loading
Proszę czekać...
avatar
Jerzy Bukowski

Jerzy Bukowski: Wybite okno też można dobrze wykorzystać
24.09.2018
Warto wyciągnąć odpowiednią naukę z tej lekcji.

policja.pl
Czytaj więcej: Policja szuka mężczyzny, który zaatakował gdańską synagogę

             Uczyć trzeba się od każdego, nawet od wrogów, jeżeli tylko mają dobre pomysły, a już na pewno od naszych braci starszych w wierze.
             Często ubolewałem, że w zakresie uprawiania polityki historycznej oraz budowania tożsamości narodowej i państwowej nie umiemy wykorzystywać szans danych nam przez los jako wielokrotnie poszkodowanym przez zaborczych sąsiadów. Uporczywie powtarzam, że powinniśmy się wzorować na Niemcach, Rosjanach, Amerykanach i Żydach, którzy są mistrzami w oby tych dziedzinach. Potrafią oni przekuć w sukces także to, co z pozoru wydaje się porażką.
             Oto najnowszy przykład.
              Chory psychicznie 27-latek wybił kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu w chwili, gdy trwały w niej przygotowania do modlitwy w ramach obchodów ważnego święta Jom Kipur.
             Został szybko zatrzymany przez policję, a prokuratura postawiła mu zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku zagrożony karą do trzech lat więzienia; akt oskarżenia obejmie także złośliwe przeszkadzanie aktowi religijnemu oraz obrazę uczuć religijnych.
            Jak zachowali się w tej sytuacji wyznawcy religii mojżeszowej? Podczas zorganizowanego z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przed budynkiem Nowej Synagogi spotkania potępiającego atak na nią, w którym uczestniczyli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej ksiądz Wiesław Szlachetka dokonali symbolicznego odsłonięcia nowego okna
           I taka informacja poszła w świat: po antysemickim wybryku Polaka (nieważne, że jego sprawcą była osoba psychicznie chora) jego rodacy - wśród nich katolicki hierarcha - pokajali się i uroczyście odsłonili okno w bożnicy.
          Warto wyciągnąć odpowiednią naukę z tej lekcji.
40
Nasi partnerzy
(594 artykułów)
Jerzy Bukowski: Wybite okno też można dobrze wykorzystać
Jerzy Bukowski: Tusk w roli Pytii
Jerzy Bukowski: Zerowy prezydent Krakowa
Jerzy Bukowski: Totalny odlot Niesiołowskiego
Jerzy Bukowski: Sztandar pszechodni i Ignacy Jan Padarewski
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.