loading
Proszę czekać...
Na festiwal…ale gdzie?
Opublikowano dnia 14.07.2017 17:20
Letni festiwal muzyczny to dla wielu już absolutnie obowiązkowa pozycja, bez której nie wyobrażają sobie wakacji. Kilkudniowe, zazwyczaj weekendowe imprezy, zarówno w Polsce jak i za granicą przyciągają co roku od kilku do nawet kilkuset tysięcy osób. Dużych muzycznych wydarzeń jest na pęczki, a ich bogactwo i różnorodność są tak wielkie, jak rozpiętość gustów fanów.

mat. prasowe
W samej Polsce obecnie mamy w lecie około 20 dużych festiwali muzycznych,
w najróżniejszych zakątkach kraju. Począwszy od miejskich, takich jak Tauron Nowa Muzyka w sercu Katowic czy Audioriver na zjawiskowej plaży w Płocku, po odbywające się w podmiejskich dużych przestrzeniach jak Open’er w Babich Dołach pod Gdynią czy Przystanek Woodstock na dawnym poligonie pod Kostrzynem nad Odrą.

Polska festiwalem stoi
Oczywiście nasze festiwale zaczęły powstawać zapatrzone na takie wydarzenia za granicą. Pierwszy, który postawił sobie za główny cel sprowadzanie przede wszystkim zagranicznych artystów z czołówki światowej sceny muzycznej był Open’er. Obecnie jest to jeden z największych festiwali w Europie, wystąpili na nim od Prince i Björk przez Jay-Z aż po Coldplay. Gdy zaczynali, na początku lat 2000, koncerty gwiazd takiego formatu w Polsce były zdarzeniem wyjątkowym. Polski festiwal z największą publicznością to Przystanek Woodstock, organizowany przez Jurka Owsiaka i wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przyciąga po kilkaset tysięcy fanów, głównie ze względu na to, że jako jedyny z dużych festiwali wciąż jest darmowy. To propozycja przede wszystkim dla fanów rocka, ale usłyszeć tam można sporą mieszankę muzyczną.

Różne spojrzenia na elektronikę
Podczas dwóch pierwszych edycji płockiego Audioriver wstęp na wszystkie imprezy też był bezpłatny. Już wówczas, pomimo skromnego budżetu, festiwal  odniósł ogromny sukces, dzięki wyjątkowym bookingom artystów. To pierwszy w Polsce festiwal, który od początku, czyli od 2006 roku, skupiony jest na konkretnym rodzaju brzmień, czyli elektronicznej muzyce tanecznej, w najlepszym wydaniu. Przez 3 dni (piątek i sobota w nocy oraz niedziela w ciągu dnia) można tu usłyszeć koncerty, live-acty i sety didżejskie najsłynniejszych na świecie reprezentantów elektronicznych brzmień ( house'u, techno i drum & bassu), jak i światowe gwiazdy elektroniki ocierającej się o pop, rock czy hip-hop. A wszystko na niezwykle malowniczej płockiej plaży, którą co roku wypełnia tysiące osób, otoczonej zapierającą dech skarpą. W ostatni weekend lipca (28-30.07) na pięciu scenach płocka publiczność będzie mogła zobaczyć takich artystów jak: Tale Of Us, Ben UFO, Carl Craig, Solomun, High Contrast, Alix Perez, London Electricity Big Band, Mount Kimbie live, Kraak and Smaak, Birdy Nam Nam czy Moodyman. Pojawi się też silna reprezentacja polskich muzyków.

Też skupiony na elektronice, a jednocześnie zupełnie inny, jest katowicki festiwal Tauron Nowa Muzyka. Jak trafnie określił dziennikarz muzyczny Michał Margański „celem tego festiwalu jest pokazywanie, że muzyka elektroniczna to niekoniecznie ta tworzona przy pomocy instrumentów elektronicznych, ale taka, która skupia się na konstrukcji i repetycji, co doskonale łączy się zarówno z muzyką współczesną, minimal music czy muzyczną awangardą”. Usłyszeć tu można to, co najlepsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, hip hopu, rocka, elektroniki i tanecznych rytmów. Muzykę prezentuje się tu w wielu profesjonalnych przestrzeniach akustycznych, takich jak nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która znajduje się na terenie festiwalu. W 2017 roku Tauron Nowa Muzyka zmienia termin z sierpnia na drugi weekend lipca, a artyści jakich usłyszymy to m.in.: Róisín Murphy, The Cinematic Orchestra, Cat Power, Hercules & Love Affair, Forest Swords, Who Made Who, dBridg, SOHN czy Wacław Zimpel.

W Polsce czy za granicą?
Ilość polskich festiwali jest imponująca, artystów do wyboru, do koloru, jednakże ze względu chociażby na warunki pogodowe, warto rozważyć wyjazd np. do Chorwacji, która należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród wielbicieli festiwali muzycznych z całego świata. Dzięki pięknej, niezawodnej pogodzie, bliskości Morza Adriatyckiego i cudownych plaż, można połączyć zabawę przy najlepszych dźwiękach z wypoczynkiem wakacyjnym.

Od kilkunastu lat, głównie Anglicy, organizują tutaj mnóstwo dużych imprez muzycznych. Tymi, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, są dwa festiwale na półwyspie Istria, w malowniczej miejscowości Pula: Dimensions oraz Outlook. Oba odbywają się w labiryncie komnat i korytarzy XIX  fortu Punta Christo, a także na plażach i statkach, pływających po okalającym Pulę morzu. Niesamowite koncerty otwarcia obu tych festiwali organizowane są w samym sercu Puli, w antycznym amfiteatrze, który dzięki wyjątkowej oprawie świetlnej, przemienia się w bajkową scenę muzyczną, z najlepszym światowym systemem nagłaśniającym. A artyści, którzy tu grają co roku, wzbudzają równy zachwyt jak otoczenie, w jakim występują.

Festiwal Dimensions, który odbywa się w tym roku od 30 sierpnia do 4 września, łączy w sobie wiele gatunków muzycznych - techno, jazz, funk, soul, R&B oraz drum & bass. Gwiazdami tegorocznej edycji są m.in. niepowtarzalna Grace Jones, supergrupa z Berlina Moderat, legenda techno Jeff Mills, mistrz chicagowskich brzmień elektronicznych Theo Parrish, Floating Points, który wystąpi aż dwukrotnie, urodzona na Syberii didżejka Nina Kravits czy słynny prezenter radiowy, właściciel wytwórni i promotor muzyczny Gilles Peterson. Zaraz po Diemensions, 6 września, rusza Outlook Festiwal, który w tym roku obchodzi swój jubileusz - dziesiątą edycję. Przez kolejnych 5 dni będzie to raj dla wielbicieli muzyki basowej, kultury soundsystemowej m.in. reggae, hip-hop, UK garage)  i wszystkiego, co pomiędzy. Występują tu zarówno legendy, prekursorzy gatunków, jak i wschodzące gwiazdy i debiutanci: Dj Shadow, Roots Manuva, Ghostface Killah (Wu Tang Clan), Calibre, Goldie, Commodo, Mala i Wiley z jednej strony oraz LEVELZ, Ivy Lab, Swindle, The Mouse Outfit, Children Of Zeus czy Paleman z drugiej, żeby wymienić tylko kilku z ponad 100 artystów, jacy zagrają w tym roku. A z okazji dziesięciolecia na koncercie otwarcia w amfiteatrze wystąpi, specjalnie na tę okazję stworzona The Outlook Orchestra.

Choć idea organizowania wielkich festiwali muzycznych wywodzi się z legendy amerykańskiego Woodstocku, dziś niewiele festiwali tak wygląda. Raczej nie zobaczymy na nich tarzających się w błocie dzieci kwiatów. To, na co niezmiennie od lat 70-tych mogą liczyć uczestnicy festiwali, to towarzysząca im wyjątkowa atmosfera i niezapomniane chwile, dla których warto wybrać się na któreś z nich.

Magdalena Zarzycka

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (27/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Były prominentny polityk śląskiej lewicy jest zbyt chory na więzienie, ale miał siły na rozrywkę
Być może to już jutro Sąd Rejonowy w Zabrzu zdecyduje ostatecznie o losach byłego wiceprezydenta Zabrza Jerzego W., prawomocnie skazanego na karę więzienia za udział w aferze korupcyjnej. Ten były samorządowiec i wpływowy onegdaj działacz lewicy na Śląsku w zasadzie powinien był już trafić za kraty, lecz próbuje od pewnego czasu udowodnić przed zabrzańskim sądem, iż po orzeczeniu wyroku tak poważnie podupadł na zdrowiu, że nie może trafić do więzienia. Tymczasem jak ustalił lokalny Głos Zabrza i Rudy Śl., Jerzy W. jeszcze do późnej jesieni ub.r., a nawet wiosną br. pojawiał się na meczach Górnika Zabrze i to pomimo tęgiego chłodu i zimowych wręcz warunków atmosferycznych. Zaś po nastaniu nowego roku brał udział nie tylko w opłatku środowisk biznesowych Zabrza, ale wręcz uczestniczył w zabawie karnawałowej. Jest też i inna kluczowa wątpliwość – czy Jerzy W. powinien być opiniowany przez miejscowych biegłych lekarzy sądowych m.in. pod kątem zaburzeń sercowych, skoro zarówno on, jak i jego małżonka – Anna powszechnie znani są ze ścisłych kontaktów ze światem śląskiej kardiologii medycznej?
avatar
Elżbieta
Połomska

Elżbieta Połomska: Marność nad marnościami
Przedkładanie jednego życia ludzkiego nad drugie jest okrutnym precedensem, a usprawiedliwianie tego „realiami polityki społecznej” brzmi jak molochowy żart. Można mieć tylko nadzieję, że postawa p. poseł nie jest reprezentatywna dla całego ugrupowania PiS, które wyniosło panią na szczyty władzy. Chociaż opór tego obozu w procedowaniu tej i podobnych obywatelskich propozycji jest zaskakujący i głęboko niepokojący nas, wyborców.
avatar
Przemysław
Jarasz

64 mln zł strat i 641 pokrzywdzonych. Surowe wyroki dla twórców piramidy finansowej
Wyrządzona szkoda w wielkich rozmiarach o łącznej wysokości prawie 64 milionów złotych oraz 641 osób pokrzywdzonych – to efekt działania piramidy finansowej stworzonej przez dwóch mężczyzn z Kalisza i okolic. Sąd Okręgowy w Kaliszu skazał 47-latka na karę 12 lat pozbawienia wolności, 700 tysięcy złotych grzywny, a także orzekł obowiązek częściowego naprawienia szkody i pokrycia kosztów postępowania w wysokości 250 tysięcy złotych. Drugi z mężczyzn usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności, obowiązek zapłaty 250 tys. złotych grzywny oraz zobowiązano go do uiszczenia 160 tysięcy złotych kosztów sądowych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.