loading
Proszę czekać...
avatar
Kazimierz Paczesny

Kazimierz Paczesny: Układ Kremla z Saudami
19.10.2017
O pierwszej wizycie monarchy Arabii Saudyjskiej w Moskwie i co może ona oznaczać dla układu sił?

morguefile.com
Media naszego Sąsiada ze wschodu wciąż opiewają pierwszą wizytę monarchy Arabii Saudyjskiej w Moskwie sprzed kilku dni. Jednocześnie polscy dziennikarze jakby bojkotowali porozumienia między nimi. A jest o czym mówić i pisać, bo choć nie znamy szczegółów porozumień jesteśmy świadomi niedawnego sojuszu Saudów z USA i ich konfliktu z Rosją o panowanie nad Syrią. Co się zatem zmieniło, że Putin zbuduje Arabom fabrykę karabinków Kałasznikowa, a umowy z sektora energetycznego obliczane są na miliardy dolarów? O większości przemyśleń ponoć lepiej nie pisać, ale tajemnicą Polichinella jest główny motor napędowy gospodarek obydwu krajów. ,,Czarne złoto” i gaz, czyli dokładnie to co stanowi jeden z zasadniczych powodów amerykańskiego wsparcia dla idei budowy Między morza, z gazoportami w Świnoujściu i Rijece. Ropa i gaz. Biliardy dolarów, ale przede wszystkim paliwo urządzeń mechanicznych, w tym samochodów i czołgów, surowiec przemysłu chemicznego i grzewczego. Od plastyku komputera na którym szanowny Czytelnik śledzi te słowa po pestycydy, zapewniające wyżywienie gęsto zaludnionej Europy. To wreszcie słuszny kierunek ekspansji ,,Niedźwiedzia” jako mocarstwa dążącego do pozycji światowej, do niezamarzających portów i surowca, jakże ważnego dla jego eksportu i bytu dzisiejszych społeczeństw Zachodu. Stąd nie dziwią próby negocjacji co do ograniczenia wydobycia węglowodorów w państwach OPEC (z Arabią Saudyjską na czele) i Federacji Rosyjskiej, których porozumienie w tej sprawie może dowolnie sterować cenami tych surowców. I bynajmniej 7zł za litr benzyny 95 nie byłoby tu głównym problemem.
Oczywiście jest jeszcze jeden gracz, który opanował handel ropą do perfekcji, sprzedając jej znacznie więcej niż wydobywa, a dzięki technologii (i obszarom niezamieszkałym) stał się eksportem gazu łupkowego. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Dziś główny sojusznik Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, główny sojusznik budowy Międzymorza. Zwłaszcza wobec fiaska chińskiej polityki w naszej okolicy. Nie przypadkiem Trump mówił o konkurencyjności kosztów siły napędowej gospodarki światowej początków XXI w. i szansach związanych z energetycznym Międzymorzem. Przecież czy już III Rzesza, a zwłaszcza Japonia nie zostały pobite dzięki ich odcięciu od dostaw paliwa? Patrzmy zatem uważnie co będzie działo się na rynku ropy, bo jeśli faktycznie zbliża się III Wojna Światowa, poprzedzi ją ,,zajmowanie pozycji” właśnie na polu zaopatrzenie w siłę napędową. Bo zdaje się, że już niedługo przewagę będzie miał ten, kto podporządkuje sobie węglowodory. A Międzymorze jest jedną, być może z ważniejszych, partii szachów naszych czasów.
 
70
Nasi partnerzy
(9 artykułów)
Kazimierz Paczesny: Układ Kremla z Saudami
Kazimierz Paczesny: Czy możemy nawrócić Indie?
Kazimierz Paczesny: Interesy Kremla
Kazimierz Paczesny: Polskie dzieci Syberii
Kazimierz Paczesny: O polskich sojuszach obronnych
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Życie w 800 gramach
Gdzie zaczyna się człowiek? Choć etycy, duchowni i naukowcy wciąż nie są w tej kwestii zgodni, w Polsce nie ma obowiązku ratowania dzieci rodzących się między 23 a 27 tygodniem ciąży. Lekarze - i trudno ich za to winić - nie chcą w takich przypadkach sami podejmować decyzji. Pytają rodziców. Podobno większość odpowiada – walczmy. Dziś medycyna jest zdolna uratować znaczny odsetek skrajnych wcześniaków. Jak funkcjonują te, którym udało się przeżyć? To temat tygodnia 47 numeru TS.

Czy grożą nam emerytalne kominy?
– Rząd łamie prawo (…). Proponuje rozwiązanie, które będzie zarzewiem konfliktów społecznych i problemów finansowych – mówi członek KK NSZZ Solidarność Henryk Nakonieczny. O co chodzi w projekcie zmian ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i dlaczego związki zawodowe tak mocno go krytykują? Anna Grabowska
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 47/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Prof. Szwagrzyk Człowikiem Roku 2016 Tygodnika Solidarność
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.