loading
Proszę czekać...

Kultura


« wstecz [1] [2] [3] [4] [5] [6] dalej »
kafelka "Wyklęty" - samotna walka o najwyższe ideały - 2017-03-23
Nie polecam „Wyklętego” tym widzom, którzy czekają na opowieść o żołnierzach podziemia antykomunistycznego wykreowanych na cukierkowych bohaterów. Polecam go widzom, kochającym dobre kino historyczne.
kafelka Jesteśmy narodem wtórnych analfabetów? 63 proc. Polaków nie czyta książek - 2017-03-21
Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że w latach 90. 52% Polaków nie przeczytało przez rok ani jednej książki. Ostatnie zaś badania pokazują, że nie czyta aż 63%, mimo że uwzględniono książki w wersji elektronicznej i audiobooki. To jest zatrważający wynik, który wskazuje, że jesteśmy narodem wtórnych analfabetów.
kafelka Sześć wcieleń bogiń ekranu - 2017-03-17
W okresie PRL nie mieliśmy gwiazd filmowych o statusie porównywalnym ze sławami ekranu z Zachodu, chociaż popularnością dorównywały tamtym, a talentem często przewyższały amerykańskie gwiazdki wylansowane przez reżyserów i producentów. Nasi najbardziej znani aktorzy mieszkali natomiast w zwykłych blokach, a seksbomby chodziły z siatkami do spożywczego.
kafelka „To tylko koniec świata” Xaviera Dolana o żegnaniu się młodego człowieka z życiem - 2017-03-17
„Zabiłem moją matkę” – taki szokujący tytuł nosił autorski debiut (2009) kanadyjskiego filmowca Xaviera Dolana. I nieraz już Dolan szokował. Do zeszłego roku. Zaprezentowany przez niego w maju 2016 w Cannes film „To tylko koniec świata”, od niedawna dostępny i w naszych kinach, przynosi inne doznania.
kafelka Musical "Karol" - niezwykły przewodnik po życiu i dziele św. Jana Pawła II - 2017-03-10
Niezwykłe wspomnienie o życiu i dziele św. Jana Pawła II – tak w skrócie można określić musical „Karol”.
kafelka Dominika Figurska dla "TS": Teatr to nie gabinet psychiatryczny. I nie miejsce na brukania świętości - 2017-03-09
– Tak powinno być, że nasze prywatne zdanie pozostawiamy w garderobie. W ostatnich czasach polityka zawłaszczyła teatr, a scena stała się wiecem, na którym można zaprezentować swoje poglądy polityczne. Do takich manifestów można zaliczyć spektakl „Klątwa”. Tu trudno mówić o kreowaniu postaci. Czytając, czy oglądając wypowiedzi aktorów, mamy świadomość, że wykorzystują oni teatr do pokazania tego, co myślą, że stają się narzędziem w rękach reżyserów, ale za pełnym ich przyzwoleniem. Ale teatr to nie gabinet psychiatryczny. I nie miejsce na brukania świętości, wartości i wolności drugiego człowieka. Gdzie jest granica wolności artystycznej i każdej innej? – mówi Dominika Figurska, aktorka filmowa i teatralna, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
kafelka Być jak oni. Koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych - 2017-03-07
Każda forma upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych wzbudza wielkie emocje. Nic dziwnego, że owacjami na stojąco wykonawcom dziękowali uczestnicy koncertu „Wilczy ślad” zorganizowanego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A.
kafelka Apel ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu: drzwi teatru zostaną otwarte na kolejne ekscesy - 2017-03-01
Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” apeluje do wszystkich członków Związku w całym kraju o podpisywanie apelu ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
kafelka [video] Performans Tomasza Samołyka w odpowiedzi na "Klątwę":"Do baru przychodzi idiota, cham, kłamca..." - 2017-02-27
W odpowiedzi na efekty twórczej ekspresji Olivera Frljića pod postacią rzekomej "sztuki" na podstawie dramatu Wyspiańskiego pt. "Klątwa", vloger Tomasz Samołyk przygotował wykorzystując własne prawo do wolności twórczej pewien performans i prowokację artystyczną. Zresztą, zobaczcie Państwo sami.
kafelka [video] Historyczna wpadka na tegorocznej gali Oscarów. Pomylono zwycięzców w kategorii Najlepszy Film - 2017-02-27
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej po raz 89. przyznała Oscary. Za najlepszy film uznano "Moonlight" w reżyserii Barry’ego Jenkinsa, chociaż przez pomyłkę ogłoszono zwycięstwo "La La Land". Ten ostatni zdobył jednak najwięcej, bo sześć statuetek.
« wstecz [1] [2] [3] [4] [5] [6] dalej »
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.