loading
Proszę czekać...
avatar
Przemysław Jarasz

Serca w mundurach - Zakład Karny spełnił marzenia dzieci o kolorowej świetlicy
15.02.2018
Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu co rusz inicjują ciekawe i pożyteczne akcje nie tylko dla więźniów ze swej placówki, ale także dla lokalnej społeczności. Tym razem zorganizowali akcję charytatywną „Zamiast spędzać czas na ulicy, przyjdź do kolorowej świetlicy”. Przez cały styczeń zbierali dla dzieciaków ze świetlicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu (ulica Wyzwolenia 7) słodycze, gry, puzzle i inne zabawki. W akcję włączyła się także firma Opinion Strefa Druku z Gliwic, która nieodpłatnie wykonała i przekazała kolorowe naklejki naścienne ze specjalnie zaprojektowanymi dla podopiecznych placówki śmiesznymi stworkami, ptaszkami i chmurkami.

ZK w Zabrzu
 

- Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki świetlica przeszła wielką metamorfozę. Gdy dzieci po zajęciach na basenie wróciły do niej, nie mogły uwierzyć swoim oczom. Nie dowierzały, że przez jeden weekend mogły zajść w ich placówce takie zmiany. Bowiem nasi funkcjonariusze nie próżnowali i przyozdobili ściany świetlicy kilkudziesięcioma kolorowymi naklejkami. W pracach tych pomagało także trzech skazanych. W ten sposób kadra penitencjarna nie tylko pomagała podopiecznym świetlicy, ale także oddziaływała poprzez przykład własny na skazanych. Pokazali jak niewiele trzeba, aby pomóc drugiej osobie, a także, że w życiu liczy się coś więcej niż własne, często wygórowane potrzeby

– podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.
 
Teraz ze ścian w salach zajęciowych spoglądają śmieszne stworki, które zachęcają do figli i zabawy oraz pobudzają wyobraźnię podopiecznych świetlicy. Są również napisy, które motywują do tego, aby marzyć i spełniać marzenia. To nie koniec zmian, bo w sali relaksacyjnej już niebawem po ścianach i suficie będą leniwie pływać chmurki i balony. 

Dzieciakom bardzo spodobał się nowy wystrój. Z radością oglądały też przyniesione przez funkcjonariuszy gry, puzzle i zabawki oraz plecaki, które przydadzą się nie tylko w szkole, ale i podczas wyjść na basen czy zajęć judo. Góra słodyczy jaką zebrali funkcjonariusze też zrobiła na nich wrażenie.
 
- Wow! Tych słodyczy jest tyle, że starczy nam na całe ferie – mówiła zachwycona 10-letnia Magda. 

A Marek dodał: – Możemy podzielić się z kolegami z innych świetlic.
 
W ramach podziękowania za tak miłą niespodziankę, dzieci przygotowały ogromny plakat, a także rysunki ze specjalnymi dedykacjami dla darczyńców. 

- Dzieci tak naprawdę nie musiały nic mówić, wystarczyło spojrzeć na ich rozpromienione twarze – cieszy się Jabłońska.
Świetlica ta jest azylem dla dzieci z różnych środowisk. Spędzają tu kilka godzin dziennie od poniedziałku do piątku, również podczas ferii mają zapewnioną opiekę. Przychodzi tu 20 dzieci w wieku od 5 do 13 lat, które mają różnorodne trudności w szkole, w kontakcie z rówieśnikami oraz pochodzące z rodzin z wieloma problemami. Pod okiem wykwalifikowanych opiekunów odrabiają lekcje, bawią się, rozwijają zainteresowania (zajęcia taneczne, judo) po prostu konstruktywnie spędzają czas wolny. 
- Do tej pory do pełni szczęścia brakowało nam tylko bardziej dziecięcego i przyjaznego wystroju, który pozytywnie wpływałby na dzieci i pobudzał ich wyobraźnię. Dzięki akcji Zakładu Karnego w Zabrzu oraz firmy Opinion nasze marzenia spełniły się. Świetlica jest azylem, miejscem, w którym dzieci mogą czuć się bezpiecznie, a także bawić i śmiać się, zapomnieć o smutkach. Bo przecież wygląd otoczenia ma duży wpływ na ich samopoczucie, a także rozwój
– podkreślała w trakcie inauguracji nowego wystroju placówki Sylwia Krzemień, kierownik świetlicy.

Personel Zakładu Karnego na całe przedsięwzięcie patrzy znacznie szerzej niż tylko jak na kwestię samej poprawy estetyki sal świetlicowych.

- Mamy nadzieję, że dzięki tej metamorfozie wystroju oraz przekazanym zabawkom dzieci będą chętniej tu przychodziły zamiast spędzać czas na ulicy, gdzie czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Jest to więc swego rodzaju akcja profilaktyczna, która ma zapewnić dzieciom warunki do właściwego rozwoju, ale także zapobiegać kształtowaniu się niewłaściwych postaw i zachowań, co może doprowadzić do wchodzenia w konflikt z prawem

– podsumowuje ppor. Katarzyna Jabłońska.
Przemysław Jarasz
„Głos Zabrza i Rudy Śl.”
10
Nasi partnerzy
(138 artykułów)
Serca w mundurach - Zakład Karny spełnił marzenia dzieci o kolorowej świetlicy
Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Przemysław Jarasz: Poderżnął gardło partnerce na ostatniej randce, bo kobieta postanowiła odejść
Solidarność pomocy społecznej w Zabrzu protestuje, bo nieraz zarabiają mniej niż dostają ich podopieczni
P. Jarasz: Gliniarze pod sąd. Według prokuratury, w zabrzańskiej policji rozpostarto parasol ochronny
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.