loading
Proszę czekać...

Historia


« wstecz [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] dalej »
kafelka Maryna Mniszchówna - jedyna Polka na rosyjskim tronie - 2017-10-13
Jedyna Polka na rosyjskim tronie – walczyła o prawo do zasiadania na nim, posuwając się nawet do krzywoprzysięstwa. Jest też związana z nią romantyczna legenda: miała poślubić wygnańca i razem z nim sięgnąć po władzę w wielkim państwie. Maryna Mniszchówna przeżyła zaledwie 27 lat, ale w obu państwach jest pamiętana do dziś.
kafelka Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę europejską - 2017-10-12
Ruch oporu w krajach okupowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej był zjawiskiem bardzo powszechnym. Ale tylko w Polsce powstał cały system podziemnego państwa, obejmujący niemal wszystkie dziedziny życia. Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę europejską.
kafelka Tadeusz Lipiński: "Ofiary roku 1970, zamordowani strajkujący, dawały nam siłę, determinację" - 2017-10-12
Nic nie zapowiadało gorącego politycznie lata 1980 roku. wystarczyła upalna lipcowa i sierpniowa aura. Ludzie masowo przyjeżdżali pociągami z całej Polski do Słupska, by przesiąść się do autobusu jadącego do Ustki, na wczasy z Funduszu Wczasów Pracowniczych.
kafelka 9 października 1610 roku Polacy zdobyli Kreml. Rosja przestała istnieć jako suwerenne państwo - 2017-10-09
Po bitwie pod Kłuszynem hetman Stanisław Żółkiewski na prośbę bojarów 9 października 1610 roku zajął Kreml, w związku z czym do 7 listopada 1612 roku okupowała go polska załoga wojskowa pod dowództwem Aleksandra Korwina Gosiewskiego i Mikołaja Strusia. Mennica w Moskwie rozpoczęła bicie srebrnych kopiejek z wizerunkiem przyszłego nowego cara, Władysława Zygmuntowicza.
kafelka Jadwiga z Andegawenów - jedyna kobieta będąca faktycznym i tytularnym władcą Polski - 2017-10-06
Jedyna kobieta będąca faktycznym i tytularnym władcą Polski. Dziedziczka dwóch królestw, wielka księżna. Święta Kościoła katolickiego. A wszystkie te tytuły i godności przypadły młodej kobiecie – pożegnała się bowiem z tym światem, mając niespełna 26 lat. Jej rola w polskiej historii jest nie do przecenienia – choć Jadwiga z Andegawenów Polką była co najwyżej w jednej czwartej.
kafelka "Żegota" - jedyna w Europie organizacja państwowa, która pomagała Żydom w czasie II wojny światowej - 2017-09-29
Polskie Państwo Podziemne nie zapominało o współobywatelach niezwykle ciężko prześladowanych przez niemieckiego okupanta. Choć za pomoc Żydom groziła kara śmierci, wsparcia dla ukrywających się obywateli RP żydowskiego pochodzenia udzielali nie tylko Sprawiedliwi, lecz także specjalnie powołana agenda przy Delegacie Rządu na Kraj, znana jako „Żegota”.
kafelka 41. rocznica założenia KOR-u - 2017-09-23
Opozycjoniści jeżdżący na rozprawy robotników w Radomiu i Ursusie byli zatrzymywani na dworcach, bici na komisariatach czy korytarzach sądowych. Niszczono im samochody, wyrzucano z pracy czy szantażowali ich rodziny. Dziś przypada 41. Rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników.
kafelka 75 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne. "Aż do ostatniej kropli krwi..." - 2017-09-20
Narodowe Siły Zbrojne, formacja zbrojna podziemia narodowego, formalnie powstały 20 września 1942. Tego dnia pierwszy komendant główny NSZ, płk Ignacy Oziewicz wydał rozkaz nr 1/42, w którym zawiadamiał o objęciu komendantury. Z przysięgi żołnierzy NSZ nikt nie zwolnił…
kafelka 14 września 1953 r. Proces biskupa Kaczmarka. Walka z Kościołem weszła w kolejny etap - 2017-09-14
14 września 1953 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczął się proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka oraz czterech innych kapłanów z tej diecezji. Walka z Kościołem weszła w kolejny etap.
kafelka Ludwika Maria Gonzaga de Nevers - królowa wielkich planów - 2017-09-14
Była pierwszą Francuzką na polskim tronie, spokrewnioną między innymi z ostatnimi władcami Bizancjum. Jako jedyna w naszej historii była po kolei żoną dwóch królów Polski. Miała wielkie plany reform, nie udało się jej jednak ich zrealizować. Miała za to duże zasługi w dziedzinie mody i upowszechniania prasy. Ludwika Maria Gonzaga de Nevers z pewnością była nietuzinkową osobowością.
« wstecz [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] dalej »
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.