loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Rafał Górski dla "TS": Sądy dla obywateli!
Opublikowano dnia 02.08.2017 20:00
Polskie sądy wymagają zmiany. Wie o tym każdy, kto z III władzą miał do czynienia. Zmiany dobrej, dla zwykłych ludzi. Nie interesuje mnie zmiana dobra dla tej czy innej partii lub grupy interesu. Przez lata czytałem świetne reportaże w „Dzienniku Gazecie Prawnej” o patologiach w polskim sądownictwie i włos mi się jeżył na głowie, do czego potrafią być zdolne sądowe elity pasożytnicze. Afery związane z reprywatyzacją, Fundacją Pro Civili czy Amber Gold są dowodem na to, że przez 27 lat trzecia władza sama się nie oczyściła. Oczyszczenie więc musi przyjść z zewnątrz. Kluczowe jest w tym przypadku pytanie: W jaki sposób możemy zorganizować nasze sądy tak, żeby z jednej strony służyły obywatelom, z drugiej zaś, żeby zapobiec wyrządzaniu zbyt wielu szkód przez niekompetentnych sędziów, wykryć jak najszybciej ich niekompetencje i zastąpić ich bez trudu kimś innym?

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Rafał Górski

PiS w trybie poselskim, czyli bez konsultacji z obywatelami, położyło na stół trzy ustawy: o sądach powszechnych, KRS i Sądzie Najwyższym. Nie bardzo rozumiem, dlaczego przez 20 miesięcy 234 posłów pracujących w wymiarze 40 godzin tygodniowo nie było w stanie przygotować trzech porządnych projektów ustaw, które skonsultowane byłyby z obywatelami, pracownikami sądów i organizacjami społecznymi. Projektów ustaw, które wzmacniałyby nasze państwo i uniezależniały je od jawnego rządzenia tej czy innej partii lub rządzenia niejawnego przez tę czy inną grupę interesu. Projektów ustaw pozbawionych zapisów, które mogłyby wykorzystać elity pasożytnicze do mobilizowania zwykłych ludzi do protestów. Bo to, że elity pasożytnicze będą protestować, było jasne od początku. Nie bardzo też rozumiem, dlaczego PiS, mając do dyspozycji cały aparat państwa, nie był w stanie przygotować solidnej kampanii informacyjnej, która wspierałaby uchwalanie ustaw.

Prezydent Andrzej Duda będzie teraz przygotowywał swoje propozycje ustaw w specjalnie do tego powołanym zespole. Kogo do niego zaprosi? Czy zaprosi obywateli, którzy będą mogli zgłaszać swoje rozwiązania i uwagi, np. przy użyciu platformy internetowej? Czy zaprosi przedstawicieli organizacji społecznych zajmujących się od lat sądownictwem, np. Fundacji Court Watch Polska, Konserwatorium „O lepszą Polskę” czy Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu? Czy zaprosi przedstawicieli pracowników sądów?

Prezydent był niezadowolony, że PiS nie zaprosił go do konsultacji ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Jakie wnioski z tego doświadczenia wyciągnie?

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wałęsa idzie na rekord
Jestem przekonany, że Lecha Wałęsę stać na jeszcze więcej w autodestrukcji resztek dawnego autorytetu.
avatar
Graf
Zero

[Grafzero vlog literacki]: "Psalm jedwabny" Tadeusz Nowak | Jeden wiersz
O czym pisał Tadeusz Nowak?
avatar
Kazimierz
Paczesny

Kazimierz Paczesny: Krym złączony z Rosją
Kilka dni temu Rosja połączyła się z Krymem mostem drogowym, omijając stałym połączeniem teren Ukrainy oraz płacąc A. Rotenbergowi za jego budowę blisko 4 miliardy dolarów amerykańskich.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.