loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Maria Ochman: Ustawa o sieci szpitali budzi wiele kontrowersji. Filozofia jest daleka od oczekiwań
Opublikowano dnia 25.07.2017 17:52
- Ustawa o sieci szpitali budzi wiele kontrowersji. Filozofia jest daleka od tego, jakie były oczekiwania – mówiła przewodnicząca Sekretariatu Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman na antenie Polskiego Radia 24 w audycji „Społeczny punkt widzenia”.

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
593 placówki weszły do tzw. „sieci szpitali”. Ponad 300 kontrakt z NFZ straciło, będą mogły jednak ubiegać się o nową umowę w konkursie.

Jak podkreślała Maria Ochman, związki zawodowe sceptycznie podchodzą do ustawy.

– Daje m.in. możliwość również dyrektorom, ministrowi na włączenie do sieci szpitali, które nie znalazły się w niej w drodze ustawowej

– mówiła.

Zwróciła uwagę, że władze samorządowe, lokalne oraz lokalne społeczności zabiegają o to, by dany szpital do sieci włączyć, często jednak są to placówki np. bez izby przyjęć czy SOR.

W jej opinii, filozofia sieci jest daleka od tego, jakie były oczekiwania, polityka na szczeblu samorządu zadziałała. W wielu powiatach szpital i szkoła są jedynymi miejscami pracy.

- Pytanie, czy nie powinno się pomyśleć nad reformą samorządową, zmniejszeniem liczby organów właścicielskich dla szpitali

– podkreślała przedstawicielka Solidarności.

Tłumaczyła, że teraz organów założycielskich szpitale mają 7, co powoduje, że stają się kartą przetargową w polityce.

Skoordynowanie działań takiego szpitala poprzez politykę jest możliwe. Do tej sieci weszło wiele „lazaretów”, które również ze względu na warunki, nie powinny funkcjonować

– zaznaczyła. Dodała, że „ze względu na ścisłe powiązania samorządu lokalnego z lekarzami mamy do czynienia z lokalną patologią”.

Całość audycji można wysłuchań tutaj: http://www.polskieradio.pl/130/5990/Artykul/1791382,Ustawa-o-sieci-szpitali-budzi-wiele-kontrowersji-Filozofia-jest-daleka-od-tego-jakie-byly-oczekiwania

Anna Grabowska

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Nie zgadzamy się na półśrodki
– Nawet w dobrej wierze można zrobić coś złego i tak jest tym razem. Strona rządowa w kwestii deputatów węglowych pominęła dialog społeczny, nie wysłuchała, co sami górnicy mają do powiedzenia – mówi Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, w rozmowie z Izabelą Kozłowską. W Temacie Tygodnia 49 numeru „TS” również m.in. rozmowa z wiceministrem energii, Grzegorzem Tobiszowskim.

Przywracanie godności bohaterom
Od trzech miesięcy każda osoba, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, ma prawo do dodatku w wysokości 402,72 zł. Świadczenie jest przyznawane bezterminowo, bez względu na wysokość dochodów osoby uprawnionej. Barbara Michałowska
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 49/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Dr Waldemar Kozioł Udomowienie nie polonizacja banków
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Zgwałcił własne dziecko – Prokuratura Krajowa interweniuje w sprawie zbyt łagodnego wyroku
Za rażąco niską i niewspółmierną do popełnionego ohydnego przestępstwa uznała Prokuratura Krajowa wyrok wobec ojca – gwałciciela własnej córki mającej mniej niż 15 lat. Na polecenie zastępcy Prokuratora Generalnego - Roberta Hernanda, śledczy z Prokuratury Rejonowej w Strzelcach Opolskich skierowali do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu apelację od orzeczenia skazującego Huberta P. za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w tym za gwałt na dziecku na karę łączną zaledwie 6,5 roku więzienia. Przedstawiciele organów ścigania wnoszą o wymierzenie kary łącznej 11,5 roku pozbawienia wolności.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Chcą wyrzucić Kaczyńskich z Wawelu
A ja po raz kolejny postuluję nadanie miejscu wiecznego spoczynku prezydenckiej pary adekwatnej nazwy.
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Pięć nazwisk
IPN opublikował na Twitterze zdjęcie z demonstracji Komitetu Więzionych za Przekonania. Demonstranci niosą transparent, a na nim nazwiska tych wiezionych za przekonania. W tym czasie trwał „festiwal Solidarności”. Podobno wtedy, mimo komuny, była wolność.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.