loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Maria Ochman: Ustawa o sieci szpitali budzi wiele kontrowersji. Filozofia jest daleka od oczekiwań
Opublikowano dnia 25.07.2017 17:52
- Ustawa o sieci szpitali budzi wiele kontrowersji. Filozofia jest daleka od tego, jakie były oczekiwania – mówiła przewodnicząca Sekretariatu Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman na antenie Polskiego Radia 24 w audycji „Społeczny punkt widzenia”.

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
593 placówki weszły do tzw. „sieci szpitali”. Ponad 300 kontrakt z NFZ straciło, będą mogły jednak ubiegać się o nową umowę w konkursie.

Jak podkreślała Maria Ochman, związki zawodowe sceptycznie podchodzą do ustawy.

– Daje m.in. możliwość również dyrektorom, ministrowi na włączenie do sieci szpitali, które nie znalazły się w niej w drodze ustawowej

– mówiła.

Zwróciła uwagę, że władze samorządowe, lokalne oraz lokalne społeczności zabiegają o to, by dany szpital do sieci włączyć, często jednak są to placówki np. bez izby przyjęć czy SOR.

W jej opinii, filozofia sieci jest daleka od tego, jakie były oczekiwania, polityka na szczeblu samorządu zadziałała. W wielu powiatach szpital i szkoła są jedynymi miejscami pracy.

- Pytanie, czy nie powinno się pomyśleć nad reformą samorządową, zmniejszeniem liczby organów właścicielskich dla szpitali

– podkreślała przedstawicielka Solidarności.

Tłumaczyła, że teraz organów założycielskich szpitale mają 7, co powoduje, że stają się kartą przetargową w polityce.

Skoordynowanie działań takiego szpitala poprzez politykę jest możliwe. Do tej sieci weszło wiele „lazaretów”, które również ze względu na warunki, nie powinny funkcjonować

– zaznaczyła. Dodała, że „ze względu na ścisłe powiązania samorządu lokalnego z lekarzami mamy do czynienia z lokalną patologią”.

Całość audycji można wysłuchań tutaj: http://www.polskieradio.pl/130/5990/Artykul/1791382,Ustawa-o-sieci-szpitali-budzi-wiele-kontrowersji-Filozofia-jest-daleka-od-tego-jakie-byly-oczekiwania

Anna Grabowska

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer

Wroga grabież: Polska albo odzyska, co jej się należy od Niemiec, albo już zawsze będzie biedniejsza od Berlina.
W dziale historia o twarzach warszawskiej Syreny: „Maj, rok 1937. Na I Ogólnopolskim Salonie Rzeźby w Warszawie Ludwika Kraskowska-Nitschowa przedstawia projekt pomnika „Syrena – godło Warszawy”
W dziale związek o założeniu organizacji zakładowej w Mokate:
Od niedawna w spółce tej działa Solidarność. Mokate i Solidarność – co wyniknie z takiego związku? 
a także o górniczym krwiodawstwie:

„Krew, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych. Choć od wielu lat trwają zaawansowane badania nad pozyskaniem sztucznej krwi, jej produkcja jest jeszcze w powijakach. Dlatego tak ważne jest honorowe dawstwo” - pisze Dariusz Piechowicz

Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 32/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Tysol.pl
Blogi
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Grzybica ucha
Czy żyjąc we współczesnym świecie umiemy jeszcze egzystować bez telefonu, tabletu lub komputera? Sam jako namiętny twitterowicz łapię się na tym, że trudno jest mi przeżyć kilka dni bez otwarcia aplikacji z "ćwierkającym niebieskim ptaszkiem".
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Bazgranie na Fladze Narodowej
Radość z kibicowania naszym sportowcom jest powszechna. Cieszymy się, gdy Polka lub Polak wygrywa. Śpiewamy hymn narodowy i wysoko powiewamy narodowymi flagami. Ale czy zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze symbole narodowe trzeba chronić i dbać o ich wygląd.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Co powiedział generał Chocha pułkownikowi Kuklińskiemu?
- Skoro nie można się dogadać z „naszymi”, to może trzeba zacząć rozmawiać z „tamtymi”.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.