.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki

Przez ponad 10 lat Polak formalnie nominował do Nagród Nobla z fizyki! To pierwszy przypadek, gdy opinia publiczna się o tym dowiaduje.

Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: Bedzie miał proces z ostatniej chwili
Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: "Bedzie miał proces"

Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski zaatakował na Twitterze [X] Dominika Tarczyńskiego. "Będzie miał proces za publikowanie obrzydliwych fake newsów" - odpowiada europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji z ostatniej chwili
"Adam Bodnar powinien podać się do dymisji"

Radosław Fogiel, poseł PiS uważa, że służby złamały prawo, wchodząc do domu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak mówił w czwartek w Studiu PAP, w jego ocenie prokurator Marzena Kowalska i szef MS Adam Bodnar powinni za to ponieść odpowiedzialność i podać się do dymisji.

Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

REKLAMA

5. PKO Półmaraton Solidarności wizytówką Lubelszczyzny

3 czerwca br. na trasie Lublin-Świdnik wystartował długo wyczekiwany 5. PKO Półmaraton Solidarności. W pełnych emocji zawodach wzięło udział blisko 700 uczestników z kilku państw. Rekordowa liczba osób w tegorocznej rywalizacji wskazuje na wzrost popularności festiwalu biegowego w Lublinie. Tego samego dnia odbył się również jubileuszowy 25. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” a w jego ramach biegi ulicami Lublina na dystansie 3000 m, Bieg Młodzików, Bieg Krasnali i Pierwsza Lubelska Sztafeta Rodzina z Bocianem. Największa masowa impreza sportowa w mieście wpisała się w obchody 700 – lecia nadania praw miejskich Lublinowi.
 5. PKO Półmaraton Solidarności wizytówką Lubelszczyzny
/ fot. solidarnosc.org.pl

Zawodnicy 5. PKO Półmaratonu Solidarności wystartowali, po dynamicznej rozgrzewce, o godz. 9.00, sprzed historycznej bramy głównej WSK PZL Świdnik. To tutaj w lipcu 1980 roku robotnicy Świdnika wstali z kolan i skutecznie przeciwstawili się władzy komunistycznej PRL-u. Wielu zawodników biegło w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność pamiątkowej, niebieskiej koszulce z akcentami miasta Lublin i hasłem biegu: ”W ślad za historią”. Dokładny pomiar czasu zapewniał każdemu chip przy numerze startowym. Organizatorzy przygotowali dla biegaczy pakiet startowy, zawierający m.in. napoje orzeźwiające, batonik i czapkę, co przełożyło się na komfort miłośników długich biegów.

Warto zaznaczyć, że 5. PKO Półmaraton Solidarności miał charakter międzynarodowy. W jego szeregach stanęli wybitni medaliści. Do ścisłej czołówki należeli Kenijczycy. Do rywalizacji stanęły również znane zawodniczki z Czech i Ukrainy. Nie zabrakło też doskonałych zawodników z naszego kraju miedzy innymi: Dominiki Nowakowskiej i Pawła Ochala. Oboje mocno deptali po piętach Kenijczykom. Meta półmaratonu, odmiennie niż w ubiegłym roku, mieściła się w przestronnej hali Targów Lublin, gdzie również nasz partner zorganizował Sport Festival. Po dobiegnięciu na metę, w scenicznej aranżacji każdy otrzymał na szyję upragniony personalizowany medal.

Kenijczycy jak w poprzednim roku okazali się niepokonani. Pierwsze miejsce na podium zajął energiczny Matheka Benard Muinde, z czasem 01:07:58. Spośród kobiet najszybsza okazała się, pełna sportowego zapału, Barsosio Stellah Jepngetich, osiągając wynik 1:14:04. Tym samym ustanowiła rekord trasy. Wśród Polaków najlepszy był Paweł Ochal, zajmując czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Ogromne brawa należą się reprezentantowi Lubelszczyzny, Michałowi Białemu z Kraśnika, który uplasował się na szóstej pozycji.

Uczestnicy 5. PKO Półmaratonu Solidarności z zachwytem odnosili się do zorganizowanej imprezy sportowej. – Bardzo się cieszę, że mogłem tutaj pobiec, jest duża satysfakcja i radość, ale chcę podkreślić, że trasa była naprawdę ciężka, organizacyjnie było super, a to co przygotowano na mecie, to podkreśla wysoki poziom imprezy w Lublinie. Sportowo i organizacyjnie na 5 – powiedział na mecie najszybszy Polak, Paweł Ochal.

Nad bezpieczeństwem zawodników czuwały wzorowo zorganizowane służby porządkowe, które przy współpracy policji, profesjonalnie zabezpieczały całość trasy atestowanej przez PZLA. Bardzo ważną pracę wykonali wolontariusze, którzy służyli pomocą na różnych etapach organizacji imprezy. Ochotnicy bezinteresownie poświęcali swój czas dla dobra zawodników. Trzeba zaznaczyć, że im więcej ludzi tego pokroju w naszym kraju, tym piękniejsza będzie nasza Ojczyzna. Oni nie pytają co ktoś może zrobić dla nich, ale sami działają na rzecz dobra wspólnego. W większości byli to uczniowie Lublina i Lubartowa.

Tegoroczne dobrze przygotowane Biegi Solidarności, to efekt pracy i doświadczenia zespołu ludzi, na czele z dyrektorem Biegu Markiem Wątorskim zastępcą przewodniczącego Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarnosć” , który od 6 lat udoskonala formułę zawodów. - Jubileusz został zrealizowany na najwyższym poziomie. Po 4 latach ciężkiej pracy jesteśmy wizytówką Lubelszczyzny na mapie biegowej Polski - powiedział Wątorski. Podkreślił zarazem, że ten sukces nie byłby możliwy bez zespołu pracowników Zarządu Regionu i wolontariuszy. Owocuje również współpraca z PKO Bankiem Polskim i sponsorami z Lubelszczyzny w szczególności: LW Bogdanka S.A., LOTTO, Lubelski Rynek Hurtowy S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A. oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.  

Biegnąc w Półmaratonie można było jednocześnie pomóc potrzebującym. Wielu przyłączyło się do akcji na rzecz pomocy chorej Emilce. – Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom 5. PKO Półmaratonu Solidarności! Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w imprezie upamiętniającej niezwykle ważne wydarzenia historyczne w naszym mieście. Dziękujemy również za przyłączenie się do naszej akcji charytatywnej dla Emilki – mówił Jan Karwański, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Lublinie.

 

5. PKO Półmaraton Solidarności był częścią jubileuszowego 25. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. W jego formule odbyły się również biegi ulicami Lublina, w których udział wzięło blisko tysiąc osób. W tym roku młodzież rywalizowała na dystansie 3 km. Tą samą trasą wyruszył bieg VIP–ów. Jego uczestnicy wpłacając wpisowe, wsparli uzdolnioną młodzież z rodzin wielodzietnych. Zgromadzone środki zasiliły fundusz stypendialny Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin” Wszyscy wystartowali z ul. Królewskiej w kierunku Zamojskiej i ronda Lubelskiego Lipca, by dobiec ulicą Lubelskiego Lipca do mety w hali Targów Lublin S.A., gdzie czekało wiele niespodzianek. Było dużo emocji i świetnej zabawy.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również Biegi dziecięce w Parku Ludowym. Przychodziły na nie całe rodziny. Najmłodszych przypisano w zależności od wieku do następujących grup: Młodziki, Krasnale, Bobasy, Śpiochy i Skrzaty.

Odbyła się również Sztafeta Rodzinna z Bocianem, w której mogły wziąć udział całe rodziny. Startowały również dzieci niepełnosprawne, w osobnej kategorii. Biegi dziecięce dostarczyły mnóstwo wrażeń i dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Było dużo śmiechu i zdrowej rywalizacji. Szczególne emocje towarzyszyły maluchom w czasie wręczania nagród i pamiątkowych dyplomów. Uśmiechy z twarzy nie schodziły. Całość dopełniła piękna, słoneczna pogoda.

Główną ideą leżącą u podstaw organizacji sportowej imprezy była chęć popularyzacji biegów masowych jako ogólnodostępnej formy rekreacji. Upowszechniano wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prozdrowotny styl życia. Nie mniejsze znaczenie miał walor edukacyjny, bowiem biegi w założeniu upamiętniały rocznicę strajków Lubelskiego Lipca 1980 i powstanie NSZZ „Solidarność”. Trasa łączy oba ronda Lubelskiego Lipca, mieszczące się w Świdniku i Lublinie. Ponadto półmaraton i biegi ulicami miasta same przez się promowały Lublin i Lubelszczyznę.

Organizatorami wydarzenia byli Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. 25. Bieg Solidarności to wielka promocja naszego związku zawodowego. Ten czerwcowy festiwal biegowy rozpoczął lubelską triadę biegową. W tym roku jeszcze przed nami dwa ważne biegi z „ideą” rozgrywane w ramach 2 mili Pamięci Ofiar komunizmu (wrzesień) jest to jest jedyny taki bieg na świecie oraz Nocnej Mili Niepodległości (listopad), na które serdecznie zapraszamy.

Tomasz Kupczyk



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe