Prof. Wawrzyk o debacie Trump vs. Clinton: Donald Trump nie wykorzystał całej amunicji

– To jest taka walka bokserska, a teraz na punkty zastanawiamy się, kto ją wygrał. Wydaje mi się, że Trump trafił do swoich wyborców, być może Clinton delikatnie wygrała na punkty, ale wydaje mi się, ze nie ma takiej przewagi, jak przedstawiło to CNN – mówił w programie "W Punkt" dr Jacek Raubo.
 Prof. Wawrzyk o debacie Trump vs. Clinton: Donald Trump nie wykorzystał całej amunicji
/ TV Republika/screen z youtube.com
Gośćmi Katarzyny Gójskiej-Hejke w programie "W Punkt" byli był dr hab. Piotr Wawrzyk, zastępca kierownika Katedry Europeistyki ds. dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz politolog, dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem rozmów była m. in. debata między Hillary Clinton a Donaldem Trumpem.

"To nie jest ostatnia debata"
Zdaniem dr hab. Wawrzyka "Donald Trump nie wykorzystał całej amunicji, jaką mógł wykorzystać". – Nie wytknął finansowania fundacji państwa Clintonów czy to kampanii wyborczej, ale posługiwał się takimi hasłami, jakie dały mu sukces w prawyborach, mówiąc o zepsuciu klasy politycznej, o tym, że Clinton jest już 30 lat w polityce, czyli w domyśle nie zrobiła nic dla ludzi. Takimi ogólnikami się posługiwał, jakie dały mu sukces. Takie było przesłanie jego wystąpienia, żeby zachować ten styl, jaki miał w prawyborach, a jaki da mu to wynik to się okaże. Pamiętajmy, że to nie jest ostatnia debata, można skorygować tę taktykę na kolejnych dwóch – mówił.

"Amerykański wyborca przywykł do sposobu prowadzenia kampanii przez Trumpa"
Zdaniem dr Raubo "mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją, jak w nagłośnionych walkach amerykańskich bokserów". – Wydaje mi się, że rywalizacja między Clinton a Trumpem zakłada już sama w sobie jedno wielkie starcie. Amerykański wyborca przywykł do sposobu prowadzenia kampanii przez Trumpa, który nigdy nie ukrywał sposobów, maskował, zmieniał argumentację, ale wiemy, jaki jest Trump (...). To jest taka walka bokserska, a teraz na punkty zastanawiamy się, kto ją wygrał. Wydaje mi się, że Trump trafił do swoich wyborców, być może Clinton delikatnie wygrała na punkty, ale wydaje mi się, ze nie ma takiej przewagi, jak przedstawiło to CNN – mówił politolog.

"Trump nie jest specjalistą w polityce zagranicznej i trzeba zwrócić większą uwagę na jego zaplecze polityczne, które będzie tę politykę kształtowało"
Dr hab. Wawrzyk uważa, że "kandydaci powtórzyli to, co mówili wcześniej". – Trump powtórzył, sojusznicy powinni płacić Stanom Zjednoczonym za ochronę, a Clinton to, że będzie honorowała zobowiązania. Z tego punktu widzenia nic się nie zmieniło. Trump dostał tę nominację, a to, co mówił, mu nie zaszkodziło. Amerykanie są sfrustrowani tym, że ci biedni Europejczycy nie chcą finansować i Ameryka musi brać wszystko na siebie i to dało mu sukces. Trump nie jest specjalistą w polityce zagranicznej i trzeba zwrócić większą uwagę na jego zaplecze polityczne, które będzie tę politykę kształtowało. Tam są ludzie, którzy nie mówią, że trzeba płacić za ochronę – wskazał politolog.

"Wyborca amerykański zwraca większą uwagę na ekonomię, na kwestię bezpieczeństwa, nawet wewnętrznego"
Z kolei dr Raubo jest zadania, że "kandydaci muszą nie tyle prowadzić jedną kampanię, ale rozbitą na różne stany, nawet na poziomach hrabstwa".– Na tym etapie próba zaspokojenia potrzeb wyborów, których można przekonać, w przypadku spraw międzynarodowych. jest to bardzo trudna na tym etapie (...). Wyborca amerykański zwraca większą uwagę na ekonomię, na kwestię bezpieczeństwa, nawet wewnętrznego. Nawet zwycięska wojna w Zatoce Perskiej nie dała zaplecza, które przełożyło się na głosy elektorskie. Dla mnie polityka zagraniczna to nawet nie jest kilka miesięcy w kontekście uzyskania prezydentury, to jest nawet przedział jednego roku, gdzie rzeczywiście, pod wpływem pewnych czynników wewnętrznych, ale również zewnętrznych, prezydenci kształtują swoją prezydenturę czy to w przypadku jednej czy dwóch kadencji – stwierdził.

http://telewizjarepublika.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Niepokojące doniesienia z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Niepokojące doniesienia

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o poważnej chorobie Zbigniewa Ziobry. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

PE zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą. Ci posłowie z Polski głosowali za z ostatniej chwili
PE zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą. Ci posłowie z Polski głosowali "za"

Parlament Europejski we wtorek zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą. Europosłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r.

Nie żyje znany raper z ostatniej chwili
Nie żyje znany raper

Media obiegła informacja o śmierci znanego artysty i rapera. 32-letni mężczyzna był przyjacielem piosenkarza Justina Biebera. Chris King a właściwie Christopher Cheeks miał na swoim koncie wiele sukcesów. Był cenioną postacią w świecie muzyki. Na scenie zadebiutował w 2013 roku. Okoliczności śmierci rapera są tragiczne.

Zbigniew Kuźmiuk: Robią wielkie „halo” z 6 mld euro z KPO, a zaledwie 7 krajów UE korzysta z tych pożyczek z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Robią wielkie „halo” z 6 mld euro z KPO, a zaledwie 7 krajów UE korzysta z tych pożyczek

W ostatnich dniach rząd Donalda Tuska i wspierające go media, zrobiły wielkie „halo” w związku z przelewem przez Komisję Europejska 6,3 mld euro (ok. 27 mld zł) środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wielokrotnie podkreślała, że to największy przelew w historii członkostwa naszego kraju w UE i nawet opublikowała jego kopię, ale po tym jak internauci zauważyli na tym dokumencie sformułowanie, że to środki kredytowe (pożyczka), nagle wycofano się z promocji tego wydarzenia. Zresztą robienie święta z przekazania środków w ramach KPO, które się Polsce od ponad 2 lat należały, aby były blokowane przez Komisję Europejską decyzjami politycznymi, aby wesprzeć ówczesną opozycję w kampanii wyborczej i umożliwić jej wygraną, to wręcz Himalaje hipokryzji obecnie rządzących.

Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego

W ostatnich dniach aktywiści klimatyczni z ruchu 'Ostatnie Pokolenie' w ramach protestu usiedli na jednej z warszawskich ulic. Pięć osób zablokowało dwa pasy ulicy Świętokrzyskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Marszałkowską. Do akcji musiała wkroczyć policja. Już po fakcie w sprawie zainterweniowała Konfederacja, która zaapelowała do prezydenta Trzaskowskiego.

Bild: Uczniowie w Niemczech przechodzą na islam, bo nie chcą być outsiderami w szkole z ostatniej chwili
"Bild": Uczniowie w Niemczech przechodzą na islam, bo nie chcą być outsiderami w szkole

Coraz więcej rodziców w Niemczech zwraca się do poradni, ponieważ ich wyznające chrześcijaństwo dzieci chcą przejść na islam, "aby nie być już outsiderami w szkole" - informuje we wtorek portal tabloidu "Bild", powołując się na urzędnika ds. bezpieczeństwa.

Wyspy Kanaryjskie już nie dają sobie rady z liczbą nieletnich migrantów z ostatniej chwili
Wyspy Kanaryjskie już nie dają sobie rady z liczbą nieletnich migrantów

Hiszpański rząd ogłosił obowiązkową relokację nieletnich imigrantów z Afryki, którzy przybyli nielegalnie na Wyspy Kanaryjskie. Zapowiedź ich skierowania do innych hiszpańskich regionów to odpowiedź na prośby o wsparcie kierowane od kilku miesięcy przez władze archipelagu.

Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją. Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi z ostatniej chwili
"Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją". Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi

– Jeżeli rządzący dziś odnoszą się z dystansem do tego programu, to tylko o nich źle świadczy – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie były minister obrony Mariusz Błaszczak, komentując słowa Donalda Tuska ws. programu Nuclear Sharing.

REKLAMA

Prof. Wawrzyk o debacie Trump vs. Clinton: Donald Trump nie wykorzystał całej amunicji

– To jest taka walka bokserska, a teraz na punkty zastanawiamy się, kto ją wygrał. Wydaje mi się, że Trump trafił do swoich wyborców, być może Clinton delikatnie wygrała na punkty, ale wydaje mi się, ze nie ma takiej przewagi, jak przedstawiło to CNN – mówił w programie "W Punkt" dr Jacek Raubo.
 Prof. Wawrzyk o debacie Trump vs. Clinton: Donald Trump nie wykorzystał całej amunicji
/ TV Republika/screen z youtube.com
Gośćmi Katarzyny Gójskiej-Hejke w programie "W Punkt" byli był dr hab. Piotr Wawrzyk, zastępca kierownika Katedry Europeistyki ds. dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz politolog, dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem rozmów była m. in. debata między Hillary Clinton a Donaldem Trumpem.

"To nie jest ostatnia debata"
Zdaniem dr hab. Wawrzyka "Donald Trump nie wykorzystał całej amunicji, jaką mógł wykorzystać". – Nie wytknął finansowania fundacji państwa Clintonów czy to kampanii wyborczej, ale posługiwał się takimi hasłami, jakie dały mu sukces w prawyborach, mówiąc o zepsuciu klasy politycznej, o tym, że Clinton jest już 30 lat w polityce, czyli w domyśle nie zrobiła nic dla ludzi. Takimi ogólnikami się posługiwał, jakie dały mu sukces. Takie było przesłanie jego wystąpienia, żeby zachować ten styl, jaki miał w prawyborach, a jaki da mu to wynik to się okaże. Pamiętajmy, że to nie jest ostatnia debata, można skorygować tę taktykę na kolejnych dwóch – mówił.

"Amerykański wyborca przywykł do sposobu prowadzenia kampanii przez Trumpa"
Zdaniem dr Raubo "mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją, jak w nagłośnionych walkach amerykańskich bokserów". – Wydaje mi się, że rywalizacja między Clinton a Trumpem zakłada już sama w sobie jedno wielkie starcie. Amerykański wyborca przywykł do sposobu prowadzenia kampanii przez Trumpa, który nigdy nie ukrywał sposobów, maskował, zmieniał argumentację, ale wiemy, jaki jest Trump (...). To jest taka walka bokserska, a teraz na punkty zastanawiamy się, kto ją wygrał. Wydaje mi się, że Trump trafił do swoich wyborców, być może Clinton delikatnie wygrała na punkty, ale wydaje mi się, ze nie ma takiej przewagi, jak przedstawiło to CNN – mówił politolog.

"Trump nie jest specjalistą w polityce zagranicznej i trzeba zwrócić większą uwagę na jego zaplecze polityczne, które będzie tę politykę kształtowało"
Dr hab. Wawrzyk uważa, że "kandydaci powtórzyli to, co mówili wcześniej". – Trump powtórzył, sojusznicy powinni płacić Stanom Zjednoczonym za ochronę, a Clinton to, że będzie honorowała zobowiązania. Z tego punktu widzenia nic się nie zmieniło. Trump dostał tę nominację, a to, co mówił, mu nie zaszkodziło. Amerykanie są sfrustrowani tym, że ci biedni Europejczycy nie chcą finansować i Ameryka musi brać wszystko na siebie i to dało mu sukces. Trump nie jest specjalistą w polityce zagranicznej i trzeba zwrócić większą uwagę na jego zaplecze polityczne, które będzie tę politykę kształtowało. Tam są ludzie, którzy nie mówią, że trzeba płacić za ochronę – wskazał politolog.

"Wyborca amerykański zwraca większą uwagę na ekonomię, na kwestię bezpieczeństwa, nawet wewnętrznego"
Z kolei dr Raubo jest zadania, że "kandydaci muszą nie tyle prowadzić jedną kampanię, ale rozbitą na różne stany, nawet na poziomach hrabstwa".– Na tym etapie próba zaspokojenia potrzeb wyborów, których można przekonać, w przypadku spraw międzynarodowych. jest to bardzo trudna na tym etapie (...). Wyborca amerykański zwraca większą uwagę na ekonomię, na kwestię bezpieczeństwa, nawet wewnętrznego. Nawet zwycięska wojna w Zatoce Perskiej nie dała zaplecza, które przełożyło się na głosy elektorskie. Dla mnie polityka zagraniczna to nawet nie jest kilka miesięcy w kontekście uzyskania prezydentury, to jest nawet przedział jednego roku, gdzie rzeczywiście, pod wpływem pewnych czynników wewnętrznych, ale również zewnętrznych, prezydenci kształtują swoją prezydenturę czy to w przypadku jednej czy dwóch kadencji – stwierdził.

http://telewizjarepublika.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe