loading
Proszę czekać...
avatar
Jerzy Bukowski

Jerzy Bukowski: Przetarg na obsługę smoka
18.01.2018
Podobizna łasego na dziewice potwora stoi na głazie u podnóża Wawelu, u wejścia do jaskini zwanej Smoczą Jamą.

screen YouTube
            Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu Urzędu Miasta Krakowa ogłosił przetarg na pełnienie stałego dozoru technicznego oraz dokonywanie niezbędnych napraw w celu zapewnienia poprawnego działania Smoka Wawelskiego, w tym zapewnienia, aby regularnie zionął ogniem - poinformował „Dziennik Polski”.
            Do obowiązków zwycięzcy będzie należał 24-godzinny dozór nad rzeźbą z brązu autorstwa niedawno zmarłego Bronisława Chromego, zgłaszanie i usuwanie awarii, dokonywanie niezbędnych napraw oraz konserwacji w celu zapewnienia poprawnego działania instalacji elektro-gazowej.
            Termin wykonania zamówienia ma obowiązywać od dnia zawarcia umowy do 31 grudnia 2020 roku.
            Podobizna łasego na dziewice potwora stoi na głazie u podnóża Wawelu, u wejścia do jaskini zwanej Smoczą Jamą, w której nb. w średniowieczu mieściła się karczma dość podłej konduity, a na zapleczu zamtuz, czyli wedle dzisiejszego słownictwa agencja towarzyska.
            „Według pierwotnej koncepcji smok miał być częściowo zanurzony w wodach Wisły. Stwierdzono jednak, że niesione przez nurt rzeki śmieci będą się osadzać na rzeźbie. Wewnątrz rzeźby została zamontowana instalacja gazowa pozorująca zianie ogniem. Ogień bucha co kilka minut” - czytamy w gazecie.
            Jeszcze kilka lat temu Smok Wawelski zionął po wysłaniu SMS-a na specjalny numer, co sprawiało wielką radość dzieciom, ale powodowało, że musiał to robić niemal nieustannie. Teraz miewa chwile wytchnienia. 
 
 
00
Nasi partnerzy
(591 artykułów)
Jerzy Bukowski: Przetarg na obsługę smoka
Jerzy Bukowski: Sztandar pszechodni i Ignacy Jan Padarewski
Jerzy Bukowski: Chora miłość do okupantów
Jerzy Bukowski: Rajstopy z Bazyliką Mariacką
Jerzy Bukowski: "Dwóch malców i miliony patriotów"
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.