loading
Proszę czekać...
avatar
Jerzy Bukowski

Jerzy Bukowski: Umarł krakowski globtrotter
17.10.2018
Grodecki zasłynął ułożonym przez siebie „Dekalogiem podróżnika”:

zrzut z ekranu
              W wieku 76 lat zmarł po długiej i ciężkiej chorobie znany podróżnik, aktywny członek Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa Władysław Grodecki.
             „Ukończył studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej, specjalizując się później w kartografii. Z zamiłowania krajoznawca, przez wiele lat był przewodnikiem po Krakowie. Ciągnęło go jednak także w dalekie kraje. Był na wszystkich kontynentach. Trzy razy udawał się w samotne, wielomiesięczne wyprawy dookoła świata. Swoje ekspedycje dokumentował starannie i potem dzielił się z ich rezultatami w trakcie bardzo licznych wystaw i prelekcji. Jako podróżnik był doceniany w kraju i za granicą. Z dociekliwością wyszukiwał w trakcie swych podróży ślady pobytu i działalności Polaków. W trakcie prelekcji w wielu miejscach swych kolejnych postojów na trasie wypraw, opowiadał o naszym kraju i dokonaniach rodaków; zwano go <wędrownym ambasadorem>”-  napisał w poświęcony mu wspomnieniu Bogdan Gancarz w portalu internetowym krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.
           - Był wielkim patriotą. Brał udział w Marszach Szlakiem I Kompanii Kadrowej, dokumentował fotograficznie manifestacje solidarnościowe w Krakowie oraz strajk głodowy w Bieżanowie Starym w 1985 roku. Ważnym polem jego działania było gromadzenie kolejnych ziem z rozsianych po świecie mogił Polaków, w tym żołnierzy. Składał je potem w Mogile Mogił - kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie, w którego odnawianiu brał udział. Jako pierwszą przywiózł tam ziemię z cmentarza żołnierzy Brygady Podhalańskiej poległych w 1940 roku w bitwie o Narwik - powiedział Gancarzowi prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek, który dobrze znał krakowskiego globtrottera.
          Grodecki zasłynął też ułożonym przez siebie „Dekalogiem podróżnika”:
         1. Być młodym (bez względu na wiek).
         2. Mieć marzenia.
         3. Być odważnym i działać z ogromną determinacją.
         4. Być uczciwym, koleżeńskim, mieć miłe i przyjazne usposobienie.
         5. Posiadać jak najwięcej umiejętności (nie tylko językowych).
         6. Mieć czas, trochę pieniędzy i wielu przyjaciół na świecie.
         7. Dbać o sprawy ducha, zachować dystans do spraw codziennych.
         8. Przygotować wyprawę.
         9. Chcieć żyć - czyli opanować sztukę przetrwania.
        10. Nosić brodę.
        „Był człowiekiem głęboko wierzącym. Gdy wyruszał w 1992 r. na wyprawę dookoła świata, otrzymał od zaprzyjaźnionego redemptorysty obrazek z wizerunkiem Matki Bożej i napisem <Matko prowadź>. <Towarzyszył mi zarówno w chwilach radosnych jak i tych trudnych> - wspominał” - czytamy w portalu „Gościa Niedzielnego”.
        Mimo że kierowała nim przemożna chęć poznania świata i opowiedzenia o nim rodakom, to z równym zapałem wędrował także po Polsce.
       „Ruszając w świat nie zapominajmy jednak, że tu, <nad Wisłą> jest nasz Dom, że nigdzie nie będzie nam lepiej: ani w Australii, ani w Kanadzie, ani nawet na Bezludnej Wyspie. Zabierzmy ze sobą duchowe wsparcie rodziny, przyjaciół i bliskich, ich życzliwość i modlitwę” - napisał Władysław Grodecki w „Magazynie Podróżników Globtroter”.
 
 
20
Nasi partnerzy
(598 artykułów)
Jerzy Bukowski: Umarł krakowski globtrotter
Jerzy Bukowski: Poważne wyzwanie dla Czarzastego i Zandberga
Jerzy Bukowski: "Popularny podróżnik zawiódł własny elektorat"
Jerzy Bukowski: Czy małe ptaszki wrócą do Krakowa?
Jerzy Bukowski: Jak zjeść lokalne konfitury polityczne i nie wylecieć z partii?
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.