loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Timmermans chce cofnąć reformę wieku emerytalnego w Polsce
Opublikowano dnia 28.07.2017 14:14
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podczas słynnej już konferencji prasowej na temat reformy sądownictwa w Polsce, zakwestionował przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. W kontekście sędziów uznał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (które będzie obowiązywać od 1 października) jest pogwałceniem traktatu o funkcjonowaniu UE oraz traktatu o równości płac i zatrudnienia. Czy oznacza to, że kolejną rekomendacją kolegium unijnych komisarzy może być żądanie wydłużenia wieku emerytalnego kobiet?

fot.Wikimedia Commons
Polska wchodziła do Unii Europejskiej ze zróżnicowanym wiekiem emerytalnym mężczyzn i kobiet, co zresztą dopuszcza polska konstytucja. Unii to nie przeszkadzało. Tymczasem podczas konferencji 26 lipca Timmermans relacjonując decyzje Kolegium Komisarzy w sprawie reformy sądownictwa zwrócił uwagę, że różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest złamaniem – a nawet jak to ujął: pogwałceniem - aż dwóch traktatów UE.
 

Dziwi mnie, że liczni komentatorzy, politycy i dziennikarze oceniając decyzje Komisji Europejskiej nie zwrócili na to uwagi. A przecież to realna groźba, że KE może cofnąć przywrócenie wieku emerytalnego, o które Polacy walczyli przez 5 lat.

– mówi szef Solidarności Piotr Duda.

Przewodniczący „Solidarności” nie ma wątpliwości, że unijni urzędnicy nie mają prawa do takiej ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski i zapowiada wystosowanie listu w tej sprawie.
 

Chcemy jednoznacznej deklaracji jakie jest stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie reformy wieku emerytalnego, tak aby Polacy dokładnie wiedzieli, czy wchodzące od 1 października rozwiązania nie staną się przypadkiem powodem kolejnej groźby nałożenia sankcji.

– wyjaśnia Duda.


ml
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Uprzejma motornicza i nieczuli pasażerowie
Ta historia, którą pochwaliło się na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma dwa oblicza: radosne i smutne.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Nigdy po roku 1989 nie było tak dużej pomocy dla rodzin wychowujących dzieci
Już ponad 2 lata realizowany jest program Rodzina 500 plus, rusza właśnie program wyprawki szkolnej dla wszystkich uczących się dzieci w wysokości 300 zł wypłacanej corocznie przed rozpoczęciem roku szkolnego, realizowane jest także finansowanie darmowych podręczników w szkołach podstawowych i w ostatniej już klasie gimnazjum, co oznacza, że wsparcie państwa dla rodzin wychowujących dzieci jest obecnie najwyższe w naszej najnowszej historii po roku 1989.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.