loading
Proszę czekać...
avatar
Portal Stoczniowy

Minister Mariusz Błaszczak: marynarka wojenna jest ważna dla niepodległości Polski
25.06.2018
W niedzielę 24 czerwca br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w obchodach święta Marynarki Wojennej RP. Szef resortu obrony znaczną część swojego przemówienia poświęcił modernizacji technicznej floty wojennej.

screen YT

W niedzielę 24 czerwca br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w obchodach święta Marynarki Wojennej RP. Szef resortu obrony znaczną część swojego przemówienia poświęcił modernizacji technicznej floty wojennej.

Minister Mariusz Błaszczak mówił m.in. o finalizacji projektu budowy okrętu patrolowego ORP Ślązak. Jak ostatnio w wywiadzie dla Portalu Stoczniowego powiedział prezes PGZ Stoczni Wojennej Konrad Konefał, do wykonania został już niewielki zakres prac, a stocznia jest w stanie je skończyć w ciągu kilku miesięcy od podpisania umowy. Ze słów ministra obrony, które padły wczoraj w Gdyni, wynika, że umowa ta niedługo zostanie zawarta i stoczniowcy będą mogli ukończyć projekt.

Zobacz też: MON szykuje dokumenty do programu Miecznik.

–  Podjąłem ostatnie decyzje związane z wdrożeniem tego okrętu do służby w marynarce wojennej – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony mówił też o projekcie pozyskania okrętów podwodnych dla marynarki wojennej. W wywiadach, których ostatnio udzielił mediom, Mariusz Błaszczak podkreślał, że w pierwszej kolejności resort będzie prowadził negocjacje właśnie w sprawie programu trzech okrętów podwodnych o kryptonimie Orka. Jednocześnie kilka dni temu ministerstwo wskazywało w oficjalnych komunikatach, że „nie rezygnuje z żadnego programu modernizacyjnego”, mówił o tym również sam minister w wystąpieniu podczas uroczystości z okazji święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To rozpaliło nadzieję części ekspertów oraz wojskowych na powrót resortu do realizacji programów pozyskania wielozadaniowych bojowych okrętów nawodnych dla marynarki wojennej. Jednak w przemówieniu z 24 czerwca br. minister obrony znów wyraźnie wskazał na okręty podwodne jako kwestię priorytetową.

Zobacz też: Prezes PGZ Stoczni Wojennej: Rozpoczęliśmy rekrutację i inwestycje, przed nami nowe kontrakty.

– Polska Marynarka Wojenna wymaga modernizacji sprzętowej. To jest proces, który jest realizowany dopiero teraz dlatego, że nasi poprzednicy nie dopełnili swoich obowiązków – zauważył Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu. – Wyprodukowanie okrętu podwodnego zajmuje od pięciu do siedmiu lat, a więc te decyzje powinny zostać podjęte w roku 2011. My jesteśmy w fazie finalnej podejmowania decyzji. Rozmawiam z naszymi partnerami. W ostatni piątek prowadziłem rozmowę z jednym z nich. Podobne rozmowy odbyły się w poprzednim tygodniu. Zbliżamy się do finału. Uważamy, że marynarka wojenna stanowi ważne ogniwo w systemie bezpieczeństwa państwa – dodał minister obrony Mariusz Błaszczak.

 Szef resortu obrony zapewnił również, iż podął decyzję o przeniesieniu dowództwa marynarki wojennej do Gdyni.

Źródło: MON, Fot.: Leszek Chemperek/CO MON

00
Nasi partnerzy
(19 artykułów)
Minister Mariusz Błaszczak: marynarka wojenna jest ważna dla niepodległości Polski
PGZ Stocznia Wojenna serwisuje fregatę ORP Kazimierz Pułaski
Polski przemysł na radarze szwedzkiego giganta. „Nieustannie szukamy nowych dostawców”
Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej dokończy Ślązaka
Portal Stoczniowy: Megakontrakt dla BAE Systems. Koncern zbuduje dziewięć fregat dla Australii
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.