Sztukmistrzowie z całego świata w Lublinie

Lublin ma zupełnie wyjątkową wizytówkę miasta. Jest nią odbywający się od 10 lat festiwal sztuki Nowego Cyrku Carnaval Sztukmistrzów. To jedyna taka impreza w Polsce. Najlepsi klowni, kuglarze, żonglerzy, akrobaci i inni artyści uliczni z całego świata pod koniec lipca przybywają do miasta na 4 dni. Można podziwiać ich na żywo na ulicach, w najpiękniejszych punktach Lublina i w wybranych przestrzeniach pod dachem.
 Sztukmistrzowie z całego świata w Lublinie
/ mat. prasowe
Carnaval Sztukmistrzów to międzynarodowe święto poświęcone cyrkowi, teatrowi i sztukom ulicy. Wszystkie te elementy składają się na pojęcie sztuki Nowego Cyrku. W odróżnieniu od cyrku komercyjnego, kojarzącego się powszechnie z czystą rozrywką – areną i pokazami ze zwierzętami
– Nowy Cyrk to ruch artystyczny i społeczny, którego istotą jest jego chęć wyjścia poza zwykłą zabawę, popisy sprawności i nadzwyczajnych umiejętności, w stronę sztuki teatru, która ma do przekazania poruszające historie oraz ważne prawdy na temat natury człowieka.

Poeci, aktorzy i akrobaci
W repertuarze lubelskiego wydarzenia jest kilkadziesiąt występów, koncertów na żywo, wydarzeń dla dzieci, a także warsztatów, podczas których wszyscy chętni mogą poznać tajniki różnych dziedzin cyrkowych. Od 27 do 30 lipca ulice i place miasta opanują nieprzewidywalni buskerzy, czyli artyści uliczni najróżniejszego rodzaju. Jedni, jak np. Cia El Cruce, zaproszą widzów do poetyckich, ekspresjonistycznych światów, inni zaprezentują efektowne ewolucje akrobatyczne (La Bascule). Spotkamy też takich, którzy spojrzą na nas z góry, i to dosłownie – panowie na szczudłach z Theater Irrwisch wejdą w nieprzewidywalne interakcje z przechodniami. Gwiazdą festiwalu będzie w tym roku Deus ex Machina ze swoim widowiskiem o nazwie „Galileo”. Francuska grupa zbuduje na placu Zamkowym ruchomą trzydziestometrową konstrukcję, nawiązującą do odkrycia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Do niej podczepieni będą na linach artyści. Fabuła spektaklu odnosi się do XVII-wiecznych naukowych poszukiwań ludzkości, wiedzy astronomicznej i pozycji człowieka w Kosmosie. Artyści zaprezentują zapierające dech w piersiach akrobacje na linach i trapezach, tworząc w ten sposób niezwykłe powietrzne obrazy.
#REKLAMA_POZIOMA#

#NOWA_STRONA#
Ewolucje na wysokości
Pokaz umiejętności chodzenia po linie to nieodzowny element carnavalowego klimatu. Urban Highline Festival to największa tego typu impreza na świecie. Festiwal co roku ściąga do Lublina ponad 300 uczestników z całego świata. Do tej pory pojawili się na nim slacklinerzy, czyli zawodnicy chodzący po linie, z Europy, Kanady, USA, Chin, Australii, Brazylii, Peru, Izraela czy Indii. Slackline jest młodym sportem wywodzącym się ze wspinania i mającym swe początki w latach 70. Polega na balansowaniu na dynamicznej taśmie o szerokości 2,5-5cm, rozpiętej pomiędzy dwoma punktami. Dzięki swoim właściwościom taśma przypomina poniekąd trampolinę, ponieważ umożliwia odbicie się zawodnika i wykonanie akrobacji. W zależności od tego, w jakiej przestrzeni zawieszone są taśmy, takie wyróżniamy odmiany slackline. Najbardziej spektakularną jest highline, gdzie taśmy zawieszone są na dużej wysokości, pomiędzy skałami, drzewami, budynkami lub innymi konstrukcjami, do przejścia których potrzebna jest uprzęż ubezpieczająca zawodników. Highline w przestrzeni miejskiej jest wyjątkową atrakcją zarówno dla highlinerów, jak i dla przechadzających się po mieście widzów, ponieważ sport ten zazwyczaj uprawiany jest wysoko w górach, a nie w przestrzeni zurbanizowanej. Urban Highline Festival jest integralną częścią Carnavalu. Widzowie mogą więc podziwiać nie tylko buskerskie występy na ziemi, ale też zachwycić się tym, co dzieje się nad ich głowami.  Dzięki temu przestrzeń carnavalowych występów jest wypełniona w całości.

Historyczne akcenty
Tegoroczny festiwal wpisuje się w obchody 700-lecia miasta Lublin. Z tej okazji organizatorzy zaprojektowali niezwykłą scenę w sercu Starego Miasta. Na Placu Po Farze stanie artystyczna konstrukcja, która będzie pełnić funkcję sceny. Obiekt swoim konturem będzie przywoływał sylwetkę nieistniejącego od wieków, jednego z pierwszych kościołów w Lublinie. Jak za dawnych lat to miejsce zgromadzi społeczność miasta i gości, podczas przedstawień i koncertów. Po zapadnięciu zmroku Rynek Starego Miasta, budynek Trybunału Koronnego i Brama Krakowska rozbłysną specjalnymi świetlnymi dekoracjami.
Patronem Carnavalu jest "Sztukmistrz z Lublina" czyli Jasza Mazur – bohater literacki słynnej powieści Singera. Sztukmistrz to artysta ulicy, który z żonglowania, akrobatyki, klaunady uczynił sztukę, osiągając w niej prawdziwe mistrzostwo. Sztukmistrz wykorzystuje rekwizyty cyrkowe, zwykłe przedmioty oraz  emocje publiczności, aby przekazać jej coś ważnego i wartościowego, wzbudzić głębsze uczucia, a czasami po prostu ją rozweselić. Pamiętajmy także, jadąc do Lublina na tegoroczny Carnaval Sztukmistrzów, że artyści ulicy żyją z tego, co im wrzucimy do "kapelusza"...

Magdalena Zarzycka

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne z ostatniej chwili
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne

Jak informuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w mediach społecznościowych, dziś w godzinach popołudniowych w rejonie miejscowości Okrzeja (powiat łukowski) w woj. lubelskim, podczas realizacji lotu szkoleniowego doszło do zerwania linii energetycznej niskiego napięcia.

Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Wielka popularność Roberta Lewandowskiego przyciągnęła uwagę nie tylko fanów futbolu, ale także oszustów, którzy postanowili wykorzystać jego wizerunek dla własnych celów. Ostatnio w sieci pojawiły się ostrzeżenia przed fałszywymi nagraniami z udziałem polskiego piłkarza, które są produktem zaawansowanej technologii "Deepfake".

USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy z ostatniej chwili
USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy

Senat zagłosował we wtorek za ograniczeniem debaty nad pakietem 95 mld dol. na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Głosowanie pozwoli na uchwalenie ustawy najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy.

Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją Wiadomości
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją

Niemcy przypominają sąsiada, który mówi Ci, że pomoże chronić dom przed bandziorami, a potem pomaga im zrobić skok. Co więcej, ten sąsiad jest tak bezczelny, że po pewnym czasie – mimo iż wszyscy w okolicy doskonale wiedzą, że był cichym wspólnikiem rabusiów – znów zabiera głos na zebraniu mieszkańców i zapewnia, że tym razem to na pewno odstraszy napastników.

Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję

Małgorzata Rozenek-Majdan, która do tej pory była bardzo aktywna w mediach społecznościowych podjęła ważną decyzję. Internauci ostatnio byli zaniepokojeni faktem, że na profilach celebrytki pojawia się coraz mniej treści.

Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

Sztukmistrzowie z całego świata w Lublinie

Lublin ma zupełnie wyjątkową wizytówkę miasta. Jest nią odbywający się od 10 lat festiwal sztuki Nowego Cyrku Carnaval Sztukmistrzów. To jedyna taka impreza w Polsce. Najlepsi klowni, kuglarze, żonglerzy, akrobaci i inni artyści uliczni z całego świata pod koniec lipca przybywają do miasta na 4 dni. Można podziwiać ich na żywo na ulicach, w najpiękniejszych punktach Lublina i w wybranych przestrzeniach pod dachem.
 Sztukmistrzowie z całego świata w Lublinie
/ mat. prasowe
Carnaval Sztukmistrzów to międzynarodowe święto poświęcone cyrkowi, teatrowi i sztukom ulicy. Wszystkie te elementy składają się na pojęcie sztuki Nowego Cyrku. W odróżnieniu od cyrku komercyjnego, kojarzącego się powszechnie z czystą rozrywką – areną i pokazami ze zwierzętami
– Nowy Cyrk to ruch artystyczny i społeczny, którego istotą jest jego chęć wyjścia poza zwykłą zabawę, popisy sprawności i nadzwyczajnych umiejętności, w stronę sztuki teatru, która ma do przekazania poruszające historie oraz ważne prawdy na temat natury człowieka.

Poeci, aktorzy i akrobaci
W repertuarze lubelskiego wydarzenia jest kilkadziesiąt występów, koncertów na żywo, wydarzeń dla dzieci, a także warsztatów, podczas których wszyscy chętni mogą poznać tajniki różnych dziedzin cyrkowych. Od 27 do 30 lipca ulice i place miasta opanują nieprzewidywalni buskerzy, czyli artyści uliczni najróżniejszego rodzaju. Jedni, jak np. Cia El Cruce, zaproszą widzów do poetyckich, ekspresjonistycznych światów, inni zaprezentują efektowne ewolucje akrobatyczne (La Bascule). Spotkamy też takich, którzy spojrzą na nas z góry, i to dosłownie – panowie na szczudłach z Theater Irrwisch wejdą w nieprzewidywalne interakcje z przechodniami. Gwiazdą festiwalu będzie w tym roku Deus ex Machina ze swoim widowiskiem o nazwie „Galileo”. Francuska grupa zbuduje na placu Zamkowym ruchomą trzydziestometrową konstrukcję, nawiązującą do odkrycia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Do niej podczepieni będą na linach artyści. Fabuła spektaklu odnosi się do XVII-wiecznych naukowych poszukiwań ludzkości, wiedzy astronomicznej i pozycji człowieka w Kosmosie. Artyści zaprezentują zapierające dech w piersiach akrobacje na linach i trapezach, tworząc w ten sposób niezwykłe powietrzne obrazy.
#REKLAMA_POZIOMA#

#NOWA_STRONA#
Ewolucje na wysokości
Pokaz umiejętności chodzenia po linie to nieodzowny element carnavalowego klimatu. Urban Highline Festival to największa tego typu impreza na świecie. Festiwal co roku ściąga do Lublina ponad 300 uczestników z całego świata. Do tej pory pojawili się na nim slacklinerzy, czyli zawodnicy chodzący po linie, z Europy, Kanady, USA, Chin, Australii, Brazylii, Peru, Izraela czy Indii. Slackline jest młodym sportem wywodzącym się ze wspinania i mającym swe początki w latach 70. Polega na balansowaniu na dynamicznej taśmie o szerokości 2,5-5cm, rozpiętej pomiędzy dwoma punktami. Dzięki swoim właściwościom taśma przypomina poniekąd trampolinę, ponieważ umożliwia odbicie się zawodnika i wykonanie akrobacji. W zależności od tego, w jakiej przestrzeni zawieszone są taśmy, takie wyróżniamy odmiany slackline. Najbardziej spektakularną jest highline, gdzie taśmy zawieszone są na dużej wysokości, pomiędzy skałami, drzewami, budynkami lub innymi konstrukcjami, do przejścia których potrzebna jest uprzęż ubezpieczająca zawodników. Highline w przestrzeni miejskiej jest wyjątkową atrakcją zarówno dla highlinerów, jak i dla przechadzających się po mieście widzów, ponieważ sport ten zazwyczaj uprawiany jest wysoko w górach, a nie w przestrzeni zurbanizowanej. Urban Highline Festival jest integralną częścią Carnavalu. Widzowie mogą więc podziwiać nie tylko buskerskie występy na ziemi, ale też zachwycić się tym, co dzieje się nad ich głowami.  Dzięki temu przestrzeń carnavalowych występów jest wypełniona w całości.

Historyczne akcenty
Tegoroczny festiwal wpisuje się w obchody 700-lecia miasta Lublin. Z tej okazji organizatorzy zaprojektowali niezwykłą scenę w sercu Starego Miasta. Na Placu Po Farze stanie artystyczna konstrukcja, która będzie pełnić funkcję sceny. Obiekt swoim konturem będzie przywoływał sylwetkę nieistniejącego od wieków, jednego z pierwszych kościołów w Lublinie. Jak za dawnych lat to miejsce zgromadzi społeczność miasta i gości, podczas przedstawień i koncertów. Po zapadnięciu zmroku Rynek Starego Miasta, budynek Trybunału Koronnego i Brama Krakowska rozbłysną specjalnymi świetlnymi dekoracjami.
Patronem Carnavalu jest "Sztukmistrz z Lublina" czyli Jasza Mazur – bohater literacki słynnej powieści Singera. Sztukmistrz to artysta ulicy, który z żonglowania, akrobatyki, klaunady uczynił sztukę, osiągając w niej prawdziwe mistrzostwo. Sztukmistrz wykorzystuje rekwizyty cyrkowe, zwykłe przedmioty oraz  emocje publiczności, aby przekazać jej coś ważnego i wartościowego, wzbudzić głębsze uczucia, a czasami po prostu ją rozweselić. Pamiętajmy także, jadąc do Lublina na tegoroczny Carnaval Sztukmistrzów, że artyści ulicy żyją z tego, co im wrzucimy do "kapelusza"...

Magdalena Zarzycka

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe