loading
Proszę czekać...
avatar
Jerzy Bukowski

Jerzy Bukowski: Niepodległościowa duma na ulicach Krakowa
21.10.2018
Około 10 tysięcy uczniów z całej Małopolski przemaszerowało w piątek z Wawelu do parku im. doktora Henryka Jordana w ramach „Widowiska Dumy i Radości”.

pexels.com
            Tak licznego i radosnego pochodu jeszcze chyba Kraków nie oglądał. Około 10 tysięcy uczniów z całej Małopolski przemaszerowało w piątek z Wawelu do parku im. doktora Henryka Jordana w ramach „Widowiska Dumy i Radości”.
            W ten sposób uczcili oni 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na czele szli ubrani w mundury uczniowie i uczennice klas wojskowych, a tuż za nimi dzieci oraz młodzież w strojach nawiązujących do okresu I Rzeczypospolitej, zaborów i do 1918 roku.  Uwagę widzów przyciągały barwne stroje regionalne (zwłaszcza z Podhala i z Orawy), nie zabrakło też biało-czerwonych kotylionów, polskich flag, wzniosłych pieśni oraz wesołych piosenek.
            Zorganizowany przez Małopolskie Kuratorium Oświaty przemarsz poprzedziła polowa Msza Święta, którą przy ołtarzu przed wawelską katedrą przewodniczył metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski. W homilii podkreślił on, że Polskę powinno się kochać, szanować oraz czcić zgodnie z czwartym przykazaniem Dekalogu, ponieważ jest ona naszą matką i trzeba się dla niej poświęcać, a niekiedy nawet przelać krew w jej obronie. Zauważył również, że w czasach, gdy nasza ojczyzna była w niewoli to właśnie Kościół przejął wiele zadań państwa dając ludziom nadzieję na odzyskanie wolności.
            Rozśpiewany pochód patriotyczny zakończył się spotkaniem z dwoma żołnierzami niezłomnymi: Wacławem Szaconiem-„Czarnym” - towarzyszem broni ostatniego antykomunistycznego partyzanta Józefa Franczaka-„Lalusia” oraz Stanisławem Szuro-„Zamorskim” - kombatantem Armii Krajowej, więźniem obozów niemieckich i sowieckich. Obaj są znakomitymi mówcami, więc młodzież słuchała ich z zapartym tchem.
            Małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak należą się słowa wielkiego uznania za przygotowanie tej krzepiącej ducha imprezy w mieście, które na co dzień żyje historią, ale umie ją nader ciekawie prezentować najmłodszym pokoleniom rodaków.
 
 
-
 
 
00
Nasi partnerzy
(596 artykułów)
Jerzy Bukowski: Niepodległościowa duma na ulicach Krakowa
Czy małe ptaszki wrócą do Krakowa?
Jerzy Bukowski: Jak zjeść lokalne konfitury polityczne i nie wylecieć z partii?
Jerzy Bukowski: Tusk w roli Pytii
Jerzy Bukowski: Zerowy prezydent Krakowa
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.