loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Timmermans chce cofnąć reformę wieku emerytalnego w Polsce
Opublikowano dnia 28.07.2017 14:14
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podczas słynnej już konferencji prasowej na temat reformy sądownictwa w Polsce, zakwestionował przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. W kontekście sędziów uznał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (które będzie obowiązywać od 1 października) jest pogwałceniem traktatu o funkcjonowaniu UE oraz traktatu o równości płac i zatrudnienia. Czy oznacza to, że kolejną rekomendacją kolegium unijnych komisarzy może być żądanie wydłużenia wieku emerytalnego kobiet?

fot.Wikimedia Commons
Polska wchodziła do Unii Europejskiej ze zróżnicowanym wiekiem emerytalnym mężczyzn i kobiet, co zresztą dopuszcza polska konstytucja. Unii to nie przeszkadzało. Tymczasem podczas konferencji 26 lipca Timmermans relacjonując decyzje Kolegium Komisarzy w sprawie reformy sądownictwa zwrócił uwagę, że różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest złamaniem – a nawet jak to ujął: pogwałceniem - aż dwóch traktatów UE.
 

Dziwi mnie, że liczni komentatorzy, politycy i dziennikarze oceniając decyzje Komisji Europejskiej nie zwrócili na to uwagi. A przecież to realna groźba, że KE może cofnąć przywrócenie wieku emerytalnego, o które Polacy walczyli przez 5 lat.

– mówi szef Solidarności Piotr Duda.

Przewodniczący „Solidarności” nie ma wątpliwości, że unijni urzędnicy nie mają prawa do takiej ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski i zapowiada wystosowanie listu w tej sprawie.
 

Chcemy jednoznacznej deklaracji jakie jest stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie reformy wieku emerytalnego, tak aby Polacy dokładnie wiedzieli, czy wchodzące od 1 października rozwiązania nie staną się przypadkiem powodem kolejnej groźby nałożenia sankcji.

– wyjaśnia Duda.


ml
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Szoah biznes
W ostatnich miesiącach temat ludobójstwa niemieckiego z okresu II wojny światowej powrócił na pierwsze strony gazet. Ku zaskoczeniu Polaków oskarżenia o udział w mordowaniu Żydów sformułowali przedstawiciele państwa Izrael. Polacy są cierpliwi, ale są jakieś granice bezczelności. Panie i panowie z Izraela właśnie przekroczyli tę granicę.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Znika pomnik generała, "który się kulom nie kłaniał"
Świerczewski był aktywnym działaczem komunistycznym, który walczył przeciwko Polsce w 1920 roku jako oficer Armii Czerwonej.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Jeśli kłamstwu dać godzinę przewagi, to prawda już go nigdy nie dogoni
Gdzieś przeczytałem (mniejsza o to gdzie), że przegrywamy, a właściwie już przegraliśmy z kretesem "bitwę o prawdę historyczną" w sieci. Na podstawie jakichś tam kryteriów i statystyk ktoś doszedł do takich właśnie bardzo ponurych i masochistycznych wniosków. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.