loading
Proszę czekać...

Historia


« wstecz [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] dalej »
kafelka Sześćdziesiąt lat temu podpisano Traktaty Rzymskie – prawne podwaliny dzisiejszej Unii Europejskiej - 2017-03-27
Legenda głosi, że zostały podpisane in blanco – przedstawiciele sześciu krajów złożyli podpisy na pustych kartkach, bowiem negocjacje ciągle trwały. Sześćdziesiąt lat temu podpisano Traktaty Rzymskie – prawne podwaliny dzisiejszej Unii Europejskiej.
kafelka Niezbędny kompas - 2017-03-24
Dalekie podróże morskie w okresie, gdy Europejczycy dokonywali wielkich odkryć geograficznych, takich jak chociażby wyprawa Krzysztofa Kolumba w 1492 r. do Indii Zachodnich, byłyby najprawdopodobniej nie do pomyślenia, gdyby nie kompas.
kafelka Rosja - sto lat bez cara - 2017-03-17
15 marca 1917 roku Rosja przestała być monarchią. Wiszący od stuleci nad Europą złowrogi cień cara przestał istnieć. Jednak próba wprowadzenia rządów demokratycznych w byłym imperium nie powiodła się – po kilku miesiącach kraj stał się areną krwawej wojny domowej, aby następnie wpaść w ręce kolejnej dyktatury.
kafelka Od nalewek i rząpi – po Grubą Kaśkę i dwa Chude Wojtki, czyli historia wodociągów i filtrów w Warszawie - 2017-03-17
Od nalewek i rząpi – po Grubą Kaśkę i dwa Chude Wojtki. Woda w stolicy płynie dzięki przemyślanym urządzeniom i dalekowzrocznej polityce dawnych władz miasta.
kafelka Talent w służbie komunistom. Nie wszyscy akowcy po upadku III Rzeszy zostali żołnierzami wyklętymi - 2017-03-10
Nie wszyscy akowcy po upadku III Rzeszy zostali żołnierzami wyklętymi. Nie wszyscy wrócili do lasu, by pod szyldami WiN-u, ROAK-u, AKO kontynuować walkę o niepodległość. Po rozgromieniu hitlerowskich Niemiec większość członków rozformowanej 19 I 1945 r. organizacji chciała normalnie żyć. A jakiś procent tej większości chciał żyć za wszelką cenę, to znaczy: przechodząc na stronę uzurpatorów. Wśród nich literackie ikony PRL-u: Roman Bratny (ur. 1921), Aleksander Ścibor-Rylski (1928–1983) oraz Witold Zalewski (1921–2009) – swego czasu zaprzysiężeni w AK.
kafelka Odrodzone państwo polskie nie było w latach dwudziestych i trzydziestych rajem dla miłośników motoryzacji - 2017-03-10
Odrodzone państwo polskie nie było w latach dwudziestych i trzydziestych rajem dla miłośników motoryzacji. Fatalny stan dróg, drogie samochody i wysokie koszta ich użytkowania – wszystko to sprawiało, że transport opierał się na kolei oraz pojazdach konnych. W drugiej połowie lat trzydziestych pojawiły się jednak jaskółki postępu.
kafelka Maria Skłodowska-Curie - inna niż wszystkie - 2017-03-08
Jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Nobla i jako jedyna dotąd – dwukrotnie. Przetarła szlaki profesorom w spódnicy na Sorbonie. Po śmierci spoczęła w paryskim Panteonie – w jakże zaszczytnym, acz wyłącznie męskim gronie. Płeć nie pomagała jej w karierze. Wręcz przeciwnie...
kafelka Irena Piekarska od ponad 70 lat czeka na odnalezienie ukochanego brata Mariana, Żołnierza Wyklętego - 2017-03-03
Irena Piekarska z Suwałk ma 94 lata. Od ponad 70 lat czeka na odnalezienie jej ukochanego brata Mariana Piekarskiego ps. Ryś, znienawidzonego przez komunistów Żołnierza Wyklętego.
kafelka Władysław Świątecki - z jego myśli technicznej korzystała połowa Europy - 2017-03-03
Tworzony od podstaw w II Rzeczpospolitej przemysł lotniczy mógł się poszczycić wynalazkami na skalę światową. Nie o wszystkich konstruktorach i ich dziełach dziś się pamięta – choć z owoców ich myśli korzystał w swoim czasie cały niemal świat. Tak właśnie było w wypadku pewnego lubelskiego inżyniera…
kafelka Maria Skłodowska Curie – bohaterka nauki, noblistka i ... matka noblistki - 2017-03-02
Maria Salomea Skłodowska–Curie, niezrównana bohaterka nauki, pierwsza kobieta we Francji z tytułem profesora, dwukrotna noblistka i matka noblistki. Obaj jej zięciowie dostali Nobla, a wnuki zostały naukowcami. Film o jej życiu wchodzi w piątek do kin.
« wstecz [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] dalej »
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.