loading
Proszę czekać...
Rafał Górski dla "TS": Sądy dla obywateli!
Opublikowano dnia 02.08.2017 20:00
Polskie sądy wymagają zmiany. Wie o tym każdy, kto z III władzą miał do czynienia. Zmiany dobrej, dla zwykłych ludzi. Nie interesuje mnie zmiana dobra dla tej czy innej partii lub grupy interesu. Przez lata czytałem świetne reportaże w „Dzienniku Gazecie Prawnej” o patologiach w polskim sądownictwie i włos mi się jeżył na głowie, do czego potrafią być zdolne sądowe elity pasożytnicze. Afery związane z reprywatyzacją, Fundacją Pro Civili czy Amber Gold są dowodem na to, że przez 27 lat trzecia władza sama się nie oczyściła. Oczyszczenie więc musi przyjść z zewnątrz. Kluczowe jest w tym przypadku pytanie: W jaki sposób możemy zorganizować nasze sądy tak, żeby z jednej strony służyły obywatelom, z drugiej zaś, żeby zapobiec wyrządzaniu zbyt wielu szkód przez niekompetentnych sędziów, wykryć jak najszybciej ich niekompetencje i zastąpić ich bez trudu kimś innym?

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Rafał Górski

PiS w trybie poselskim, czyli bez konsultacji z obywatelami, położyło na stół trzy ustawy: o sądach powszechnych, KRS i Sądzie Najwyższym. Nie bardzo rozumiem, dlaczego przez 20 miesięcy 234 posłów pracujących w wymiarze 40 godzin tygodniowo nie było w stanie przygotować trzech porządnych projektów ustaw, które skonsultowane byłyby z obywatelami, pracownikami sądów i organizacjami społecznymi. Projektów ustaw, które wzmacniałyby nasze państwo i uniezależniały je od jawnego rządzenia tej czy innej partii lub rządzenia niejawnego przez tę czy inną grupę interesu. Projektów ustaw pozbawionych zapisów, które mogłyby wykorzystać elity pasożytnicze do mobilizowania zwykłych ludzi do protestów. Bo to, że elity pasożytnicze będą protestować, było jasne od początku. Nie bardzo też rozumiem, dlaczego PiS, mając do dyspozycji cały aparat państwa, nie był w stanie przygotować solidnej kampanii informacyjnej, która wspierałaby uchwalanie ustaw.

Prezydent Andrzej Duda będzie teraz przygotowywał swoje propozycje ustaw w specjalnie do tego powołanym zespole. Kogo do niego zaprosi? Czy zaprosi obywateli, którzy będą mogli zgłaszać swoje rozwiązania i uwagi, np. przy użyciu platformy internetowej? Czy zaprosi przedstawicieli organizacji społecznych zajmujących się od lat sądownictwem, np. Fundacji Court Watch Polska, Konserwatorium „O lepszą Polskę” czy Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu? Czy zaprosi przedstawicieli pracowników sądów?

Prezydent był niezadowolony, że PiS nie zaprosił go do konsultacji ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Jakie wnioski z tego doświadczenia wyciągnie?

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Chcemy pracowniczej konstytucji!
Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „TS”, poświęconym właśnie układom zbiorowym.
Nauczyciele potrzebni od zaraz
Od początku wprowadzania zmian w oświacie straszono, że wielu nauczycieli
straci pracę. Tymczasem w niektórych szkołach nawet kilka tygodni
po rozpoczęciu roku szkolnego brakowało dydaktyków. Jak to w końcu jest ze zwolnieniami nauczycieli po reformie? Barbara Michałowska.
Grupa Wyszehradzka – więcej pragmatyzmu, mniej romantyzmu
Chociaż pozornie zgadzamy się we wszystkim, nie można zapominać, że w politycznych sojuszach każdy z partnerów ma swoje interesy. Nie inaczej jest w przypadku Grupy Wyszehradzkiej. O tym, czy rzeczywiście tak bardzo po drodze Węgrom i Polakom – dla „TS” pisze Dominik Héjj.
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 43/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z prof. Kamilem Zaradkiewiczem
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Powrót opozycyjnego samca alfa
Schetyna chciał jednoznacznie udowodnić, że nadal jest niekwestionowanym liderem nie tylko PO, ale całej opozycji.
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

Historia w Aspektach Różnych: 20 października 1655 r. – ugoda w Kiejdanach
362 lata temu, 20 października 1655 r., w Kiejdanach na Litwie podpisano układ pomiędzy hetmanem wielkim litewskim Januszem Radziwiłłem i jego kuzynem koniuszym wielkim litewskim Bogusławem Radziwiłłem, a przedstawicielem króla szwedzkiego Karola X Gustawa Magnusem Gabrielem De la Gardie. Umowa ta poddawała pod protekcję Szwecji całe Wielkie Księstwo Litewskie i wraz z układem w Ujściu (gdzie wojewoda poznański Krzysztof Opaliński i wojewoda kaliski Andrzej Karol Grudziński oddali królowi Szwecji Wielkopolskę) stanowiła faktyczne poddanie Litwy i Wielkopolski Szwecji.
avatar
Tomasz
Samołyk

[video] "Kultura Naprawdę Niezależna": nowy cykl Tomasza Samołyka
Jakiś czas temu powstala inicjatywa pt. "Kultura Niepodległa". Zrzesza ona dobrze znany "pseudoelitarny" świat celebrytów, ludzi pełniących zawód "uczestnik protestów" lub artystów zwabionych szansą kolejnego utożsamienia się ze zmorą poprawości politycznej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.