loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Maria Ochman: Ustawa o sieci szpitali budzi wiele kontrowersji. Filozofia jest daleka od oczekiwań
Opublikowano dnia 25.07.2017 17:52
- Ustawa o sieci szpitali budzi wiele kontrowersji. Filozofia jest daleka od tego, jakie były oczekiwania – mówiła przewodnicząca Sekretariatu Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman na antenie Polskiego Radia 24 w audycji „Społeczny punkt widzenia”.

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
593 placówki weszły do tzw. „sieci szpitali”. Ponad 300 kontrakt z NFZ straciło, będą mogły jednak ubiegać się o nową umowę w konkursie.

Jak podkreślała Maria Ochman, związki zawodowe sceptycznie podchodzą do ustawy.

– Daje m.in. możliwość również dyrektorom, ministrowi na włączenie do sieci szpitali, które nie znalazły się w niej w drodze ustawowej

– mówiła.

Zwróciła uwagę, że władze samorządowe, lokalne oraz lokalne społeczności zabiegają o to, by dany szpital do sieci włączyć, często jednak są to placówki np. bez izby przyjęć czy SOR.

W jej opinii, filozofia sieci jest daleka od tego, jakie były oczekiwania, polityka na szczeblu samorządu zadziałała. W wielu powiatach szpital i szkoła są jedynymi miejscami pracy.

- Pytanie, czy nie powinno się pomyśleć nad reformą samorządową, zmniejszeniem liczby organów właścicielskich dla szpitali

– podkreślała przedstawicielka Solidarności.

Tłumaczyła, że teraz organów założycielskich szpitale mają 7, co powoduje, że stają się kartą przetargową w polityce.

Skoordynowanie działań takiego szpitala poprzez politykę jest możliwe. Do tej sieci weszło wiele „lazaretów”, które również ze względu na warunki, nie powinny funkcjonować

– zaznaczyła. Dodała, że „ze względu na ścisłe powiązania samorządu lokalnego z lekarzami mamy do czynienia z lokalną patologią”.

Całość audycji można wysłuchań tutaj: http://www.polskieradio.pl/130/5990/Artykul/1791382,Ustawa-o-sieci-szpitali-budzi-wiele-kontrowersji-Filozofia-jest-daleka-od-tego-jakie-byly-oczekiwania

Anna Grabowska

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Szoah biznes
W ostatnich miesiącach temat ludobójstwa niemieckiego z okresu II wojny światowej powrócił na pierwsze strony gazet. Ku zaskoczeniu Polaków oskarżenia o udział w mordowaniu Żydów sformułowali przedstawiciele państwa Izrael. Polacy są cierpliwi, ale są jakieś granice bezczelności. Panie i panowie z Izraela właśnie przekroczyli tę granicę.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Znika pomnik generała, "który się kulom nie kłaniał"
Świerczewski był aktywnym działaczem komunistycznym, który walczył przeciwko Polsce w 1920 roku jako oficer Armii Czerwonej.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Jeśli kłamstwu dać godzinę przewagi, to prawda już go nigdy nie dogoni
Gdzieś przeczytałem (mniejsza o to gdzie), że przegrywamy, a właściwie już przegraliśmy z kretesem "bitwę o prawdę historyczną" w sieci. Na podstawie jakichś tam kryteriów i statystyk ktoś doszedł do takich właśnie bardzo ponurych i masochistycznych wniosków. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.