loading
Proszę czekać...

Historia


« wstecz [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] dalej »
kafelka Rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil - 2017-02-24
Dzisiaj przypada 64. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil, organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK. Do dziś nie odnaleziono jego szczątków.
kafelka Zakochajmy się w AK! W szeregach Armii Krajowej co dziesiąty żołnierz był kobietą - 2017-02-24
14 dzień lutego w krajach kultury anglosaskiej to Dzień Zakochanych. W historii naszego kraju data ta też jest bardzo ważna, lecz z innego powodu. Właśnie 14 lutego 1942 roku rozkazem generała Władysława Sikorskiego powstała Armia Krajowa.
kafelka [Nasz Patronat] Nowa książka Pawła Zyzaka: „Efekt Domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?” - 2017-02-22
Zapraszamy na spotkanie autorskie Pawła Zyzaka wokół jego najnowszej książki „Efekt Domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”
kafelka Kopaliny na Górnym Śląsku pozyskiwano już w epoce kamienia - 2017-02-22
Kopaliny na Górnym Śląsku pozyskiwano już 12 tys. lat temu. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przez ostatnie lata badali torfowiska na terenie Miasteczka Śląskiego k. Tarnowskich Gór. Znaleźli prehistoryczne ślady działalności przemysłowej.\nWyniki tych badań prezentuje otwarta w środę w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim wystawa "Odczytano z torfowisk – początki i sposoby pozyskiwania metali na terenie tarnogórskiego obszaru kruszconośnego". Na kilkunastu planszach przedstawiono m.in. metody badania torfowisk, rodzaje kopalin i minerałów wydzielonych z różnowiekowych warstw torfu oraz ślady dawnych kultur znalezione na wydmach przy torfowiskach.
kafelka Vis, czyli siła. Pierwszy pistolet seryjnie produkowany w Polsce przeszedł do legendy - 2017-02-17
Pierwszy pistolet seryjnie produkowany w Polsce przeszedł do legendy. Vis wz. 35 występuje nie tylko w literaturze i filmie, lecz także w piosence. Ciekawa jest także historia jego powstania – skonstruowano go z oszczędności.
kafelka Tadeusz Kowalczyk: "S" rolnicza nie była aż tak duża jak robotnicza. I zdecydowanie mniej... solidarna - 2017-02-16
Jeden z najbardziej aktywnych działaczy podziemia NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Przewodniczący „S” RI Ziemi Świętokrzyskiej w 1981 roku. W III RP poseł na sejm z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Podczas jednego z sejmowych wystąpień oskarżył Służbę Bezpieczeństwa o zamordowanie w stanie wojennym ponad stu osób. W efekcie powstała Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działalności MSW pod przewodnictwem posła Jana Rokity.
kafelka Muzeum, moje życie - Wspomnienie o Jerzym Jasiuku - 2017-02-15
„Ochrona zabytków techniki nie jest problemem samoistnym. Przeciwnie, jest tylko pochodną ważniejszego zagadnienia, jakim jest odtworzenie historii postępu technicznego jako źródła inspiracji dla dalszych odkryć i jako elementu mobilizującego wynalazców i racjonalizatorów”. – pisał Jerzy Jasiuk w roku 1965 w czasopiśmie Ochrona Zabytków. Tym poglądom przyszły dyrektor Muzeum Techniki pozostał wierny do końca życia.
kafelka Celtowie - innowacyjni przybysze na polskich ziemiach - 2017-02-15
Wprowadzili znajomość koła garncarskiego, zaawansowanej metalurgii żelaza oraz mennictwa - Celtowie przybyli 2,5 tys. lat temu na południowe tereny obecnej Polski i znacząco wpłynęli na dalsze losy tego obszaru - mówi w rozmowie z PAP dr Przemysław Dulęba.\nMało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kolebką Celtów, wbrew pozorom, nie jest wcale Irlandia i Wielka Brytania, ale kontynentalna Europa. Lud ten rozprzestrzenił się po całej Europie w poł. I tysiąclecia p.n.e. z obszaru rozciągającego się na północ od Alp (od Burgundii po Kotlinę Czeską).
kafelka 75 lat temu powołano Armię Krajową - 2017-02-14
Dzisiaj przypada 75. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Rozkaz wydał Naczelny Wódz i Premier Rządu Polskiego gen. broni Władysław Sikorski.
kafelka Somosierra. Szarża po wieczną sławę trwała niespełna dziesięć minut - 2017-02-11
210 lat temu wydawać się mogło ówczesnym Polakom, że nadchodzą nowe, wspaniałe czasy. Wszyscy trzej zaborcy zbierali ostre cięgi, stary system sypał się w gruzy. Armia cesarza Francuzów wkroczyła na nasze ziemie, bijąc Prusaków i Rosjan.
« wstecz [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] dalej »
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.