loading
Proszę czekać...
Krysztopa: Facebook się poślizgnął i upadając wcisnął guzik likwidujący 300 polskich profili
Opublikowano dnia 02.08.2017 22:21
Kiedy Bono plótł coś o tym, że "Polakom odbierana jest wolność" wielu z nas się uśmiało, ale kiedy jego kumpel Zuckerberg (no oczywiście, że nie osobiście, pewnie to robota jakichś lokalnych struktur) zlikwidował jednego dnia 300 polskich profili na Facebooku, to przestało być śmieszne. Zrobiłem o tym nawet specjalny rysunek.

Facebook logo
Nie wiem czy Bono świadomie został "obrońcą polskiej demokracji" czy też jego kanały informujące go na temat sytuacji w Polsce, Wałęsa, wiodące media, czy kogo tam słucha, wprowadziły go w błąd. Wiem, że swego czasu posiadał czy posiada nadal tyle akcji Facebooka, zeby poczuć się bogatym. Wiem też, że Facebook zawsze bardzo chętnie zbanuje kogoś kto pisze o częściach do roweru, natomiast nie widzi problemu w tym, ze ktoś napisze, że  "Wojtyła je.ał dzieci".

Nie dam sobie również absolutnie uciąć głowy, czy na wszystkich zlikwidowanych profilach (do inspiracji tej czystki przyznał się tak zwany Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, którego szef Rafał Gaweł jest postacią tyleż groteskową co doskonale znaną wymiarowi sprawiedliwości) nie było treści, które nie powinny się tam znaleźć, ponieważ zwyczajnie ich wszystkich nie znam. Natomiast obecnośc pośród zlikwidowanych stron takich jak profil portalu historyczno - informacyjnego "Niezlomni.com", kazde wnioskować, że "niewłasciwe treści" nie miały z tą rzezią nic wspólnego.

Wiem jednak co innego, głupszego wytłumaczenia jak podał Facebook, po tym jak wszystkie profile wobec presji opinii publicznej, przywrócił, to ja bym nawet jako satyryk nie wymyślił. Otóż rzecz cała miała być efektem awarii. Takiej awarii, która akurat zlikwidowała wyłącznie profile polskie i wyłącznie prawicowe. W centrali Facebooka musi być jakiś specjalny guzik do wyłączania takich profili. Zapewne sprzataczka wieczorem, sprzątając w biurze postawiła na nim wiadro i klops.

A być może Facebook doskonale wie, że niczego mu nie zrobimy, więc podaje najgłupsze możliwe wyjaśnienie, żeby nam to przypomnieć. W ostatczności minister Streżyńska sobie z nimi porozmawia, bo przecież nikt, jak w Brazylii, nie nakaże blokady Facebooka, czy nie aresztuje jego wiceprezesa. To ocierałoby się o obrazę uczuć religijnych.

Cezary Krysztopa
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Chcemy pracowniczej konstytucji!
Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „TS”, poświęconym właśnie układom zbiorowym.
Nauczyciele potrzebni od zaraz
Od początku wprowadzania zmian w oświacie straszono, że wielu nauczycieli
straci pracę. Tymczasem w niektórych szkołach nawet kilka tygodni
po rozpoczęciu roku szkolnego brakowało dydaktyków. Jak to w końcu jest ze zwolnieniami nauczycieli po reformie? Barbara Michałowska.
Grupa Wyszehradzka – więcej pragmatyzmu, mniej romantyzmu
Chociaż pozornie zgadzamy się we wszystkim, nie można zapominać, że w politycznych sojuszach każdy z partnerów ma swoje interesy. Nie inaczej jest w przypadku Grupy Wyszehradzkiej. O tym, czy rzeczywiście tak bardzo po drodze Węgrom i Polakom – dla „TS” pisze Dominik Héjj.
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 43/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Powrót opozycyjnego samca alfa
Schetyna chciał jednoznacznie udowodnić, że nadal jest niekwestionowanym liderem nie tylko PO, ale całej opozycji.
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

Historia w Aspektach Różnych: 20 października 1655 r. – ugoda w Kiejdanach
362 lata temu, 20 października 1655 r., w Kiejdanach na Litwie podpisano układ pomiędzy hetmanem wielkim litewskim Januszem Radziwiłłem i jego kuzynem koniuszym wielkim litewskim Bogusławem Radziwiłłem, a przedstawicielem króla szwedzkiego Karola X Gustawa Magnusem Gabrielem De la Gardie. Umowa ta poddawała pod protekcję Szwecji całe Wielkie Księstwo Litewskie i wraz z układem w Ujściu (gdzie wojewoda poznański Krzysztof Opaliński i wojewoda kaliski Andrzej Karol Grudziński oddali królowi Szwecji Wielkopolskę) stanowiła faktyczne poddanie Litwy i Wielkopolski Szwecji.
avatar
Tomasz
Samołyk

[video] "Kultura Naprawdę Niezależna": nowy cykl Tomasza Samołyka
Jakiś czas temu powstala inicjatywa pt. "Kultura Niepodległa". Zrzesza ona dobrze znany "pseudoelitarny" świat celebrytów, ludzi pełniących zawód "uczestnik protestów" lub artystów zwabionych szansą kolejnego utożsamienia się ze zmorą poprawości politycznej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.