loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Maria Ochman: Ustawa o sieci szpitali budzi wiele kontrowersji. Filozofia jest daleka od oczekiwań
Opublikowano dnia 25.07.2017 17:52
- Ustawa o sieci szpitali budzi wiele kontrowersji. Filozofia jest daleka od tego, jakie były oczekiwania – mówiła przewodnicząca Sekretariatu Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman na antenie Polskiego Radia 24 w audycji „Społeczny punkt widzenia”.

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
593 placówki weszły do tzw. „sieci szpitali”. Ponad 300 kontrakt z NFZ straciło, będą mogły jednak ubiegać się o nową umowę w konkursie.

Jak podkreślała Maria Ochman, związki zawodowe sceptycznie podchodzą do ustawy.

– Daje m.in. możliwość również dyrektorom, ministrowi na włączenie do sieci szpitali, które nie znalazły się w niej w drodze ustawowej

– mówiła.

Zwróciła uwagę, że władze samorządowe, lokalne oraz lokalne społeczności zabiegają o to, by dany szpital do sieci włączyć, często jednak są to placówki np. bez izby przyjęć czy SOR.

W jej opinii, filozofia sieci jest daleka od tego, jakie były oczekiwania, polityka na szczeblu samorządu zadziałała. W wielu powiatach szpital i szkoła są jedynymi miejscami pracy.

- Pytanie, czy nie powinno się pomyśleć nad reformą samorządową, zmniejszeniem liczby organów właścicielskich dla szpitali

– podkreślała przedstawicielka Solidarności.

Tłumaczyła, że teraz organów założycielskich szpitale mają 7, co powoduje, że stają się kartą przetargową w polityce.

Skoordynowanie działań takiego szpitala poprzez politykę jest możliwe. Do tej sieci weszło wiele „lazaretów”, które również ze względu na warunki, nie powinny funkcjonować

– zaznaczyła. Dodała, że „ze względu na ścisłe powiązania samorządu lokalnego z lekarzami mamy do czynienia z lokalną patologią”.

Całość audycji można wysłuchań tutaj: http://www.polskieradio.pl/130/5990/Artykul/1791382,Ustawa-o-sieci-szpitali-budzi-wiele-kontrowersji-Filozofia-jest-daleka-od-tego-jakie-byly-oczekiwania

Anna Grabowska

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Uprzejma motornicza i nieczuli pasażerowie
Ta historia, którą pochwaliło się na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma dwa oblicza: radosne i smutne.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Nigdy po roku 1989 nie było tak dużej pomocy dla rodzin wychowujących dzieci
Już ponad 2 lata realizowany jest program Rodzina 500 plus, rusza właśnie program wyprawki szkolnej dla wszystkich uczących się dzieci w wysokości 300 zł wypłacanej corocznie przed rozpoczęciem roku szkolnego, realizowane jest także finansowanie darmowych podręczników w szkołach podstawowych i w ostatniej już klasie gimnazjum, co oznacza, że wsparcie państwa dla rodzin wychowujących dzieci jest obecnie najwyższe w naszej najnowszej historii po roku 1989.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.