loading
Proszę czekać...
avatar
Jerzy Bukowski

Jerzy Bukowski: "Prezydent Leo stanie nad Wisłą"
16.02.2018
Jego rządy pięknie i trafnie podsumował Tadeusz Boy-Żeleński: „Dał On miastu ramę dla przyszłego rozwoju na 100 lat.”

Wikimedia Commons
            W Krakowie ruszyły prace przy montażu jednego z licznych pomników, jakie mają stanąć w podwawelskim grodzie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości (opisywałem te plany kilkakrotnie).
            Monumentem w Podgórzu, tuż obok zejścia z kładki Ojca Bernatka, u zbiegu ulic Nadwiślańskiej, Józefińskiej i Piwnej, uhonorowany zostanie jeden z najwybitniejszych prezydentów Krakowa Juliusz Leo sprawujący swój urząd od 1904 do 1918 roku, kiedy zmarł.
            Jego rządy pięknie i trafnie podsumował Tadeusz Boy-Żeleński: „Dał On miastu ramę dla przyszłego rozwoju na 100 lat.”
            Do jego największych osiągnięć należało sfinalizowanie wykupienia od Austriaków Wawelu i rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac jego rewitalizacji, stworzenie tzw. Wielkiego Krakowa (przyłączenie 14 nowych dzielnic i powiększenie obszaru miasta z 7 do 47 kilometrów kwadratowych) kwadratowych, regulacja brzegów Wisły i przesunięcie koryta Rudawy, rozbudowa kanalizacji, sieci wodociągowej oraz komunikacyjnej (nowe linie tramwajowe), budowa nowego mostu na Wiśle, elektrowni miejskiej oraz otwarcie nowego dworca towarowego.
            Pomnik będzie składać się z dwóch elementów mających symbolizować połączenie Krakowa z Podgórzem, które dokonało się dzięki inicjatywie energicznego prezydenta. Jego postać będzie ukazana w charakterystycznej pozie: stojącego przy biurku, z dłonią dotykającą blatu z ukazaną w płaskorzeźbie mapą Krakowa.
            Odsłonięcie pomnika Juliusza Leo zaplanowano na 20 lutego br.
 
 
20
Nasi partnerzy
(511 artykułów)
Jerzy Bukowski: "Prezydent Leo stanie nad Wisłą"
Kraków bez transgenderu
Szafa prezesa Ochódzkiego w Nowej Hucie
Jerzy Bukowski: Zagłosujcie na płk. Herzoga!
Jerzy Bukowski: "Co jest lepsze: pasztet czy kiszony ogórek?"
Wydarzenia
więcej
reklama_pionowa Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.