loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Timmermans chce cofnąć reformę wieku emerytalnego w Polsce
Opublikowano dnia 28.07.2017 14:14
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podczas słynnej już konferencji prasowej na temat reformy sądownictwa w Polsce, zakwestionował przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. W kontekście sędziów uznał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (które będzie obowiązywać od 1 października) jest pogwałceniem traktatu o funkcjonowaniu UE oraz traktatu o równości płac i zatrudnienia. Czy oznacza to, że kolejną rekomendacją kolegium unijnych komisarzy może być żądanie wydłużenia wieku emerytalnego kobiet?

fot.Wikimedia Commons
Polska wchodziła do Unii Europejskiej ze zróżnicowanym wiekiem emerytalnym mężczyzn i kobiet, co zresztą dopuszcza polska konstytucja. Unii to nie przeszkadzało. Tymczasem podczas konferencji 26 lipca Timmermans relacjonując decyzje Kolegium Komisarzy w sprawie reformy sądownictwa zwrócił uwagę, że różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest złamaniem – a nawet jak to ujął: pogwałceniem - aż dwóch traktatów UE.
 

Dziwi mnie, że liczni komentatorzy, politycy i dziennikarze oceniając decyzje Komisji Europejskiej nie zwrócili na to uwagi. A przecież to realna groźba, że KE może cofnąć przywrócenie wieku emerytalnego, o które Polacy walczyli przez 5 lat.

– mówi szef Solidarności Piotr Duda.

Przewodniczący „Solidarności” nie ma wątpliwości, że unijni urzędnicy nie mają prawa do takiej ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski i zapowiada wystosowanie listu w tej sprawie.
 

Chcemy jednoznacznej deklaracji jakie jest stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie reformy wieku emerytalnego, tak aby Polacy dokładnie wiedzieli, czy wchodzące od 1 października rozwiązania nie staną się przypadkiem powodem kolejnej groźby nałożenia sankcji.

– wyjaśnia Duda.


ml
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Nie zgadzamy się na półśrodki
– Nawet w dobrej wierze można zrobić coś złego i tak jest tym razem. Strona rządowa w kwestii deputatów węglowych pominęła dialog społeczny, nie wysłuchała, co sami górnicy mają do powiedzenia – mówi Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, w rozmowie z Izabelą Kozłowską. W Temacie Tygodnia 49 numeru „TS” również m.in. rozmowa z wiceministrem energii, Grzegorzem Tobiszowskim.

Przywracanie godności bohaterom
Od trzech miesięcy każda osoba, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, ma prawo do dodatku w wysokości 402,72 zł. Świadczenie jest przyznawane bezterminowo, bez względu na wysokość dochodów osoby uprawnionej. Barbara Michałowska
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 49/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Arturem Wosztylem
Blogi
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Pięć nazwisk
IPN opublikował na Twitterze zdjęcie z demonstracji Komitetu Więzionych za Przekonania. Demonstranci niosą transparent, a na nim nazwiska tych wiezionych za przekonania. W tym czasie trwał „festiwal Solidarności”. Podobno wtedy, mimo komuny, była wolność.
avatar
Marcin
Kacprzak

Marcin Kacprzak: O małej drobnej reporterce i jej dumnych przełożonych
Od razu uprzedzę wszystkie wrażliwe duszyczki - nie czytajcie tego dalej, bo nie chcę wam psuć przedświątecznego nastroju. Można spokojnie dać mi od razu łapkę w dół i się niepotrzebnie nie denerwować.
avatar
Jerzy
Bukowski

Kraków godnie uczcił Piłsudskiego
Naczelnik państwa, naczelny wódz, pierwszy marszałek, wybitny polityk, najważniejsza postać naszych dziejów w okresie międzywojennym.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.